| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > ZUS pomaga firmom poszkodowanym w powodzi

ZUS pomaga firmom poszkodowanym w powodzi

Zakład Ubezpieczeń Społecznych gotowy jest pomagać przedsiębiorcom poszkodowanym przez powódź z maja i czerwca 2010 r.

ZUS gwarantuje, że jest w pełni przygotowany do udzielania pomocy przedsiębiorcom dotkniętym klęska powodzi. Aby uzyskać szczegółowe informacje na ten temat należy zgłosić się do najbliższej jednostki ZUS.


Ustawa z 24 czerwca 2010 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi z maja i czerwca 2010 r. (Dz. U. Nr 123, poz. 835) stanowi, że poszkodowani w powodzi płatnicy uprawnieni są do opłacenia składek należnych za miesiące kwiecień, maj i czerwiec do 30 września tego roku. Przy czym to przekroczenie terminu opłacania składek nie pociągnie za sobą żadnych konsekwencji.


W celu skorzystania z tej możliwości płatnicy zobowiązani są poinformować o tym ZUS na specjalnym oświadczeniu, które można złożyć w dowolnym oddziale ZUS. Wzór oświadczenia dostępny jest w każdej jednostce ZUS oraz na stronie internetowej.


Zobacz wzór oświadczenia >>


Przedsiębiorca korzystający  z nowego terminu płatności składek musi pamiętać, że nie jest zwolniony z obowiązku przekazywania do ZUS dokumentów ubezpieczeniowych oraz wydawania ubezpieczonym informacji RMUA. Dokumenty za kwiecień, maj i czerwiec powinny być składane na bieżąco w terminach przewidzianych ogólnymi przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.


Wypłata świadczeń pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa osobom podlegającym obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym, w tym ubezpieczeniu chorobowemu, jest niezależna od opłacenia składek na te ubezpieczenia przez płatnika składek. Nieopłacenie w terminie składek za osoby zgłoszone do ubezpieczeń, m.in. z powodu trudnej sytuacji finansowej przedsiębiorcy powstałej w wyniku powodzi, nie ma wpływu na wypłatę zasiłków przez Zakład.


Z kolei osoby podlegające dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu, których prawo do świadczeń pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa jest uzależnione od opłacenia składek na ubezpieczenie chorobowe we właściwym terminie i wysokości, uzyskają te świadczenia, jeżeli  dochowają terminu płatności składki. Osobom tym świadczenia zostaną wypłacone po opłaceniu składek, jeżeli składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe za miesiące kwiecień, maj i czerwiec 2010 r. zostaną zapłacone nie później, niż 30 września 2010 r.

oprac. Alicja Fal

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Cafe Finance

Ogólnopolskie biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »