Przedsiębiorcy chcą legalnie wysyłać faktury e-mailem
REKLAMA
Do akcji protestacyjnej „Chcę legalnie wysyłać faktury e-mailem” prowadzonej na serwisie społecznościowym facebook.com dołączyło już prawie 2200 internautów. Świadczy to o dużej popularności i to nie tylko wśród przedsiębiorców, jaką cieszą się postulaty liberalizacji przepisów dotyczących wykorzystywania w obrocie podatkowym faktur sporządzonych w formie elektronicznej bez potrzeby korzystania z podpisu elektronicznego weryfikowanego za pomocą ważnego, kwalifikowanego certyfikatu lub poprzez system elektronicznej wymiany danych (EDI).
REKLAMA
REKLAMA
Za takim rozwiązaniem postulują również Pracodawcy RP. Proponują wprowadzenie zmian idących w kierunku rozluźnienia gorsetu regulującego wymagania dotyczące zabezpieczeń faktur sporządzanych, przesyłanych i przechowywanych w formie elektronicznej.
W podobnym kierunku dąży Komisja Europejska. Rada Unii Europejskiej przyjęła zmiany w dyrektywie VAT, mające na celu traktowanie faktur elektronicznych jak papierowych. Nowelizacja zakłada wykreślenie przepisu wprowadzającego generalny wymóg uwierzytelniania faktur przesyłanych w formie elektronicznej bezpiecznym podpisem elektronicznym lub przy wykorzystaniu elektronicznej wymiany danych (EDI).
Kwestia ta nabrała dodatkowego kolorytu po opublikowaniu uzasadnienia do wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 20 maja 2010 r., w którym - na gruncie obowiązujących obecnie przepisów - dopuszczone zostało przesyłanie bez dodatkowych zabezpieczeń faktur sporządzanych i przesyłanych w formie elektronicznej, a później drukowanych i przechowywanych na papierze (nie są to „faktury elektroniczne” w klasycznym rozumieniu).
Ministerstwo Finansów wyrok ten wprawdzie respektuje, ale się z nim nie zgadza. Dlatego Pracodawcy RP postulują, by opierając się na przepisach dyrektywy o VAT w obecnym kształcie, które nie zabraniają liberalizacji przepisów w tym zakresie, resort finansów rozpoczął prace nad nowym rozporządzeniem wykonawczym do ustawy o podatku od towarów i usług. Powinno ono podążać w kierunku zmian przyjętych w dyrektywie VAT i uwzględniać proprzedsiębiorcze tezy zawarte w orzeczeniu NSA.
oprac. Alicja Fal
REKLAMA
REKLAMA