REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Mamy duże bezrobocie a firmy szukają pracowników

Ponad połowa polskich pracodawców poszukuje odpowiednich pracowników - zauważa "Rzeczpospolita".

Liniowy PIT także dla samozatrudnionych

Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, a wykonujące czynności na rzecz swojego byłego pracodawcy będą mogły stosować liniową stawkę PIT.

PSL złożyło projekt liberalizujący pakiet antykryzysowy

PSL złożyło w Sejmie projekt liberalizujący zeszłoroczną ustawę o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców. Ludowcy proponują obniżenie progu spadku obrotów, którego przekroczenie umożliwia korzystanie z pakietów pomocowych.

Sejm za przepisami ułatwiającymi fiskusowi kontrolę e-handlu

Sejm znowelizował ustawę o kontroli skarbowej, która ma ułatwić inspektorom skarbowym walkę z szarą strefą w handlu internetowym.

REKLAMA

Przywrócenie wolnego w święto Trzech Króli

Przywrócenie w święto Trzech Króli dnia wolnego od pracy i zniesienie uprawnienia do odzyskiwania dnia wolnego od pracy za święto przypadające w sobotę zakłada projekt PO, którego pierwsze czytanie odbyło się w Sejmie. Lewica zapowiedziała wniosek o jego odrzucenie.

Pracownicy zatrudnieni w handlu nie powinni pracować w niedzielę 23 maja

Dniem wolnym od pracy jest pierwszy dzień Zielonych Świątek. Święto to zawsze przypada w niedzielę. Zatem pracownicy zatrudnieni w placówkach handlowych, które funkcjonują w niedzielę, powinni mieć w tym roku wolne 23 maja. W ten dzień przypada bowiem w 2010 r. święto Zielonych Świątek.

Sejm o zwrocie nadpłaty VAT dla byłych wspólników spółek cywilnych

Byli wspólnicy rozwiązanych spółek cywilnych, które były podatnikami VAT, powinni mieć prawo do zwrotu nadpłaty tego podatku - uważają posłowie wszystkich klubów. Zadeklarowali oni poparcie projektu, który przewiduje odpowiednie zmiany przepisów.

Można odliczyć VAT od zakupu ciężarówki do firmy

Przedsiębiorca ma prawo do pełnego odliczenia VAT od zakupu samochodu ciężarowego wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej oraz paliwa do niego.

REKLAMA

Firmy obawiają się, że rząd odkłada reformę finansów

Firmy z BCC obawiają się, że rząd, zasłaniając się kryzysem w strefie euro, odkłada przyjęcie wspólnej waluty i wstrzymuje modernizację gospodarki. Ekonomiści wskazują, że jeżeli Polska nie chce zostać bankrutem, konieczna jest naprawa finansów publicznych.

Posłowie o rozkładaniu na raty składek na ZUS

Posłowie Lewicy i PiS proponują, by pracodawca, który znajdzie się w kłopotach finansowych, miał możliwość rozłożenia na raty pełnej kwoty składek na ZUS. Wiceminister pracy Marek Bucior ocenił ten pomysł negatywnie - jako niekorzystny dla pracowników.

Do końca maja należy przekazać pierwszą ratę środków pieniężnych na ZFŚS

Do 31 maja 2010 r. pracodawcy tworzący fundusz na działalność socjalną muszą przekazać na wyodrębnione konto kwotę stanowiącą co najmniej 75% równowartości skalkulowanych na początku roku odpisów podstawowych.

Reformy ułatwią prowadzenie firmy?

Bank Światowy pomoże polskiemu rządowi w przygotowaniu reform, które wpłyną na poprawę warunków prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.

Duży biznes głodny euro

Determinacja dużych przedsiębiorstw w integracji walutowej jest zaskakująca. Dla euro zniosą wiele. Pięciu na sześciu prezesów zrzeszonych w Polskiej Radzie Biznesu, dla unijnej waluty zgodziłoby się na powrót kryzysu - pisze "Puls Biznesu".

Firmy nie będą musiały tworzyć palarni

Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Zmiany w ustawie z 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych polegają m.in. na wprowadzeniu do art. 1 ustawy pkt 9 zawierającego definicję palarni.

Cytologia i mammografia w katalogu badań okresowych?

Być może już wkrótce cytologia i mammografia będą obowiązkowo wykonywane przez pracownice w ramach badań okresowych. Na szczęście to nie pracodawca, lecz NFZ będzie ponosił koszty tych badań.

Przedsiębiorcy chronią Polskę przed kryzysem

Polska dzięki wysiłkom i zdolnościom organizacyjnym przedsiębiorców, w mniejszym stopniu niż inne kraje doświadcza skutków światowego kryzysu gospodarczego - powiedział podczas finału konkursu Business Centre Club wiceminister SZ Jan Borkowski.

ZUS wyda od ręki informacje o niezaleganiu ze składkami

Przedsiębiorca może od ręki dostać w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami na ZUS. Dotychczas musiał czekać na nie 7 dni - poinformował rzecznik prasowy ZUS Przemysław Przybylski.

Rośnie liczba nielegalnie zatrudnianych cudzoziemców

W Polsce rośnie liczba nielegalnie zatrudnianych cudzoziemców: w 2009 r. zwiększyła się aż dwukrotnie w porównaniu z poprzednim rokiem i wyniosła ponad 10 tys. - wynika z kontroli Państwowej Inspekcji Pracy. Najczęściej na czarno pracują Ukraińcy.

Święto Trzech Króli dniem wolnym od pracy

Prawdopodobnie od przyszłego roku Święto Trzech Króli, które przypada 6 stycznia, będzie dniem wolnym od pracy. Jednocześnie pracodawcy nie będą już zobowiązani do oddawania podwładnym wolnego za święto przypadające w sobotę.

Inwestycje zagraniczne mogą przekroczyć 10 mld euro

Wiceprezes PAIiIZ Marek Łyżwa uważa, że inwestycje zagraniczne w Polsce w 2010 r. mogą przekroczyć 10 mld euro i przynieść 30-80 tysięcy nowych miejsc pracy. Ocenił, że perspektywy na 2011 r. są jeszcze lepsze.

MF znacznie ograniczy zakres zwolnienia z kas fiskalnych

1 maja 2011 r. w gabinetach lekarskich i kancelariach prawnych będą musiały pojawić się kasy fiskalne - wynika z przygotowanego przez Ministerstwo Finansów projektu rozporządzenia.

Nie ma na razie powodów, by podnosić podatki

Na razie nie ma żadnych powodów, by podnosić w Polsce podatki - uważa minister finansów Jacek Rostowski. Jego zdaniem realną datą wejścia Polski do strefy euro jest rok 2015.

Roczny okres rozliczeniowy czasu pracy

Przedstawiciele pracodawców z Komisji Trójstronnej pozytywnie oceniają 12-miesięczny okres rozliczeniowy czasu pracy, który został wprowadzony w tzw. pakiecie antykryzysowym. Związkowcy mają do niego zastrzeżenia. Rozwiązanie to zastosowało dotychczas 664 firm.

Firmy wykorzystały kryzys, aby zwalniać pracowników?

Wielu polskich przedsiębiorców pod pretekstem światowego kryzysu redukowało zatrudnienie - wynika z raportu „Praca Polska 2010”.

Paragon fiskalny ze szczegółowymi nazwami towarów

Na paragonach muszą być umieszczone nazwy jednostkowe. Sprzedawca powinien tak zaprogramować kasę fiskalną, żeby konsument otrzymał paragony z nazwami jednostkowymi towaru lub usługi. Stosowanie nazw grup towarów i usług nie zapewnia rzetelnego i szczegółowego udokumentowania każdej sprzedaży.

50 proc. firm prawie wcale nie odczuło kryzysu

Około 50 proc. małych i średnich firm w Polsce uważa, że światowy kryzys finansowy prawie wcale nie wpłynął na ich działalność - wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Przedsiębiorca nie zapłaci odsetek w razie przedłużającej się kontroli skarbowej

Podatnikowi nie będą naliczane odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych, jeżeli w terminie sześciu miesięcy od dnia wszczęcia postępowania kontrolnego nie zostanie doręczona mu decyzja podatkowa.

Nowe instrumenty wsparcia przedsiębiorców

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w ustawie o Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości - podało CIR. Rząd chce m.in. wprowadzić nowe instrumenty wsparcia przedsiębiorców i poszerzyć krąg potencjalnych odbiorców pomocy udzielanej przez Agencję.

NIK sprawdził nadzór rozliczeń wewnątrzwspólnotowych VAT

Najwyższa Izba Kontroli, pomimo nieprawidłowości, pozytywnie oceniła nadzór urzędów skarbowych nad płaceniem podatku VAT przez firmy, które wykonują transakcje między Polską a krajami UE - poinformował rzecznik Izby Paweł Biedziak.

Przedsiębiorcy zyskają dostęp do innowacyjnych rozwiązań

Od czerwca właściciele firm zyskają dostęp do wiedzy o nowych technologiach powstałych w jednostkach badawczo-rozwojowych.

Nie ma jeszcze decyzji ws sprawie podniesienia składki zdrowotnej

Rzecznik rządu Paweł Graś powiedział, że decyzja odnośnie wzrostu składki zdrowotnej w przyszłym roku jeszcze nie zapadła.

Kolejne zmiany w ustawie o VAT

Do Sejmu trafił kolejny projekt ustawy zmieniającej ustawę o podatku od towarów i usług. Nowe przepisy mają obowiązywać od początku 2011 r. Są to bardzo duże zmiany, na które od dawna czekali podatnicy.

Indeks biznesu w kwietniu wzrósł o 8 pkt

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w kwietniu wzrósł o 8 pkt w stosunku do ostatniego notowania. Zdaniem autorów badania, ożywienie produkcji przemysłu i sprzedaży detalicznej utrzyma się, a nawet wzmocni w II kwartale., który może okazać się najlepszy w tym roku.

VAT należny od nagród w sprzedaży premiowej będzie kosztem

1 stycznia 2011 r. wejdą w życie przepisy, które pozwolą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów VAT należny od nagród wydawanych w ramach sprzedaży premiowej. Stosowne zmiany zostaną wprowadzone do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Łatwiejszy dostęp do podpisu elektronicznego

Nowe przepisy ułatwią dostęp do podpisu elektronicznego. Usprawnią również reprezentowanie za pomocą podpisu elektronicznego osób prawnych, w tym przedsiębiorców.

Przedsiębiorcy wybierają najlepsze urzędy skarbowe

Już po raz ósmy przedsiębiorcy ocenią, które urzędy skarbowe zasługują na miano najbardziej przyjaznych – w ramach kolejne edycji konkursu „Urząd skarbowy przyjazny przedsiębiorcy”.

W Gdańsku powstaje Inkubator Przedsiębiorczości

W połowie przyszłego roku ma rozpocząć działalność Gdański Inkubator Przedsiębiorczości "Starter". Osoby rozpoczynające działalność gospodarczą otrzymają w nim pomoc administracyjną i finansową. Projekt przewiduje powstanie 6,5 tys. m2 powierzchni biurowej.

Szansa dla firm na zaistnienie w interniecie

Małe i średnie firmy dzięki akcji Internetowa Rewolucja mają szansę bezpłatnie zrobić pierwsze kroki, aby zaistnieć w wirtualnej rzeczywistości.

Polska do Trybunału w sprawie przepisów o homologacji ciężarówek

Komisja Europejska (KE) postanowiła w środę pozwać Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE za niewdrożenie unijnej dyrektywy z 2007 roku w sprawie homologacji ciężarówek, samochodów dostawczych i autobusów.

Polska liderem wzrostu gospodarczego w UE

Wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie w br. 2,7 proc. PKB i obok Słowacji będzie najwyższy w UE - poinformowała w środę w prognozach gospodarczych Komisja Europejska. Jednocześnie deficyt budżetowy w naszym kraju ma wzrosnąć do 7,3 proc. PKB.

Banki prognozują złagodzenie polityki kredytowania firm

W II kwartale 2010 r. banki prognozują, że polityka kredytowa dla firm zostanie złagodzona, natomiast utrzymane zostaną zaostrzone kryteria przyznawania kredytów mieszkaniowych - wynika z badań Narodowego Banku Polskiego "Sytuacja na rynku kredytowym".

40 tys. miejsc pracy dzięki zagranicznym inwestycjom

Nawet 40 tysięcy nowych miejsc pracy w ciągu najbliższych lat może powstać dzięki inwestycjom zagranicznym, które wspiera Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Ich łączna wartość to ok. 5,6 mld euro - poinformowała Katarzyna Antosik z PAIiIZ.

Przedsiębiorcy przygotowują się do kontroli podatkowych

Pomimo, że aż 75 proc. przedsiębiorców nie posiada w strukturach swoich firm wewnętrznych specjalistów podatkowych, to jednak coraz częściej przygotowują się oni do kontroli skarbowych i podatkowych, korzystając z możliwości prawnych i organizacyjnych.

Urząd skarbowy najpierw wezwie do złożenia wyjaśnień na piśmie

W postępowaniu podatkowym wyraźne pierwszeństwo może zostać przyznane zasadzie składania pisemnych wyjaśnień.

Bezrobotny może odbyć praktykę w firmie

Pracodawcy rzadko ubiegają się w urzędach pracy o przyjmowanie na praktyki bezrobotnych w ramach przygotowania zawodowego dorosłych.

Pracownicy sklepów nie mogą handlować 1 i 3 maja

Choć 1 i 3 maja to dni wolne od pracy, niektóre sklepy będą otwarte. Handlować w nich mogą jednak tylko właściciele lub osoby zatrudnione na umowę zlecenie. Pracownicy zatrudnieni na stałe mają w tym czasie wolne.

Teleinformatyczny system obsługi przemieszczania wyrobów akcyzowych

Nowoczesny system informatyczny rejestrujący przemieszczanie się towarów akcyzowych zastąpi stosowaną obecnie papierową dokumentację - zakłada rządowy projekt nowelizacji ustawy o akcyzie, którego pierwsze czytanie odbyło się w Sejmie.

Komorowski podpisał ustawę o udostępnianiu informacji gospodarczych

Pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski podpisał w czwartek ustawę o udostępnianiu informacji gospodarczych. W Biurach Informacji Gospodarczej nie będą mogły zasiadać osoby skazane prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo skarbowe.

KPP krytykuje pomysły ograniczenia roli OFE

Pomysły dotyczące ograniczenia roli Otwartych Funduszy Emerytalnych i umożliwienia Polakom oszczędzania na emeryturę w dowolny sposób są błędne - uważa wiceprezes Konfederacji Pracodawców Polskich Piotr Kamiński.

Walne przez internet

Najwcześniej w przyszłym roku pierwsza spółka zdecyduje się na umożliwienie akcjonariuszom głosowania na walnym zgromadzeniu drogą elektroniczną, twierdzi "Parkiet".

REKLAMA