Bezpieczeństwo pracy w małych firmach pod szczególnym nadzorem
REKLAMA
6 lipca w gmachu Sejmu RP obradowała Rada Ochrony Pracy pod przewodnictwem poseł Izabeli Katarzyny Mrzygłockiej. Tematem posiedzenia był stan bezpieczeństwa pracy w małych zakładach produkcyjnych. Przedstawiciel Głównego Inspektoratu Pracy przedstawił dotychczasowe wyniki kontroli tych zakładów, jak również prowadzone i planowane działania prewencyjne na rzecz ograniczania i eliminowania zagrożeń dla zdrowia i życia w miejscu pracy.
REKLAMA
Krzysztof Kowalik, dyrektor Departamentu Prewencji i Promocji w Głównym Inspektoracie Pracy podkreślił, że kontrole przestrzegania przepisów prawa pracy, w szczególności bezpieczeństwa i higieny pracy, prowadzone są w małych zakładach, zatrudniających do 49 pracowników, każdego roku.
Najważniejsza ocena ryzyka zawodowego
REKLAMA
Wyznacznikiem stanu bezpieczeństwa pracy i świadomości pracodawców oraz pracowników jest ocena ryzyka zawodowego. Prawidłowe jej przeprowadzenie oraz wdrożenie niezbędnych środków profilaktycznych jest podstawowym warunkiem utrzymania wysokiego poziomu bezpieczeństwa pracy w firmie. Stworzenie spójnego i skoordynowanego systemu w obszarze bhp zapobiega wypadkom przy pracy, oszczędzając życie i zdrowie ludzi. Niestety, skala nieprawidłowości w tym zakresie jest wysoka.
W ubiegłym roku inspektorzy pracy skontrolowali ponad 54 tys. małych zakładów, w tym blisko 10 tys. z branży budowlanej i ok. 2 tys. z branży produkcyjnej. W małych zakładach wszystkich branż wydali prawie 11 tys. decyzji nakazujących dokonanie udokumentowanej oceny ryzyka zawodowego, co stanowi aż 91% wszystkich decyzji w tym zakresie w kontrolowanych firmach.
Zdaniem PIP wiele zastrzeżeń budzi planowanie i podejmowanie działań korygujących i zapobiegawczych w wyniku oceny ryzyka zawodowego. Przedsiębiorcy ograniczają się zwykle do monitoringu czynników szkodliwych, instruktażu pracowników i stosowania środków ochrony indywidualnej.
Inicjatywy PIP
W bieżącym roku PIP realizuje temat „Zarządzanie bezpieczeństwem w małych zakładach, w których występuje duże nasilenie wypadków przy pracy”. Inspektorzy pracy egzekwują skuteczne działania pracodawców, aby zmniejszyć ryzyko wypadkowe. Ustalają i wskazują kontrolowanym pracodawcom bezpośredni związek między identyfikacją zagrożeń i podejmowanymi środkami profilaktycznymi a okolicznościami i przyczynami wypadków przy pracy.
Oprócz oceny ryzyka zawodowego kontrolowane są też inne zagadnienia mające wpływ na poprawę stanu bhp w małych zakładach, takie jak szkolenia w dziedzinie bhp, profilaktyczne badania lekarskie, działalność służb bhp.
Warto dodać, że PIP od kilku lat prowadzi również specjalny program prewencyjny pod nazwą „Zdobądź dyplom PIP” dla pracodawców prowadzących mikroprzedsiębiorstwa (zatrudniających do 10 pracowników). W ramach programu odbywają się szkolenia, dotyczące zastosowania oceny ryzyka zawodowego w praktyce. W tym roku w seminariach i warsztatach szkoleniowych uczestniczyło już 880 pracodawców.
oprac. Alicja Fal
REKLAMA
REKLAMA