reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy dotknięci sierpniową powodzią mogą płacić składki z opóźnieniem

Przedsiębiorcy dotknięci sierpniową powodzią mogą płacić składki z opóźnieniem

Właściciele firm poszkodowanych w sierpniowej powodzi mogą opłacić składki z kilkumiesięcznym opóźnieniem. W tym celu powinni jak najszybciej złożyć odpowiedni wniosek do ZUS.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że przedsiębiorcy poszkodowani powodzią w sierpniu mają możliwość opłacenia składek za lipiec, sierpień i wrzesień do końca tego roku, czyli do 31 grudnia. To oznacza, że składki te staną się wymagalne dopiero od 1 stycznia 2011 r. i od tej daty będą naliczane odsetki za zwłokę.


Takie uprawnienie daje prowadzącym firmy ustawa z 12 sierpnia 2010 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi z maja i czerwca 2010 r. oraz ustawa o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (Dz. U. Nr 148, poz. 993). Możliwość taką przewiduje również rozporządzenie Rady Ministrów z 13 sierpnia 2010 r. (Dz. U. Nr 148, poz. 994).


Aby skorzystać z tego przywileju zainteresowany przedsiębiorca powinien złożyć w ZUS stosowne oświadczenie. Jego wzór dostępny jest w każdej jednostce ZUS, jak również możliwy do ściągnięcia na stronie Zakładu.


Płatnicy składek powinni jednak pamiętać, że możliwość opłacania składek po terminie nie zwalnia ich z obowiązku przekazywania do ZUS dokumentów ubezpieczeniowych, zarówno zgłoszeniowych, jak i rozliczeniowych. Dlatego dokumenty za miesiące lipiec, sierpień i wrzesień powinny być przekazywane do Zakładu na bieżąco, w ustawowo przewidzianych terminach.


Pracodawca jest również zobowiązany wydawać ubezpieczonym informacje RMUA. Dokument taki powinien zawierać informacje o składkach należnych, rozliczonych w wysłanym do ZUS za dany miesiąc raporcie.


Zaznaczyć należy, że spowodowane powodzią przesunięcie terminu płatności składek nie będzie miało wpływu na wypłatę zasiłków przez ZUS. Bowiem wypłata świadczeń pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa osobom podlegającym obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym, w tym ubezpieczeniu chorobowemu, jest niezależna od opłacenia składek na te ubezpieczenia. Jedynie osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie, otrzymają z ZUS świadczenia chorobowe po opłaceniu składek.


ZUS przypomina ponadto, że dla płatników dotkniętych wiosenną powodzią, którzy skorzystali z możliwości przesunięcia płatności składek, termin płatności składek za kwiecień, maj i czerwiec mija 30 września.

oprac. Alicja Fal

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Łomozik

Dyplomowany konsultant feng shui

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama