REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatnicy VAT mogą nadal stosować „stare” wzory deklaracji VAT

Ewa Sławińska

REKLAMA

Minister Finansów zadecydował, że podatnicy mogą nadal składać „stare” deklaracje VAT. Ostatecznym terminem upływu ważności tych deklaracji jest ostatni okres rozliczeniowy 2010 r. 

Tak więc podatnicy ostatni raz mogą złożyć stare deklaracje VAT za grudzień lub IV kwartał 2010 r. Poczynając od rozliczenia za styczeń 2011 r., wszyscy podatnicy będą musieli składać deklaracje według nowych wzorów deklaracji VAT, określonych rozporządzeniem z 21 grudnia 2009 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług. Są to deklaracje oznaczone: VAT-7(11), VAT-7K(5), VAT-7D(2) lub VAT-8(3).

REKLAMA

Niezależnie od omawianego przyzwolenia na dalsze stosowanie deklaracji według poprzednich wzorów, podatnicy, którzy:

• dokonują nabyć usług, do których stosuje się art. 28b ustawy o VAT, jeżeli usługi te stanowią u podatnika import usług,

• świadczą usługi, do których stosuje się art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT; w tym przypadku usługi opodatkowane u nabywców zgodnie z regułą zawartą w art. 28b

- są obowiązani składać deklaracje VAT według nowych wzorów. Jest to niezbędne ze względu na wprowadzone od 1 stycznia 2010 r. zmiany w ustawie o VAT i konieczność uwzględnienia tych zmian w deklaracjach VAT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pozostali podatnicy mogą korzystać z poprzednio obowiązujących wzorów formularzy, czyli wzorów oznaczonych VAT-7(10), VAT-7K(4), VAT-7D(1) lub VAT-8(2), ale nie dłużej niż do rozliczenia za ostatni okres rozliczeniowy 2010 r.

REKLAMA

Minister Finansów nie opublikował projektu rozporządzenia ani uzasadnienia wprowadzonej zmiany. Prawdopodobnie przesunięcie terminu utraty ważności „starych” wzorów deklaracji jest związane z nieprecyzyjnym zapisem rozporządzenia z 21 grudnia 2009 r., zgodnie z którym stare deklaracje należało stosować nie dłużej niż do końca czerwca. Taki zapis oznaczał, że ostatnią deklarację według „starego” wzoru można było złożyć za maj, ale już nie za czerwiec. Za czerwiec należało już złożyć deklarację według „nowego” wzoru. Po zmianach nie ma już wątpliwości, za jaki ostatni okres rozliczeniowy podatnik może jeszcze złożyć deklarację według „starego” wzoru.

• rozporządzenie Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 211, poz. 1333; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 222, poz. 1763

• § 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 21 grudnia 2009 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 222, poz. 1763; zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 109, poz. 713

Ewa Sławińska

ekspert w zakresie VAT

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

REKLAMA

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA