REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Niemieccy przedsiębiorcy dobrze oceniają inwestycje w Polsce

Prawie 90 proc. niemieckich przedsiębiorców, którzy zainwestowali w Polsce, jest zadowolonych z tej decyzji - wynika z badania przeprowadzonego przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową.

Mniej biurokracji dla firm dokonujących tzw. eksportu pośredniego

NSA uważa, że firmy dokonujące tzw. eksportu pośredniego mogą posługiwać się dokumentacją elektroniczną zamiast papierowej. To oznacza dla nich mniej biurokracji - poinformował doradca podatkowy z kancelarii Grynhoff Woźny i Wspólnicy Sebastian Gumiela.

300 tys. zł na utworzenie trzech nowych miejsc pracy w firmie

Osoby planujące utworzenie lub rozwinięcie firmy będą mogły od 28 czerwca ubiegać się o wsparcie na tworzenie nowych miejsc pracy na korzystniejszych warunkach niż dotychczas.

Europejscy przedsiębiorcy chwalą Warszawę

Warszawa zajęła trzecie miejsce w rankingu ulubionych europejskich metropolii przedsiębiorców. Wyprzedził ją tylko Frankfurt i szwedzkie Malmö.

REKLAMA

Podróże służbowe - zmiany w przepisach

3 kwietnia 2010 r. zaczęły obowiązywać znowelizowane przepisy ustawy o czasie pracy kierowców. Zmiany dotyczą m.in. podróży służbowych kierowców wykonujących przewozy drogowe.

Firmy poszkodowane przez powódź mogą liczyć na wsparcie

Będą zmiany w rozwiązaniach antykryzysowych skierowanych do przedsiębiorców. Pomoc uzyskają również osoby prowadzące działalność gospodarczą, które utraciły majątek swojej firmy podczas powodzi.

Kodeks cywilny reguluje gwarancję zapłaty za roboty budowlane

Od 16 kwietnia 2010 r. do Kodeksu cywilnego ustawodawca wprowadził instytucję „gwarancji zapłaty za roboty budowlane”. Prawo do uzyskania takiej gwarancji od inwestora ma wykonawca realizujący budowę np. centrum handlowego. Prawo do żądania takiej gwarancji zyskali również podwykonawcy.

ZUS pomoże odtworzyć dane zniszczone w powodzi

Poszkodowani, którym majowa powódź zniszczyła dokumenty i dane potrzebne do rozliczania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, mogą wystąpić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o ich odtworzenie - poinformował rzecznik ZUS Przemysław Przybylski.

REKLAMA

W Boże Ciało handlować może tylko właściciel sklepu

Święto Bożego Ciała to dzień ustawowo wolny od handlu. Jeśli tego dnia sklep ma być otwarty, to sprzedawać w nim może tylko właściciel lub osoba zatrudniona na umowę zlecenie. Ograniczenie to nie dotyczy pracowników np. stacji benzynowych i aptek.

Koniec z przymusowymi urlopami do marca

Państwowa Inspekcja Pracy proponuje wydłużenie trzymiesięcznego terminu wykorzystania zaległych urlopów - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Aniołowie Biznesu pomogą firmom w rozwoju

Gildia Aniołów Biznesu - w skład której wejdą firmy mające pieniądze, kontakty i doświadczenie - pomoże przedsiębiorcom potrzebującym takiego wsparcia, aby się rozwijać. Jest to unijny projekt o wartości 7,5 mln zł.

ZUS ułatwi powodzianom rozliczanie składek

Przedsiębiorcy, których dotknęła klęska powodzi, nie muszą osobiście odwiedzać Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, żeby rozliczyć się ze składek ubezpieczeniowych. Mogą to zrobić np. przez pocztę czy internet. Mogą też wystąpić o ulgi w spłacie należności.

BCC i KIG krytykują założenia do projektu ustawy o lobbingu

Przeniesienie nadzoru nad lobbingiem z MSWiA do CBA oraz wprowadzenie podziału na lobbystów zawodowych i niezawodowych - to niektóre z zapisów rządowego projektu założeń do projektu ustawy o lobbingu, które krytykują BCC oraz KIG.

Ułatwienia dla podatników w związku z powodzią

Urzędy skarbowe w całym kraju podejdą ze zrozumieniem do sytuacji przedsiębiorców, którzy w związku z powodzią maja trudności z wywiązywaniem się z obowiązków podatkowych.

E-gospodarka ułatwi życie przedsiębiorcom

Podpis elektroniczny oraz Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej to propozycje Ministerstwa Gospodarki, które zagwarantują przedsiębiorcom dostęp do najnowocześniejszych rozwiązań informatycznych.

Ucieczka do dużych miast przed fiskusem

Coraz więcej właścicieli firm i dobrze zarabiających osób ucieka z rozliczeniami podatkowymi i przeprowadza się z małych miejscowości do dużych miast - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Pracodawca poszkodowany w powodzi otrzyma pożyczkę na wypłatę wynagrodzeń

Pracodawca, który będzie miał w związku z powodzią problemy z wypłatą wynagrodzeń, będzie mógł otrzymać na ich pokrycie nieoprocentowaną pożyczkę z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - poinformowała wiceminister pracy Czesława Ostrowska.

Powstanie inkubator technologiczny dla polskich firm w Chinach

Polskie i chińskie parki technologiczne planują powołanie inkubatora technologicznego, ułatwiającego polskim firmom rozpoczęcie i prowadzenie biznesu w Chinach. Przedsięwzięcie jest jednym z tematów rozmów prowadzonych podczas wystawy Expo 2010 w Szanghaju.

Już prawie 100 tys. wniosków złożono do ZUS przez internet

Już prawie 100 tys. wniosków zostało złożonych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych drogą elektroniczną. Każdego tygodnia w ten sposób dociera do Zakładu ok. 2-3 tys. wniosków - poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy ZUS Przemysław Przybylski.

TK o terminach zwrotu składek nadpłaconych do ZUS

Przepisy umożliwiające występowanie o zwrot składek nadpłaconych do ZUS tylko przez 5 lat, były niekonstytucyjne - uznał Trybunał Konstytucyjny. Zdaniem TK, powinno być to 10 lat, bo tyle ma ZUS na żądanie od płatników zapłacenia zaległych składek.

Pomoc dla przedsiębiorców poszkodowanych w powodzi

Poszkodowane zalaniem firmy mogą liczyć na wsparcie finansowe na odbudowę swoich zakładów pracy.

Przedsiębiorcy ubezpieczeni w KRUS muszą do końca maja udokumentować podatek za 2009 r.

Osoby, które równocześnie z działalnością rolniczą prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą lub współpracują przy prowadzeniu takiej działalności, a korzystają z ubezpieczenia w KRUS, muszą do końca maja złożyć w KRUS zaświadczenie o wysokości należnego podatku dochodowego z działalności pozarolniczej za 2009 r. Jest to niezbędny warunek kontynuowania ubezpieczenia w KRUS.

Pracodawcy krytykują propozycje w sprawie emerytur kapitałowych

Pracodawcy krytykują pomysł resortu pracy, dotyczący m.in. wprowadzenia do ustawy o emeryturach kapitałowych zmiany, pozwalającej ubezpieczonym na wychodzenie z Otwartych Funduszy Emerytalnych i gromadzenie pieniędzy na emeryturę tylko w ZUS.

Bez kas fiskalnych w małych zakładach rzemieślniczych?

Przedsiębiorcy opłacający kartę podatkową i  wykonujących niektóre rodzaje zanikających już działalności rzemieślniczych nie powinni być obciążani obowiązkiem instalowania kas fiskalnych.

Kolejny korzystny dla firm wyrok NSA w sprawie faktur elektronicznych

NSA uznał, że firmy mogą wystawiać faktury za pomocą programów komputerowych, wysyłać je pocztą elektroniczną w postaci plików PDF, ale ich przechowywanie musi odbywać się u odbiorcy koniecznie w formie wydruku papierowego. Obecnie dochodzi do takich paradoksów, że księgowi aby uwiarygodnić otrzymanie od kontrahenta oryginału wydrukowanej faktury, zginają ją na trzy części, aby wyglądała na wysłaną w kopercie.

Firmy straszą wekslem

Standardem w wielu firmach staje się żądanie od handlowców czy magazynierów podpisania weksla. W ten sposób właściciel zabezpiecza się przed ewentualnymi kłopotami związanymi z niesolidnością pracownika - informuje "Rzeczpospolita".

Do 31 maja pracodawcy muszą wystawić zaświadczenia o przychodzie pobierającym świadczenie lub zasiłek przedemerytalny

Do 31 maja 2010 r. pracujące osoby, które pobierają równocześnie świadczenie lub zasiłek przedemerytalny, muszą rozliczyć się z ZUS. Płatnik składek, np. pracodawca/zleceniodawca, ma obowiązek wystawić dla tych osób zaświadczenie o przychodzie osiągniętym w okresie od 1 marca 2009 r. do 28 lutego 2010 r.

Bariery biurokratyczne w prawie pracy

Konfederacja Pracodawców Polskich przedstawiła swoje uwagi do Kodeksu pracy. Za utrudniające życie przedsiębiorcom i wymagające zmiany uznała przepisy dotyczące obowiązku przeprowadzenia badań lekarskich, procedury karania karami porządkowymi oraz urlopu na żądanie.

Mamy duże bezrobocie a firmy szukają pracowników

Ponad połowa polskich pracodawców poszukuje odpowiednich pracowników - zauważa "Rzeczpospolita".

Liniowy PIT także dla samozatrudnionych

Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, a wykonujące czynności na rzecz swojego byłego pracodawcy będą mogły stosować liniową stawkę PIT.

PSL złożyło projekt liberalizujący pakiet antykryzysowy

PSL złożyło w Sejmie projekt liberalizujący zeszłoroczną ustawę o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców. Ludowcy proponują obniżenie progu spadku obrotów, którego przekroczenie umożliwia korzystanie z pakietów pomocowych.

Sejm za przepisami ułatwiającymi fiskusowi kontrolę e-handlu

Sejm znowelizował ustawę o kontroli skarbowej, która ma ułatwić inspektorom skarbowym walkę z szarą strefą w handlu internetowym.

Przywrócenie wolnego w święto Trzech Króli

Przywrócenie w święto Trzech Króli dnia wolnego od pracy i zniesienie uprawnienia do odzyskiwania dnia wolnego od pracy za święto przypadające w sobotę zakłada projekt PO, którego pierwsze czytanie odbyło się w Sejmie. Lewica zapowiedziała wniosek o jego odrzucenie.

Pracownicy zatrudnieni w handlu nie powinni pracować w niedzielę 23 maja

Dniem wolnym od pracy jest pierwszy dzień Zielonych Świątek. Święto to zawsze przypada w niedzielę. Zatem pracownicy zatrudnieni w placówkach handlowych, które funkcjonują w niedzielę, powinni mieć w tym roku wolne 23 maja. W ten dzień przypada bowiem w 2010 r. święto Zielonych Świątek.

Sejm o zwrocie nadpłaty VAT dla byłych wspólników spółek cywilnych

Byli wspólnicy rozwiązanych spółek cywilnych, które były podatnikami VAT, powinni mieć prawo do zwrotu nadpłaty tego podatku - uważają posłowie wszystkich klubów. Zadeklarowali oni poparcie projektu, który przewiduje odpowiednie zmiany przepisów.

Firmy obawiają się, że rząd odkłada reformę finansów

Firmy z BCC obawiają się, że rząd, zasłaniając się kryzysem w strefie euro, odkłada przyjęcie wspólnej waluty i wstrzymuje modernizację gospodarki. Ekonomiści wskazują, że jeżeli Polska nie chce zostać bankrutem, konieczna jest naprawa finansów publicznych.

Można odliczyć VAT od zakupu ciężarówki do firmy

Przedsiębiorca ma prawo do pełnego odliczenia VAT od zakupu samochodu ciężarowego wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej oraz paliwa do niego.

Posłowie o rozkładaniu na raty składek na ZUS

Posłowie Lewicy i PiS proponują, by pracodawca, który znajdzie się w kłopotach finansowych, miał możliwość rozłożenia na raty pełnej kwoty składek na ZUS. Wiceminister pracy Marek Bucior ocenił ten pomysł negatywnie - jako niekorzystny dla pracowników.

Do końca maja należy przekazać pierwszą ratę środków pieniężnych na ZFŚS

Do 31 maja 2010 r. pracodawcy tworzący fundusz na działalność socjalną muszą przekazać na wyodrębnione konto kwotę stanowiącą co najmniej 75% równowartości skalkulowanych na początku roku odpisów podstawowych.

Reformy ułatwią prowadzenie firmy?

Bank Światowy pomoże polskiemu rządowi w przygotowaniu reform, które wpłyną na poprawę warunków prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.

Duży biznes głodny euro

Determinacja dużych przedsiębiorstw w integracji walutowej jest zaskakująca. Dla euro zniosą wiele. Pięciu na sześciu prezesów zrzeszonych w Polskiej Radzie Biznesu, dla unijnej waluty zgodziłoby się na powrót kryzysu - pisze "Puls Biznesu".

Firmy nie będą musiały tworzyć palarni

Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Zmiany w ustawie z 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych polegają m.in. na wprowadzeniu do art. 1 ustawy pkt 9 zawierającego definicję palarni.

Cytologia i mammografia w katalogu badań okresowych?

Być może już wkrótce cytologia i mammografia będą obowiązkowo wykonywane przez pracownice w ramach badań okresowych. Na szczęście to nie pracodawca, lecz NFZ będzie ponosił koszty tych badań.

Przedsiębiorcy chronią Polskę przed kryzysem

Polska dzięki wysiłkom i zdolnościom organizacyjnym przedsiębiorców, w mniejszym stopniu niż inne kraje doświadcza skutków światowego kryzysu gospodarczego - powiedział podczas finału konkursu Business Centre Club wiceminister SZ Jan Borkowski.

ZUS wyda od ręki informacje o niezaleganiu ze składkami

Przedsiębiorca może od ręki dostać w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami na ZUS. Dotychczas musiał czekać na nie 7 dni - poinformował rzecznik prasowy ZUS Przemysław Przybylski.

Rośnie liczba nielegalnie zatrudnianych cudzoziemców

W Polsce rośnie liczba nielegalnie zatrudnianych cudzoziemców: w 2009 r. zwiększyła się aż dwukrotnie w porównaniu z poprzednim rokiem i wyniosła ponad 10 tys. - wynika z kontroli Państwowej Inspekcji Pracy. Najczęściej na czarno pracują Ukraińcy.

Święto Trzech Króli dniem wolnym od pracy

Prawdopodobnie od przyszłego roku Święto Trzech Króli, które przypada 6 stycznia, będzie dniem wolnym od pracy. Jednocześnie pracodawcy nie będą już zobowiązani do oddawania podwładnym wolnego za święto przypadające w sobotę.

Inwestycje zagraniczne mogą przekroczyć 10 mld euro

Wiceprezes PAIiIZ Marek Łyżwa uważa, że inwestycje zagraniczne w Polsce w 2010 r. mogą przekroczyć 10 mld euro i przynieść 30-80 tysięcy nowych miejsc pracy. Ocenił, że perspektywy na 2011 r. są jeszcze lepsze.

MF znacznie ograniczy zakres zwolnienia z kas fiskalnych

1 maja 2011 r. w gabinetach lekarskich i kancelariach prawnych będą musiały pojawić się kasy fiskalne - wynika z przygotowanego przez Ministerstwo Finansów projektu rozporządzenia.

Nie ma na razie powodów, by podnosić podatki

Na razie nie ma żadnych powodów, by podnosić w Polsce podatki - uważa minister finansów Jacek Rostowski. Jego zdaniem realną datą wejścia Polski do strefy euro jest rok 2015.

REKLAMA