REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie trzeba opłacać składek od części przychodów zleceniobiorców

REKLAMA

Zleceniobiorcy zostali od 1 sierpnia br. włączeni do katalogu ubezpieczonych, którzy korzystają z prawa do zwolnienia od składek części osiąganych przychodów. Większość ekspertów uważa, że ze zwolnień tych mogą korzystać już od marca 2010 r., tj. od dnia opublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 16 lutego 2010 r. (sygn. akt P 16/09).

REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny w lutym 2010 r. uznał za niezgodny z Konstytucją § 2 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Wypowiedział się w tym wyroku w zakresie braku możliwości zwolnienia ze składek świadczeń rzeczowych przyznawanych zleceniobiorcom na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy. Odpowiedź wynikała z ograniczenia pytaniem prawnym. Jednak wiadomo było, co wynikało również z uzasadnienia TK do tego wyroku, że wyłączenie zleceniobiorców z grona ubezpieczonych korzystających ze zwolnienia od składek powoduje niekonstytucyjność całego rozporządzenia.

REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny odroczył o 12 miesięcy utratę mocy obowiązującej przepisu. Jednak Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej od razu podjęło działania zmierzające do znowelizowania całego rozporządzenia. Nowelizacja obowiązuje od 1 sierpnia 2010 r. i stanowi, że do zleceniobiorców należy stosować nie tylko § 2, ale również § 3 i 4 rozporządzenia składkowego. Oznacza to, że wskutek nowelizacji od sierpnia:

1) zleceniobiorcy mają prawo do zwolnienia od składek przychodów wymienionych w § 2 ust. 1 rozporządzenia (m.in. świadczeń bhp, należności za czas podróży odbytych w celach służbowych itd.),

2) przychody zleceniobiorców osiągnięte w walutach obcych należy przeliczać na złote według zasad określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych (dotychczas przeliczenie następowało na podstawie tych samych przepisów; obecnie zmieniła się jedynie podstawa prawna do stosowania tego przeliczenia),

3) do zleceniobiorców należy stosować zasady wyceny świadczeń w naturze, które do tej pory obowiązywały pracowników, określone w § 3 rozporządzenia, tj.:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• rzeczy i usług wchodzących w zakres działalności zleceniodawcy - według cen stosowanych wobec innych odbiorców,

• rzeczy i usług zakupionych przez zleceniodawcę - według cen zakupu,

• udostępnienie lokalu mieszkalnego:

  - w wysokości czynszu wyznaczonego przez gminę - dla lokali komunalnych,

  - w wysokości czynszu w spółdzielni - dla lokali spółdzielczych typu lokatorskiego lub własnościowego,

  - w wysokości czynszu określonego według zasad i stawek dla mieszkań komunalnych na danym terenie, a w miastach w danej dzielnicy - dla innych mieszkań własnościowych oraz domów prywatnych,

  - w wysokości kosztu potwierdzonego rachunkiem wystawionym przez hotel - dla lokali w hotelach.

REKLAMA

Dotyczy to również innych osób, które są uznawane do celów ubezpieczeń społecznych za zleceniobiorców - tj. wykonawców umów agencyjnych oraz innych umów o świadczenie usług, do których mają zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące umów zlecenia.

Część firm postanowiła stosować zwolnienia od składek niektórych przychodów zleceniobiorców już od marca 2010 r. Ryzykowali tym, że ZUS nakaże opłacić te składki. Jednak mało prawdopodobne było, by po odwołaniu się od decyzji ZUS w tej sprawie sąd podzielił zdanie ZUS, ponieważ podstawą orzeczenia byłby niekonstytucyjny przepis.

• Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 16 lutego 2010 r., sygn. akt 16/09 - Dz.U. Nr 31, poz. 167

• rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 9 lipca 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - Dz.U. Nr 127, poz. 860

• § 2-4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - Dz.U. Nr 161, poz. 1106; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 243, poz. 2434

Joanna Kalinowska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Transformacja zaczyna się od lidera

Rozmowa z Krzysztofem Witkowskim, partnerem w EY Academy of Business, o tym, dlaczego inwestycje w rozwój power skills są dziś konieczne dla wzrostu organizacji

Karty sportowe to przepis na zdrowie

W dzisiejszym biznesie wsparcie aktywności fizycznej przez pracodawców to nie tylko benefit, ale strategiczna inwestycja w zdrowie, zaangażowanie i efektywność pracowników. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, wydajność, zadowolenie oraz atmosferę w pracy. To zadanie dla działów HR, które mogą wprowadzać proste rozwiązania, jak aktywne przerwy czy dostęp do programów fitness. 

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

REKLAMA

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

REKLAMA

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

REKLAMA