REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie trzeba opłacać składek od części przychodów zleceniobiorców

REKLAMA

Zleceniobiorcy zostali od 1 sierpnia br. włączeni do katalogu ubezpieczonych, którzy korzystają z prawa do zwolnienia od składek części osiąganych przychodów. Większość ekspertów uważa, że ze zwolnień tych mogą korzystać już od marca 2010 r., tj. od dnia opublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 16 lutego 2010 r. (sygn. akt P 16/09).

REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny w lutym 2010 r. uznał za niezgodny z Konstytucją § 2 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Wypowiedział się w tym wyroku w zakresie braku możliwości zwolnienia ze składek świadczeń rzeczowych przyznawanych zleceniobiorcom na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy. Odpowiedź wynikała z ograniczenia pytaniem prawnym. Jednak wiadomo było, co wynikało również z uzasadnienia TK do tego wyroku, że wyłączenie zleceniobiorców z grona ubezpieczonych korzystających ze zwolnienia od składek powoduje niekonstytucyjność całego rozporządzenia.

REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny odroczył o 12 miesięcy utratę mocy obowiązującej przepisu. Jednak Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej od razu podjęło działania zmierzające do znowelizowania całego rozporządzenia. Nowelizacja obowiązuje od 1 sierpnia 2010 r. i stanowi, że do zleceniobiorców należy stosować nie tylko § 2, ale również § 3 i 4 rozporządzenia składkowego. Oznacza to, że wskutek nowelizacji od sierpnia:

1) zleceniobiorcy mają prawo do zwolnienia od składek przychodów wymienionych w § 2 ust. 1 rozporządzenia (m.in. świadczeń bhp, należności za czas podróży odbytych w celach służbowych itd.),

2) przychody zleceniobiorców osiągnięte w walutach obcych należy przeliczać na złote według zasad określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych (dotychczas przeliczenie następowało na podstawie tych samych przepisów; obecnie zmieniła się jedynie podstawa prawna do stosowania tego przeliczenia),

3) do zleceniobiorców należy stosować zasady wyceny świadczeń w naturze, które do tej pory obowiązywały pracowników, określone w § 3 rozporządzenia, tj.:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• rzeczy i usług wchodzących w zakres działalności zleceniodawcy - według cen stosowanych wobec innych odbiorców,

• rzeczy i usług zakupionych przez zleceniodawcę - według cen zakupu,

• udostępnienie lokalu mieszkalnego:

  - w wysokości czynszu wyznaczonego przez gminę - dla lokali komunalnych,

  - w wysokości czynszu w spółdzielni - dla lokali spółdzielczych typu lokatorskiego lub własnościowego,

  - w wysokości czynszu określonego według zasad i stawek dla mieszkań komunalnych na danym terenie, a w miastach w danej dzielnicy - dla innych mieszkań własnościowych oraz domów prywatnych,

  - w wysokości kosztu potwierdzonego rachunkiem wystawionym przez hotel - dla lokali w hotelach.

REKLAMA

Dotyczy to również innych osób, które są uznawane do celów ubezpieczeń społecznych za zleceniobiorców - tj. wykonawców umów agencyjnych oraz innych umów o świadczenie usług, do których mają zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące umów zlecenia.

Część firm postanowiła stosować zwolnienia od składek niektórych przychodów zleceniobiorców już od marca 2010 r. Ryzykowali tym, że ZUS nakaże opłacić te składki. Jednak mało prawdopodobne było, by po odwołaniu się od decyzji ZUS w tej sprawie sąd podzielił zdanie ZUS, ponieważ podstawą orzeczenia byłby niekonstytucyjny przepis.

• Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 16 lutego 2010 r., sygn. akt 16/09 - Dz.U. Nr 31, poz. 167

• rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 9 lipca 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - Dz.U. Nr 127, poz. 860

• § 2-4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - Dz.U. Nr 161, poz. 1106; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 243, poz. 2434

Joanna Kalinowska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA