PIP zadba o bezpieczeństwo pracownika
REKLAMA
Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) w przedstawionym planie działań na lata 2010 - 2012 zapowiada rozwijanie działalności prewencyjnej i informacyjnej. Program ten pozytywnie ocenia Konfederacja Pracodawców Polskich. Zdaniem eksperta KPP, Henryka Michałowicza, ma to istotne znaczenie, gdyż nieprzestrzeganie praw pracowniczych wynika przede wszystkim z ich nieznajomości.
REKLAMA
REKLAMA
KPP zwraca uwagę na zawiłość przepisów regulujących rozliczenie czasu pracy. W związku z wejściem w życie ustawy antykryzysowej, wskazane jest także rozpowszechnianie informacji na temat możliwości stosowania elastycznych form zatrudnienia w firmach i organizacji czasu pracy.
W ocenie KPP do programu prewencji PIP należałoby ponadto włączyć kwestię obowiązku pracodawców opracowania wykazu stanowisk, na których wykonywane są prace o szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach. Nieumieszczenie konkretnego stanowiska w takim wykazie może skutkować złożeniem przez pracownika skargi do inspektora pracy.
Wśród innych zagadnień, jakie zdaniem KPP powinny znaleźć się w programie działań PIP, należy wymienić:
• kontrolę przestrzegania przepisów ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych,
• opracowanie założeń mających na celu zmniejszenie wskaźnika wypadkowości o 25 % zgodnie ze Strategią Europejską określoną na lata 2007 - 2012,
• cykliczne szkolenie społecznych inspektorów pracy,
• umieszczenie w programie szkoleniowo-informacyjnym kwestii związanych ze stosowaniem substancji chemicznych (substancji, materiałów niebezpiecznych) w zakładach pracy,
• wspieranie radą i doświadczeniem pracodawców, którzy będą chcieli wdrażać u siebie procedury zachęcające pracowników do zaprzestania palenia.
Priorytetem PIP na najbliższe lata jest bezpieczeństwo pracownika. Inspekcja zamierza wszystkimi dostępnymi środkami egzekwować likwidację zagrożeń dla zdrowia i życia pracujących.
Alicja Fal
mojafirma.infor.pl/KPP
REKLAMA
REKLAMA