| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > PIP może skontrolować firmę bez zapowiedzi

PIP może skontrolować firmę bez zapowiedzi

Inspektor pracy nie musi informować przedsiębiorcy o planowanej u niego kontroli. Przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej nie dotyczą bowiem Państwowej Inspekcji Pracy.

Uprawomocnił się wyrok WSA w Krakowie (III SA/Kr 1002/09), w którym stwierdzono, że przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej nie stosuje się do kontroli prowadzonych przez Państwową Inspekcję Pracy. PIP nie została bowiem powołana do kontroli działalności gospodarczej przedsiębiorcy lecz przestrzegania prawa pracy.


Ponieważ żadna ze stron nie odwołała się do Naczelnego Sądu Administracyjnego, wyrok się uprawomocnił i PIP nie musi zapowiadać planowanej wizyty w firmie. Przedsiębiorcy nie mogą ponadto zgłaszać na dotychczasowych zasadach sprzeciwów od decyzji inspektorów pracy.


Zespół ds. Polityki Gospodarczej i Rynku Pracy TK pracuje nad zmianami dotyczącymi kontroli prowadzonych przez PIP. W toku prac prowadzonych w Zespole sama PIP zaproponowała zmiany, których celem było zliberalizowanie wymogów zawartych w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej w odniesieniu do prowadzonych przez siebie działań kontrolnych.


Zdaniem Pracodawców RP propozycje Inspekcji mogą być bazą do kompromisu pomiędzy zabezpieczeniem bezpieczeństwa wykonywania pracy a utrudnieniami w działalności przedsiębiorstw związanymi z prowadzonymi kontrolami. PIP nie postuluje bowiem całkowitego wyłączenia prowadzonych przez siebie kontroli spod wymogów rozdziału 5 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i tej postawy nie zmienia także przytoczony wyrok.


Jak podkreślają Pracodawcy RP bezpieczeństwo pracy jest wartością, którą trzeba chronić i krzewić. Dlatego należy doprowadzić do jasnej sytuacji prawnej umożliwiającej PIP skuteczne wykonywanie swoich działań, które jednocześnie nie będą zakłócać sprawnego funkcjonowania przedsiębiorstw.

oprac. Alicja Fal

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Kołodziejczyk

Adwokat, ekspert w zakresie sądowego postępowania cywilnego i karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »