reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorca może posiadać status bezrobotnego w okresie zawieszenia działalności

Przedsiębiorca może posiadać status bezrobotnego w okresie zawieszenia działalności

Osoba, która przy składaniu wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej oznaczy późniejszy termin podjęcia działalności, może posiadać jednocześnie status bezrobotnego aż do tego dnia – tak sporną kwestię podwójnego statusu rozstrzygnęła Rada Ministrów.


Rząd zaakceptował projekt ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Celem nowelizacji jest doprecyzowanie przepisów budzących wątpliwości interpretacyjne dotyczące osoby posiadającej wpis do ewidencji działalności gospodarczej i mającej jednocześnie status bezrobotnego. Założono, że osoba, która przy składaniu wniosku o wpis do ewidencji oznaczy późniejszy termin podjęcia działalności gospodarczej, może posiadać status bezrobotnego aż do tego dnia (wskazanego we wpisie jako dzień podjęcia działalności). Ponadto doprecyzowano, że można posiadać status bezrobotnego, mając wpis do ewidencji działalności gospodarczej - w okresie jej zawieszenia.

Uregulowano także kwestie związane z ubezpieczeniem wypadkowym i od następstw nieszczęśliwych wypadków. Chodzi o bezrobotnych, którzy podjęli zatrudnienie podczas szkolenia lub w trakcie studiów podyplomowych, finansowanych z Funduszu Pracy (dalej: FP). Osoby, które w trakcie szkolenia podjęły zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą i pobierają stypendium w wysokości 20% zasiłku, powinny zostać zgłoszone przez instytucję szkoleniową do ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. Koszty ubezpieczenia takich osób stanowią koszty szkolenia i będą pokrywane z FP.

gren

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Gazeta Samorządu i Administracji
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Szymański

Doradca podatkowy z Departamentu Kontroli Podatkowych Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama