REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie zawsze obaj pracodawcy młodych rodziców są zwolnieni z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP

Joanna Kalinowska

REKLAMA

ZUS w uzgodnieniu z MPiPS zajął niekorzystne stanowisko dla wielu pracodawców, których pracownicy wrócili z urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Jeśli zasiłek macierzyński pobierali zarówno ojciec, jak i matka dziecka (lub przyszli rodzice adopcyjni), może się okazać, że pracodawca jednego z nich nie był zwolniony z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP.

REKLAMA

Od 2009 r. pracodawcy i inne jednostki organizacyjne są zwolnieni z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP za pracowników, którzy po okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego wracają do pracy. Przepisy wskazują, że zwolnienie to przysługuje przez okres 36 miesięcy po powrocie z urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu macierzyńskiego (a także urlopów na warunkach urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego). Na tej podstawie należałoby uznać, że ze zwolnienia może korzystać każdy pracodawca, którego pracownik wraca do pracy po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego. Okazuje się jednak, że takich wątpliwości nie powinien mieć jedynie pracodawca tego rodzica, który jako jedyny pobierał zasiłek macierzyński na dziecko (dzieci) urodzone przy jednym porodzie lub przyjęte na wychowanie w jednym czasie.

REKLAMA

Jak wynika z pisma ZUS z 7 czerwca 2010 r. (znak: 994600/0214-24/2010), należy rozróżnić sytuację, gdy z urlopu (i zasiłku) macierzyńskiego na to samo dziecko lub dzieci korzystali oboje rodzice. W takim przypadku zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP przysługuje pracodawcom obojga rodziców tylko wtedy, gdy:

• po wykorzystaniu przez matkę dziecka całego urlopu macierzyńskiego (lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego) dodatkowy urlop macierzyński (lub dodatkowy urlop na warunkach tego urlopu) wykorzystał ojciec dziecka,

• po wykorzystaniu przez matkę dziecka co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego po porodzie, zrezygnowała ona z tego urlopu i resztę urlopu macierzyńskiego i dodatkowy urlop macierzyński wykorzystał ojciec dziecka.

REKLAMA

Jeżeli natomiast ojciec dziecka korzystał z części urlopu macierzyńskiego (lub na warunkach tego urlopu) po skróceniu tego urlopu przez matkę dziecka (lub przyszłą matkę adopcyjną), a nie korzystał już z urlopu dodatkowego, zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP przysługuje wyłącznie jednemu pracodawcy - tj. pracodawcy matki, który pierwszy zaczął korzystać z tego zwolnienia i który nadal zatrudnia pracownicę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zatem chodzi w zasadzie o to, by każdy pracodawca korzystał ze zwolnienia z innego tytułu. Jeden pracodawca ma prawo do zwolnienia w związku z powrotem pracownika do pracy po urlopie macierzyńskim (lub po urlopie na warunkach tego urlopu), a drugi - w związku z powrotem pracownika do pracy po dodatkowym urlopie macierzyńskim (lub dodatkowym urlopie na warunkach tego urlopu).

PRZYKŁAD

Pracodawca A zatrudnia pracownicę, która urodziła dziecko 11 marca 2010 r. Ma ona prawo do zasiłku macierzyńskiego za 140 dni, tj. od 11 marca do 28 lipca 2010 r.

Wariant I

Pracownica wykorzystała zasiłek macierzyński za cały okres i nie korzystała z dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Jej pracodawca jest zwolniony z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP począwszy od sierpnia 2010 r. do lipca 2013 r.

Wariant II

Pracownica wykorzystała zasiłek macierzyński za cały okres i wykorzystała dodatkowy urlop macierzyński (od 29 lipca do 11 sierpnia 2010 r.). Jej pracodawca nie musi opłacać składek na FP i FGŚP od września 2010 r. do sierpnia 2013 r.

Wariant III

Pracownica wykorzystała zasiłek macierzyński za cały okres, a dodatkowy urlop macierzyński wykorzystał ojciec dziecka.

Zwolnienie ze składek na FP i FGŚP przysługuje pracodawcom obojga rodziców:

• pracodawcy matki w okresie od sierpnia 2010 r. do lipca 2013 r.,

• pracodawcy ojca w okresie od września 2010 r. do sierpnia 2013 r.

Wariant IV

Pracownica wykorzystała po porodzie 14 tygodni zasiłku macierzyńskiego. Dalszą część podstawowego zasiłku macierzyńskiego wykorzystał ojciec. Ojciec nie złożył wniosku o dodatkowy urlop macierzyński. W tej sytuacji zwolnienie ze składek na FP lub FGŚP przysługuje tylko pracodawcy matki dziecka - za okres od sierpnia 2010 r. do lipca 2013 r.

Wariant V

Pracownica wykorzystała po porodzie 14 tygodni zasiłku macierzyńskiego (od 11 marca do 16 czerwca br.). Dalszą część urlopu macierzyńskiego, a także dodatkowy urlop macierzyński wykorzystał ojciec dziecka. Zwolnienie ze składek na FP i FGŚP przysługuje pracodawcom obojga rodziców:

• pracodawcy matki w okresie od lipca 2010 r. do czerwca 2013 r.,

• pracodawcy ojca w okresie od września 2010 r. do sierpnia 2013 r.

• art. 104a ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 ze zm.),

• art. 9a ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz.U. Nr 158, poz. 1121 ze zm.),

• art. 180 § 5, art. 1822, art. 183 Kodeksu pracy.

Joanna Kalinowska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA