REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rośnie liczba nielegalnie zatrudnianych cudzoziemców

W Polsce rośnie liczba nielegalnie zatrudnianych cudzoziemców: w 2009 r. zwiększyła się aż dwukrotnie w porównaniu z poprzednim rokiem i wyniosła ponad 10 tys. - wynika z kontroli Państwowej Inspekcji Pracy. Najczęściej na czarno pracują Ukraińcy.

Święto Trzech Króli dniem wolnym od pracy

Prawdopodobnie od przyszłego roku Święto Trzech Króli, które przypada 6 stycznia, będzie dniem wolnym od pracy. Jednocześnie pracodawcy nie będą już zobowiązani do oddawania podwładnym wolnego za święto przypadające w sobotę.

MF znacznie ograniczy zakres zwolnienia z kas fiskalnych

1 maja 2011 r. w gabinetach lekarskich i kancelariach prawnych będą musiały pojawić się kasy fiskalne - wynika z przygotowanego przez Ministerstwo Finansów projektu rozporządzenia.

Inwestycje zagraniczne mogą przekroczyć 10 mld euro

Wiceprezes PAIiIZ Marek Łyżwa uważa, że inwestycje zagraniczne w Polsce w 2010 r. mogą przekroczyć 10 mld euro i przynieść 30-80 tysięcy nowych miejsc pracy. Ocenił, że perspektywy na 2011 r. są jeszcze lepsze.

REKLAMA

Nie ma na razie powodów, by podnosić podatki

Na razie nie ma żadnych powodów, by podnosić w Polsce podatki - uważa minister finansów Jacek Rostowski. Jego zdaniem realną datą wejścia Polski do strefy euro jest rok 2015.

Roczny okres rozliczeniowy czasu pracy

Przedstawiciele pracodawców z Komisji Trójstronnej pozytywnie oceniają 12-miesięczny okres rozliczeniowy czasu pracy, który został wprowadzony w tzw. pakiecie antykryzysowym. Związkowcy mają do niego zastrzeżenia. Rozwiązanie to zastosowało dotychczas 664 firm.

Firmy wykorzystały kryzys, aby zwalniać pracowników?

Wielu polskich przedsiębiorców pod pretekstem światowego kryzysu redukowało zatrudnienie - wynika z raportu „Praca Polska 2010”.

Paragon fiskalny ze szczegółowymi nazwami towarów

Na paragonach muszą być umieszczone nazwy jednostkowe. Sprzedawca powinien tak zaprogramować kasę fiskalną, żeby konsument otrzymał paragony z nazwami jednostkowymi towaru lub usługi. Stosowanie nazw grup towarów i usług nie zapewnia rzetelnego i szczegółowego udokumentowania każdej sprzedaży.

REKLAMA

50 proc. firm prawie wcale nie odczuło kryzysu

Około 50 proc. małych i średnich firm w Polsce uważa, że światowy kryzys finansowy prawie wcale nie wpłynął na ich działalność - wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Przedsiębiorca nie zapłaci odsetek w razie przedłużającej się kontroli skarbowej

Podatnikowi nie będą naliczane odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych, jeżeli w terminie sześciu miesięcy od dnia wszczęcia postępowania kontrolnego nie zostanie doręczona mu decyzja podatkowa.

Nowe instrumenty wsparcia przedsiębiorców

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w ustawie o Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości - podało CIR. Rząd chce m.in. wprowadzić nowe instrumenty wsparcia przedsiębiorców i poszerzyć krąg potencjalnych odbiorców pomocy udzielanej przez Agencję.

NIK sprawdził nadzór rozliczeń wewnątrzwspólnotowych VAT

Najwyższa Izba Kontroli, pomimo nieprawidłowości, pozytywnie oceniła nadzór urzędów skarbowych nad płaceniem podatku VAT przez firmy, które wykonują transakcje między Polską a krajami UE - poinformował rzecznik Izby Paweł Biedziak.

Przedsiębiorcy zyskają dostęp do innowacyjnych rozwiązań

Od czerwca właściciele firm zyskają dostęp do wiedzy o nowych technologiach powstałych w jednostkach badawczo-rozwojowych.

Nie ma jeszcze decyzji ws sprawie podniesienia składki zdrowotnej

Rzecznik rządu Paweł Graś powiedział, że decyzja odnośnie wzrostu składki zdrowotnej w przyszłym roku jeszcze nie zapadła.

Kolejne zmiany w ustawie o VAT

Do Sejmu trafił kolejny projekt ustawy zmieniającej ustawę o podatku od towarów i usług. Nowe przepisy mają obowiązywać od początku 2011 r. Są to bardzo duże zmiany, na które od dawna czekali podatnicy.

Indeks biznesu w kwietniu wzrósł o 8 pkt

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w kwietniu wzrósł o 8 pkt w stosunku do ostatniego notowania. Zdaniem autorów badania, ożywienie produkcji przemysłu i sprzedaży detalicznej utrzyma się, a nawet wzmocni w II kwartale., który może okazać się najlepszy w tym roku.

Łatwiejszy dostęp do podpisu elektronicznego

Nowe przepisy ułatwią dostęp do podpisu elektronicznego. Usprawnią również reprezentowanie za pomocą podpisu elektronicznego osób prawnych, w tym przedsiębiorców.

VAT należny od nagród w sprzedaży premiowej będzie kosztem

1 stycznia 2011 r. wejdą w życie przepisy, które pozwolą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów VAT należny od nagród wydawanych w ramach sprzedaży premiowej. Stosowne zmiany zostaną wprowadzone do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Przedsiębiorcy wybierają najlepsze urzędy skarbowe

Już po raz ósmy przedsiębiorcy ocenią, które urzędy skarbowe zasługują na miano najbardziej przyjaznych – w ramach kolejne edycji konkursu „Urząd skarbowy przyjazny przedsiębiorcy”.

W Gdańsku powstaje Inkubator Przedsiębiorczości

W połowie przyszłego roku ma rozpocząć działalność Gdański Inkubator Przedsiębiorczości "Starter". Osoby rozpoczynające działalność gospodarczą otrzymają w nim pomoc administracyjną i finansową. Projekt przewiduje powstanie 6,5 tys. m2 powierzchni biurowej.

Szansa dla firm na zaistnienie w interniecie

Małe i średnie firmy dzięki akcji Internetowa Rewolucja mają szansę bezpłatnie zrobić pierwsze kroki, aby zaistnieć w wirtualnej rzeczywistości.

Polska do Trybunału w sprawie przepisów o homologacji ciężarówek

Komisja Europejska (KE) postanowiła w środę pozwać Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE za niewdrożenie unijnej dyrektywy z 2007 roku w sprawie homologacji ciężarówek, samochodów dostawczych i autobusów.

Polska liderem wzrostu gospodarczego w UE

Wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie w br. 2,7 proc. PKB i obok Słowacji będzie najwyższy w UE - poinformowała w środę w prognozach gospodarczych Komisja Europejska. Jednocześnie deficyt budżetowy w naszym kraju ma wzrosnąć do 7,3 proc. PKB.

Banki prognozują złagodzenie polityki kredytowania firm

W II kwartale 2010 r. banki prognozują, że polityka kredytowa dla firm zostanie złagodzona, natomiast utrzymane zostaną zaostrzone kryteria przyznawania kredytów mieszkaniowych - wynika z badań Narodowego Banku Polskiego "Sytuacja na rynku kredytowym".

40 tys. miejsc pracy dzięki zagranicznym inwestycjom

Nawet 40 tysięcy nowych miejsc pracy w ciągu najbliższych lat może powstać dzięki inwestycjom zagranicznym, które wspiera Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Ich łączna wartość to ok. 5,6 mld euro - poinformowała Katarzyna Antosik z PAIiIZ.

Urząd skarbowy najpierw wezwie do złożenia wyjaśnień na piśmie

W postępowaniu podatkowym wyraźne pierwszeństwo może zostać przyznane zasadzie składania pisemnych wyjaśnień.

Przedsiębiorcy przygotowują się do kontroli podatkowych

Pomimo, że aż 75 proc. przedsiębiorców nie posiada w strukturach swoich firm wewnętrznych specjalistów podatkowych, to jednak coraz częściej przygotowują się oni do kontroli skarbowych i podatkowych, korzystając z możliwości prawnych i organizacyjnych.

Bezrobotny może odbyć praktykę w firmie

Pracodawcy rzadko ubiegają się w urzędach pracy o przyjmowanie na praktyki bezrobotnych w ramach przygotowania zawodowego dorosłych.

Pracownicy sklepów nie mogą handlować 1 i 3 maja

Choć 1 i 3 maja to dni wolne od pracy, niektóre sklepy będą otwarte. Handlować w nich mogą jednak tylko właściciele lub osoby zatrudnione na umowę zlecenie. Pracownicy zatrudnieni na stałe mają w tym czasie wolne.

KPP krytykuje pomysły ograniczenia roli OFE

Pomysły dotyczące ograniczenia roli Otwartych Funduszy Emerytalnych i umożliwienia Polakom oszczędzania na emeryturę w dowolny sposób są błędne - uważa wiceprezes Konfederacji Pracodawców Polskich Piotr Kamiński.

Komorowski podpisał ustawę o udostępnianiu informacji gospodarczych

Pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski podpisał w czwartek ustawę o udostępnianiu informacji gospodarczych. W Biurach Informacji Gospodarczej nie będą mogły zasiadać osoby skazane prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo skarbowe.

Teleinformatyczny system obsługi przemieszczania wyrobów akcyzowych

Nowoczesny system informatyczny rejestrujący przemieszczanie się towarów akcyzowych zastąpi stosowaną obecnie papierową dokumentację - zakłada rządowy projekt nowelizacji ustawy o akcyzie, którego pierwsze czytanie odbyło się w Sejmie.

Walne przez internet

Najwcześniej w przyszłym roku pierwsza spółka zdecyduje się na umożliwienie akcjonariuszom głosowania na walnym zgromadzeniu drogą elektroniczną, twierdzi "Parkiet".

Oszuści nie odliczą VAT

Organy podatkowe muszą udowodnić, że podatnik miał zamiar oszukać fiskusa. Tylko wtedy mogą zakwestionować prawo do odliczenia VAT.

Przedsiębiorcy narzekają na bariery podatkowe

Wśród uciążliwości biurokratycznych przedsiębiorcy wymieniają najczęściej bariery podatkowe oraz te dotyczące wykorzystania funduszy strukturalnych i prowadzenia działalności gospodarczej - poinformował ekspert PKPP Lewiatan Jeremi Mordasewicz.

ZUS będzie weryfikował ważność podpisu on-line

Dokumenty ubezpieczeniowe z krajów UE będą mogły być przesyłane do ZUS drogą elektroniczną i podpisane kwalifikowanym e-podpisem.

Rolnik prowadzący firmę musi zawiadomić KRUS

Rolnicy, którzy zakładając firmę, skorzystali z tzw. jednego okienka, muszą w ciągu 14 dni złożyć do KRUS oświadczenie potwierdzające chęć kontynuowania ubezpieczenia rolniczego. W innym przypadku trafią do ZUS.

Tylko 11,2 proc. Polaków chciałoby pracować w formie telepracy

Tylko 11,2 proc. pracowników chciałoby być zatrudnionych w formie telepracy. Uznają ją za mniej bezpieczną, wiążącą się z umową na zlecenie czy o dzieło; nie chcą też tracić kontaktów z kolegami - wynika z badania Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Obniżenie kosztów egzekucyjnych zachęci do unikania spłaty długów

Niższe koszty obsługi egzekucji oraz możliwość sądowej obniżki wynagrodzenia komornika na wniosek dłużnika, mogą zaburzyć skuteczność ściągalności długów. Niepłacenie za usługi i produkty jest prawdziwą plagą, często prowadzącą firmy do bankructwa.

Kontrola w ramach szczególnego nadzoru podatkowego jest nieograniczona

Przepisy, które ograniczają czas trwania kontroli, nie mają zastosowania do postępowań prowadzonych w ramach szczególnego nadzoru podatkowego.

Wydatki z paragonu mogą być kosztem

Podatnik, który wydatek udokumentowany tylko paragonem chce zaliczyć do kosztów podatkowych, musi zadbać o dodatkowe dowody potwierdzające jego poniesienie.

Co piąty pracownik firmy może skorzystać z bezpłatnego szkolenia

Na unijne szkolenie nie można zakwalifikować więcej niż 20 proc. pracowników jednej firmy. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego tłumaczy, że dzięki temu ze szkoleń skorzysta więcej przedsiębiorstw.

e-PIT też składa się do właściwego urzędu

Podatnik, który chce złożyć PIT drogą elektroniczną, musi w zeznaniu wpisać urząd skarbowy według miejsca zamieszkania. Gdy się pomyli, urzędnicy muszą ustalić właściwy urząd i przesłać e-PIT.

ZUS: korekta błędnych dokumentów do 30 kwietnia

30 kwietnia upływa termin weryfikacji i korekt dokumentów złożonych w ZUS przez przedsiębiorców, a dotyczących rozliczania składek za 2009 r. - przypomniał w przesłanym komunikacie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Nie należy likwidować odrębnych sądów gospodarczych

Procedura odrębnych postępowań gospodarczych jest dla przedsiębiorców sporym obciążeniem, dlatego trzeba brać pod uwagę ich likwidację. Nie należy jednak likwidować odrębnych sądów gospodarczych.

Podatnicy mają czas do piątku na rozliczenie z fiskusem

W sobotę w całym kraju pracowały urzędy skarbowe. Część podatników wykorzystało ten dzień na złożenie rozliczeń podatkowych. Ci, którzy nie zdążyli, mają czas do końca kwietnia.

Limit czasu pracy także dla przedsiębiorców kierujących autami służbowymi?

Kierowcy pracujący na zasadach samozatrudnienia mogą zostać objęci limitem czasu pracy tak, jak pracownicy wykonujący działania w ramach transportu drogowego.

Przedsiębiorcy spodziewają się poprawy sytuacji gospodarczej

44 proc. przedsiębiorców spodziewa się w nadchodzącym półroczu wzrostu gospodarczego - wynika z badania Instytutu Badawczego Randstad i TNS OBOP. 24 proc. planuje wzrost zatrudniania, a 18 proc. przedsiębiorców myśli o podwyżkach płac.

Obowiązkowa cytologia tylko dla kobiet na etacie

Kobiety pracujące na wsi albo w domu nie będą objęte obowiązkowymi badaniami cytologicznymi i mammograficznymi. Wciąż będą mogły korzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych.

ZUS nie może kwestionować składek samozatrudnionego

Kobieta w ciąży może założyć firmę i ustalić maksymalną kwotę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. ZUS nie może zmienić jej wysokości, nawet jeśli firma przynosi straty.

REKLAMA