REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Duże firmy chcą inwestować

REKLAMA

Prawie 80 proc. dużych firm działających w Polsce zamierza w najbliższych dwóch latach inwestować. Prawie 40 proc. z nich nie planuje brania na ten cel kredytów, bo będzie wykorzystywać własne środki - wynika z badań PKPP Lewiatan i firmy Deloitte.

Badania Lewiatana i Deloitte zostały przeprowadzone w okresie od 18 kwietnia do 4 lipca 2010 r. na grupie 388 dużych firm prywatnych i państwowych z całej Polski.

REKLAMA

"Polskie firmy niechętnie sięgają po kredyty, mimo że są stabilne finansowo i banki chętnie by im takich kredytów udzieliły. Wolą rozwijać swój potencjał gospodarczy z własnych środków. Można zatem wnioskować, że w najbliższych latach to banki będą zabiegały o klientów-przedsiębiorców" - powiedziała główna ekonomistka Lewiatana Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

REKLAMA

Podała, że w latach 2010-2011 tylko 9 proc. dużych przedsiębiorstw nie planuje inwestycji, a w ponad 11 proc. firm skala inwestycji będzie za mała w stosunku do potrzeb. Natomiast prawie 80 proc. dużych firm planuje inwestycje. Celem inwestowania ma być przede wszystkim zwiększenie sprzedaży (67 proc. badanych), poprawa jakości produktów i usług (66 proc.) i obniżanie kosztów produkcji (43 proc.).

"Warto zwrócić uwagę na to, że aż 61 proc. badanych firm deklaruje chęć modernizacji produkcji, a aż 47 proc. chce inwestować w zasoby ludzkie. To znacznie więcej niż w 2009 r., kiedy to przedsiębiorcy częściej chcieli inwestować w środki pozwalające rozszerzać ofertę sprzedaży, a zatem osiągać zysk stosunkowo szybko" - powiedziała Starczewska-Krzysztoszek.

Z badań wynika, że duże polskie przedsiębiorstwa są stabilne finansowo. Ponad 1/3 z nich finansuje swój majątek w 100 proc. w oparciu o środki własne. U ok. 25 proc. środki obce stanowią nie więcej niż 20 proc. wartości aktywów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem ekonomistki Lewiatana dowodzi to, że nasze firmy są "stabilnymi, wymarzonymi klientami dla banków". Tymczasem ponad 60 proc. z tych firm nie zamierza w najbliższych dwóch latach korzystać z kredytu inwestycyjnego, planując realizację inwestycji z własnych środków.

REKLAMA

Według badania głównymi przeszkodami w podejmowaniu decyzji o rozpoczęciu inwestycji przez polskie firmy są: osłabienie koniunktury gospodarczej (39,7 proc. pytanych zgłosiło takie obawy), osłabienie popytu na rynku polskim (obawia się tego 34 proc. pytanych) i zmiana regulacji prawnych (obawy takie zgłosiło 47,5 proc. pytanych).

Jak podkreśliła Starczewska-Krzysztoszek, dwa ostatnie czynniki, czyli popyt krajowy i zmiany w prawie, mają charakter wewnętrzny i nie są uzależnione od sytuacji gospodarczej na świecie.

"Decyzja rządu z ostatnich dni o podwyższeniu stawek VAT - podstawowej z 22 na 23 proc., stawek na żywność nieprzetworzoną z 3 do 5 proc. oraz np. na budownictwo z 7 na 8 proc. - jest kolejną zmianą w prawie i to podatkowym, bardzo istotną dla przedsiębiorców. Decyzja ta z pewnością wpłynie na popyt wewnętrzny, osłabiając możliwości zakupowe Polaków" - zaznaczyła ekonomistka Lewiatana.

Jej zdaniem zmiana VAT może jednak zmienić nastroje części przedsiębiorców i odsunąć w czasie ich decyzje o rozpoczęciu inwestycji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

REKLAMA

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA