REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcy nisko oceniają pracę władz samorządowych

REKLAMA

Niska jakość decyzji administracyjnych i długi czas oczekiwania na nie, zła gospodarka przestrzenna i podatkowa - to główne zarzuty stawiane samorządom w województwie śląskim przez miejscowych przedsiębiorców.

Raport oceniający swobodę działalności gospodarczej w województwie śląskim omówiono podczas konferencji prasowej w Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach. Zawiera on wyniki badań ankietowych przeprowadzonych w drugim kwartale tego roku przez Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Rynkowym. Przedsiębiorcy oceniali w ankiecie władze gminne, powiatowe i wojewódzkie w różnych zakresach ich działania.

REKLAMA

REKLAMA

Badanie, współfinansowane przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego, jest prowadzone w czterech województwach - śląskim, podlaskim, pomorskim i łódzkim. To pierwszy z planowanych raportów kwartalnych, całe badanie potrwa rok. Przedsiębiorcy oceniali poszczególne zakresy pracy samorządu w skali od 1 do 6, gdzie 1 oznacza złe, a 6 - wzorcowe.

"Sytuacja generalnie jest zła. W skali punktacji od 1 do 6 średnia to ok. 3. Samorządy są odpowiedzialne za rozwój, również gospodarczy, powinny go wspierać. Na tle innych województw śląskie wypada słabo, dostało najwięcej najniższych ocen. Sam jestem przerażony wynikami tych badań" - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej w Katowicach prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach Tadeusz Donocik.

Ogólnie najgorszą ocenę w Śląskiem dostały władze gminne - nieco powyżej oceny dostatecznej. Najlepiej oceniono prowadzenie rejestru działalności gospodarczej (3,68), następnie strategie rozwoju (3,41) i uchwały budżetowe (3,39). Najmniej korzystnie przedsiębiorcy ocenili czas oczekiwania na decyzje administracyjne i ich jakość (odpowiednio 2,76 i 2,95), a także wspieranie przedsiębiorczości i gospodarkę przestrzenną (2,99).

REKLAMA

Z punktu widzenia firm bardzo niekorzystnie wyglądają działania w zakresie wspierania przedsiębiorczości. Spadek tej oceny poniżej 3 oznacza, że wspomniane programy są odbierane jako mało przejrzyste i niezbyt dobrze dopasowane do potrzeb firm - wynika z raportu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli chodzi o władze powiatowe, przedsiębiorcy najwyżej ocenili ochronę konsumentów (3,42) i kształcenie zawodowe (3,42). Są to jednak oceny dostateczne z plusem. Najgorzej, podobnie jak w przypadku władz gminnych, oceniono czas oczekiwania na decyzje administracyjne i jakość tych decyzji.

W przypadku władz wojewódzkich przedsiębiorcy najwyżej ocenili strategie rozwoju regionalnego (3,70) oraz dostęp do środków pomocowych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego (ocena średnia 3,53) a także promowanie inwestycji i wspieranie przedsiębiorczości (odpowiednio 3,45 i 3,40).

Najgorzej, podobnie, jak w przypadku władz niższych szczebli, ocenili czas oczekiwania na decyzje administracyjne i jakość tych decyzji. Oceny tego zakresu działania władz samorządowych są na zbliżonym poziomie dla wszystkich szczebli władz. Stosunkowo wysoka, w odniesieniu do innych zakresów, ocena promowania inwestycji może świadczyć, że ten zakres jest lepiej niż inne działania odbierany przez firmy.

"Nie chodzi o to, aby kogoś straszyć, ale zwrócić uwagę, że jest jeszcze duże pole do poprawy działania samorządów wszystkich szczebli" - komentował wyniki raportu prezes Instytutu Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym Mieczysław Bąk.

Zdaniem obu prezesów wskazane są spotkania samorządowców i przedsiębiorców, najlepiej organizowane za pośrednictwem samorządu gospodarczego, i dyskusja na temat możliwych zmian.

W województwie śląskim działa 430 tys. firm.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA