Małym firmom może być trudniej uzyskać kredyt
REKLAMA
Od 23 sierpnia obowiązuje Rekomendacja T Komisji Nadzoru Finansowego dotycząca dobrych praktyk w zakresie zarządzania ryzykiem detalicznych ekspozycji kredytowych. Zaostrza ona kryteria przyznawania kredytów klientom detalicznym i zawiera zalecenie dokładnego sprawdzania zdolności kredytowej potencjalnych kredytobiorców.
REKLAMA
KNF zaleca również aby łączna suma miesięcznych rat kredytów i pożyczek nie mogła przekroczyć połowy dochodów danej osoby. W przypadku osób osiągających dochody wyższe od przeciętnej, wskaźnik ten może wzrosnąć do 65 proc.
Banki mają też sprawdzać zdolność kredytową sięgając do zewnętrznych baz danych oraz informować klientów o ryzyku i wszelkich kosztach kredytu przed jego udzieleniem.
Mikroprzedsiębiorcy często korzystają z kredytu konsumpcyjnego na potrzeby prowadzonej przez siebie działalności. Wynika to z faktu, że najmniejsze podmioty gospodarcze są praktycznie odcięte od kredytowania przeznaczonego stricte dla firm.
Zdaniem Pracodawców RP regulacje zawarte w Rekomendacji mogą mieć negatywne konsekwencje dla mikroprzedsiębiorców i przyczynić się do pogorszenia ich sytuacji w tym zakresie.
Jednak należy brać pod uwagę również stabilność systemu bankowego i rosnący problem „złych kredytów”, a także fakt, że wdrożenie przez banki w/w Rekomendacji wpłynie na obniżenie portfelowego ryzyka kredytowego, a tym samym na obniżenie ryzyka ubezpieczeniowego generowanego przez produkty bankowe przyjmowane do ubezpieczenia. Dlatego Pracodawcy RP proponują obserwację skutków obowiązywania Rekomendacji T i elastyczne reagowanie na ewentualne negatywne zjawiska z nią związane.
oprac. Alicja Fal
REKLAMA
REKLAMA