REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kara dla pracodawcy za utrudnianie kontroli prawidłowości przetwarzania danych osobowych

Paweł Łukaszuk

REKLAMA

Nowelizacja ustawy o ochronie danych osobowych wprowadza nową sankcję za utrudnianie kontroli prawidłowości przetwarzania danych osobowych. Pracodawca, który dopuści się takiego zachowania, może zostać pozbawiony wolności na okres 2 lat.

REKLAMA

Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych obowiązuje od 30 kwietnia 1998 r. Jej przepisy były wzorowane na regulacjach zawartych w dyrektywie 95/46/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 24 października 1995 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w zakresie przetwarzania danych osobowych i swobodnego przepływu tych danych, dalej zwana dyrektywą (DzUrz UE L 281, 23.11.1995 r., s. 31). Jeden z przepisów dyrektywy zobowiązuje państwa członkowskie do podjęcia działań zmierzających do zapewnienia pełnej realizacji praw i obowiązków, które zostały w niej określone, wiążąc jedynie co do celu, jaki należy osiągnąć, a pozostawiając swobodę w wyborze drogi do jego osiągnięcia.

REKLAMA

Praktyka stosowania przepisów ustawy o ochronie danych osobowych wykazała, że przewidziana w ustawie odpowiedzialność prawnokarna jest niewystarczająca i mało skuteczna. Wiąże się to m.in. z tym, że przepisy ustawy w obowiązującym brzmieniu nie przyznają Generalnemu Inspektorowi Ochrony Danych Osobowych żadnych skutecznych instrumentów, które służyłyby egzekwowaniu prawa. Obecne przepisy nie stanowią również gwarancji, że administratorzy danych, którzy uporczywie naruszają przepisy ustawy, nie respektując przy tym praw osób, których dane dotyczą, poniosą konsekwencje działań niezgodnych z ustawą.

W związku z powyższym został przygotowany projekt ustawy nowelizującej ustawę o ochronie danych osobowych (druk sejmowy nr 488), który ma na celu wprowadzenie zmian podyktowanych doświadczeniami wynikającymi ze stosowania przepisów ustawy. Prezydencki projekt wpłynął do Sejmu 21 grudnia 2007 r., jednak dopiero 20 maja 2010 r. zakończyła się nad nim praca w komisjach po pierwszym czytaniu w Sejmie.

Jeśli ustawa zostanie uchwalona, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych będzie miał prawo występowania z wnioskami o podjęcie inicjatywy ustawodawczej albo o wydanie bądź zmianę aktów prawnych w sprawach dotyczących ochrony danych osobowych.

Dla pracodawcy, będącego jednocześnie administratorem danych osobowych, szczególnie istotne są informacje zawarte w imiennym upoważnieniu, na podstawie którego przeprowadzana jest kontrola prawidłowości przetwarzania danych osobowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przepisy nowelizacji precyzują, jakie informacje powinno zawierać imienne upoważnienie, a są to m.in.:

• wskazanie podstawy prawnej kontroli,

• oznaczenie organu kontroli,

• imię i nazwisko, stanowisko służbowe osoby upoważnionej do przeprowadzenia kontroli oraz numer legitymacji służbowej,

• określenie zakresu przedmiotowego kontroli,

• oznaczenie podmiotu zbioru danych albo miejsca poddawanego kontroli,

• wskazanie daty rozpoczęcia i przewidywanego terminu zakończenia kontroli,

• podpis Generalnego Inspektora,

• pouczenie kontrolowanego podmiotu o jego prawach i obowiązkach,

• datę i miejsce wystawienia upoważnienia.

W projekcie doprecyzowano także przepisy dotyczące sposobu przeprowadzenia kontroli jak również rodzaj danych, jakie powinny znaleźć się w protokole pokontrolnym. Dodano też sankcję za utrudnianie inspektorowi wykonywania czynności kontrolnych: „kto udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności kontrolnej wykonywanej przez inspektora, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2” (art. 1 pkt 12 projektu).

Paweł Łukaszuk

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA