Legalne wysyłanie faktur mailem ułatwi prowadzenie firmy
REKLAMA
Takie rozwiązanie popierają Pracodawcy RP, którzy z zadowoleniem przyjmują deklaracje Ministerstwa Finansów odnośnie prac nad nowym rozporządzeniem wykonawczym do ustawy o podatku od towarów i usług, zmieniającym zasady fakturowania w formie elektronicznej.
REKLAMA
REKLAMA
Również Naczelny Sąd Administracyjny uznał w maju tego roku, że w świetle prawa wspólnotowego, podatnicy powinni mieć zagwarantowaną możliwość sporządzania i przesyłania faktur w formie elektronicznej, bez konieczności przechowywania ich w tej samej formie. Pracodawcy RP od dawna postulują zmiany w tym zakresie. Organizowali na ten temat konferencje oraz sporządzili raport „E - Państwo a Polska - główne wyzwania”.
Niestety obowiązujące obecnie rozporządzenie wykonawcze do ustawy o podatku od towarów i usług skutecznie uniemożliwia stosowanie względnie prostych, a zarazem niedrogich rozwiązań technicznych dotyczących stosowania faktur elektronicznych nieopatrzonych bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu albo przesyłanych w systemie EDI, mimo tego że dokumenty te nie są narażone na permanentne ataki na ich treść.
Pracodawcy RP zapowiadają, że będą nadal monitorowali proces prac, aby nie doszło do sytuacji, w której szczytne idee weryfikowane są przez konserwatywne stanowisko fiskusa.
oprac. Alicja Fal
REKLAMA
REKLAMA