REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawca może przesunąć termin urlopu pracownika

REKLAMA

Pracodawca ma prawo przesunąć termin urlopu wypoczynkowego pracownika w sytuacji, gdy jego nieobecność spowodowałaby poważne zakłócenia w toku pracy.

Zgodnie z art. 164 Kodeksu pracy przesunięcie terminu urlopu jest dopuszczalne nie tylko na wniosek pracownika umotywowany ważnymi przyczynami ale także z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy. Istotnym warunkiem jest, aby przyczyny uzasadniające zmianę terminu  zaplanowanego wypoczynku nie były znane w chwili sporządzania planu urlopów.

REKLAMA


Strony ustalą nowy termin urlopu

REKLAMA


Pracodawca decyzję o przesunięciu urlopu pracownikowi podejmuje samodzielnie. Jednakże w przypadku, gdy ustalony został w firmie plan urlopów powinien uzgodnić ją z zakładową organizacją związkową. Ponadto przesuwając termin wypoczynku pracodawca jest zobowiązany uzgodnić z podwładnym termin wykorzystania przesuniętego urlopu. Pamiętać przy tym powinien o uwzględnieniu przepisów nakazujących udzielenie urlopu w roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo, nie później jednak niż do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego.


Należy zaznaczyć, że pracownik ma prawo domagać się w sądzie pracy, aby urlop został mu udzielony w zaplanowanym terminie. W takim przypadku to pracodawca będzie musiał wykazać przed sądem, że nieobecność pracownika w następstwie wykorzystania przez niego urlopu w zaplanowanym terminie rzeczywiście spowodowałaby poważne zakłócenia w pracy.


Firma pokryje straty

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Jeśli chodzi o straty poniesione przez pracownika w związku z przesunięciem terminu urlopu to przepisy Kodeksu pracy nie przewidują wprost obowiązku zwrotu kosztów przez pracodawcę. W praktyce jednak zastosowanie będzie tu miał art. 167 § 2 k.p. dotyczący odwołania z urlopu. Zgodnie z jego treścią pracodawca jest zobowiązany pokryć koszty poniesione przez pracownika w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu.  Analogicznie więc pracodawca będzie musiał pokryć koszty poniesione przez podwładnego w bezpośrednim związku z przesunięciem mu terminu wypoczynku.

REKLAMA


Zatem pracownik ma prawo domagać się od pracodawcy zwrotu pieniędzy, których nie odzyskał od biura podróży w związku z rezygnacją z wykupionych i zarezerwowanych wczasów. W tej sytuacji pracownik musi wykazać i udokumentować straty poniesione w związku z przesunięciem jego wypoczynku.


Gdyby pracodawca odmówił pokrycia straty pracownik może wystąpić do sądu pracy z roszczeniem przeciwko swemu pracodawcy. Wówczas to na nim spoczywa ciężar udowodnienia kosztów poniesionych w związku z przesunięciem terminu zaplanowanego urlopu.

Alicja Fal

mojafirma.infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Mojafirma.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rolnicy ruszyli do skupów. Czy da się jeszcze zarobić na zbożu?

  W obliczu obaw o dalszy spadek cen, rolnicy postanowili sprzedać zboża ze swoich magazynów. Już w styczniu, punkty skupu zakupiły 538,8 tys. ton zbóż, co stanowi wzrost o 10% w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2023 i o 17% w stosunku do grudnia poprzedniego roku. 

  Dojście do niskiej inflacji wymaga kontraktu społecznego, który jest jak umowa widmo

  Niska inflacja to kontrakt społeczny. Taki kontrakt jest jak umowa widmo, ale osiągany jest głównie wysiłkiem banku centralnego, bo NBP jest odpowiedzialny za stabilność cen w gospodarce.

  Sektor MŚP chętniej sięga po kredyty, a banki zaostrzają kryteria ich przyznawania

  Popyt na kredyty długoterminowe ze strony małych przedsiębiorców jest najwyższy od lat. Jedocześnie banki przyznają, że zaostrzają kryteria kredytowe. Czy alternatywna forma finansowania, czyli faktoring, będzie przeżywał ożywienie?  

  Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

  Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

   

  REKLAMA

  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  REKLAMA