REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcy nisko oceniają pracę władz samorządowych

REKLAMA

Niska jakość decyzji administracyjnych i długi czas oczekiwania na nie, zła gospodarka przestrzenna i podatkowa - to główne zarzuty stawiane samorządom w województwie śląskim przez miejscowych przedsiębiorców.

Raport oceniający swobodę działalności gospodarczej w województwie śląskim omówiono podczas konferencji prasowej w Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach. Zawiera on wyniki badań ankietowych przeprowadzonych w drugim kwartale tego roku przez Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Rynkowym. Przedsiębiorcy oceniali w ankiecie władze gminne, powiatowe i wojewódzkie w różnych zakresach ich działania.

REKLAMA

REKLAMA

Badanie, współfinansowane przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego, jest prowadzone w czterech województwach - śląskim, podlaskim, pomorskim i łódzkim. To pierwszy z planowanych raportów kwartalnych, całe badanie potrwa rok. Przedsiębiorcy oceniali poszczególne zakresy pracy samorządu w skali od 1 do 6, gdzie 1 oznacza złe, a 6 - wzorcowe.

"Sytuacja generalnie jest zła. W skali punktacji od 1 do 6 średnia to ok. 3. Samorządy są odpowiedzialne za rozwój, również gospodarczy, powinny go wspierać. Na tle innych województw śląskie wypada słabo, dostało najwięcej najniższych ocen. Sam jestem przerażony wynikami tych badań" - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej w Katowicach prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach Tadeusz Donocik.

Ogólnie najgorszą ocenę w Śląskiem dostały władze gminne - nieco powyżej oceny dostatecznej. Najlepiej oceniono prowadzenie rejestru działalności gospodarczej (3,68), następnie strategie rozwoju (3,41) i uchwały budżetowe (3,39). Najmniej korzystnie przedsiębiorcy ocenili czas oczekiwania na decyzje administracyjne i ich jakość (odpowiednio 2,76 i 2,95), a także wspieranie przedsiębiorczości i gospodarkę przestrzenną (2,99).

REKLAMA

Z punktu widzenia firm bardzo niekorzystnie wyglądają działania w zakresie wspierania przedsiębiorczości. Spadek tej oceny poniżej 3 oznacza, że wspomniane programy są odbierane jako mało przejrzyste i niezbyt dobrze dopasowane do potrzeb firm - wynika z raportu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli chodzi o władze powiatowe, przedsiębiorcy najwyżej ocenili ochronę konsumentów (3,42) i kształcenie zawodowe (3,42). Są to jednak oceny dostateczne z plusem. Najgorzej, podobnie jak w przypadku władz gminnych, oceniono czas oczekiwania na decyzje administracyjne i jakość tych decyzji.

W przypadku władz wojewódzkich przedsiębiorcy najwyżej ocenili strategie rozwoju regionalnego (3,70) oraz dostęp do środków pomocowych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego (ocena średnia 3,53) a także promowanie inwestycji i wspieranie przedsiębiorczości (odpowiednio 3,45 i 3,40).

Najgorzej, podobnie, jak w przypadku władz niższych szczebli, ocenili czas oczekiwania na decyzje administracyjne i jakość tych decyzji. Oceny tego zakresu działania władz samorządowych są na zbliżonym poziomie dla wszystkich szczebli władz. Stosunkowo wysoka, w odniesieniu do innych zakresów, ocena promowania inwestycji może świadczyć, że ten zakres jest lepiej niż inne działania odbierany przez firmy.

"Nie chodzi o to, aby kogoś straszyć, ale zwrócić uwagę, że jest jeszcze duże pole do poprawy działania samorządów wszystkich szczebli" - komentował wyniki raportu prezes Instytutu Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym Mieczysław Bąk.

Zdaniem obu prezesów wskazane są spotkania samorządowców i przedsiębiorców, najlepiej organizowane za pośrednictwem samorządu gospodarczego, i dyskusja na temat możliwych zmian.

W województwie śląskim działa 430 tys. firm.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA