REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpieczeństwo pracy w małych firmach pod szczególnym nadzorem

REKLAMA

Państwowa Inspekcja Pracy objęła szczególnym nadzorem małe zakłady produkcyjne, w których ma miejsce najwięcej wypadków przy pracy. Nadzór ten polega na prowadzeniu kompleksowych działań w zakresie egzekwowania przepisów prawa jak również na doskonaleniu systemu promocji i przekazywania informacji dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy.

6 lipca w gmachu Sejmu RP obradowała Rada Ochrony Pracy pod przewodnictwem poseł Izabeli Katarzyny Mrzygłockiej. Tematem posiedzenia był stan bezpieczeństwa pracy w małych zakładach produkcyjnych. Przedstawiciel Głównego Inspektoratu Pracy przedstawił dotychczasowe wyniki kontroli tych zakładów, jak również prowadzone i planowane działania prewencyjne na rzecz ograniczania i eliminowania zagrożeń dla zdrowia i życia w miejscu pracy.

REKLAMA


Krzysztof Kowalik, dyrektor Departamentu Prewencji i Promocji w Głównym Inspektoracie Pracy podkreślił, że kontrole przestrzegania przepisów prawa pracy, w szczególności bezpieczeństwa i higieny pracy, prowadzone są w małych zakładach, zatrudniających do 49 pracowników, każdego roku.


Najważniejsza ocena ryzyka zawodowego

REKLAMA


Wyznacznikiem stanu bezpieczeństwa pracy i świadomości pracodawców oraz pracowników jest ocena ryzyka zawodowego. Prawidłowe jej przeprowadzenie oraz wdrożenie niezbędnych środków profilaktycznych jest podstawowym warunkiem utrzymania wysokiego poziomu bezpieczeństwa pracy w firmie. Stworzenie spójnego i skoordynowanego systemu w obszarze bhp zapobiega wypadkom przy pracy, oszczędzając życie i zdrowie ludzi. Niestety, skala nieprawidłowości w tym zakresie jest wysoka.


W ubiegłym roku inspektorzy pracy skontrolowali ponad 54 tys. małych zakładów, w tym blisko 10 tys. z branży budowlanej i ok. 2 tys. z branży produkcyjnej. W małych zakładach wszystkich branż wydali prawie 11 tys. decyzji nakazujących dokonanie udokumentowanej oceny ryzyka zawodowego, co stanowi aż 91% wszystkich decyzji w tym zakresie w kontrolowanych firmach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Zdaniem PIP wiele zastrzeżeń budzi planowanie i podejmowanie działań korygujących i zapobiegawczych w wyniku oceny ryzyka zawodowego. Przedsiębiorcy ograniczają się zwykle do monitoringu czynników szkodliwych, instruktażu pracowników i stosowania środków ochrony indywidualnej.


Inicjatywy PIP


W bieżącym roku PIP realizuje temat „Zarządzanie bezpieczeństwem w małych zakładach, w których występuje duże nasilenie wypadków przy pracy”. Inspektorzy pracy egzekwują skuteczne działania pracodawców, aby zmniejszyć ryzyko wypadkowe. Ustalają i wskazują kontrolowanym pracodawcom bezpośredni związek między identyfikacją zagrożeń i podejmowanymi środkami profilaktycznymi a okolicznościami i przyczynami wypadków przy pracy.


Oprócz oceny ryzyka zawodowego kontrolowane są też inne zagadnienia mające wpływ na poprawę stanu bhp w małych zakładach, takie jak szkolenia w dziedzinie bhp, profilaktyczne badania lekarskie, działalność służb bhp.


Warto dodać, że PIP od kilku lat prowadzi również specjalny program prewencyjny pod nazwą „Zdobądź dyplom PIP” dla pracodawców prowadzących mikroprzedsiębiorstwa (zatrudniających do 10 pracowników). W ramach programu odbywają się szkolenia, dotyczące zastosowania oceny ryzyka zawodowego w praktyce. W tym roku w seminariach i warsztatach szkoleniowych uczestniczyło już 880 pracodawców.

oprac. Alicja Fal

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

REKLAMA

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

REKLAMA

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

REKLAMA