Wykaz usług i towarów zwolnionych z VAT ma znaleźć się w ustawie
REKLAMA
Wszystkie kluby opowiedziały się za dalszymi pracami nad projektem. W efekcie skierowano go do komisji finansów publicznych.
REKLAMA
Przygotowany przez resort finansów projekt przewiduje m.in. przeniesienie do treści ustawy o VAT zapisów załącznika zawierającego wykaz towarów i usług zwolnionych z podatku. Celem zmian ma być - jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu - uwzględnienie w ustawie o VAT nomenklatury oraz symboli statystycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z 2008 r.
Według autorów projektu zmiany pozwolą podatnikom podatku VAT na prowadzenie jednolitych zasad ewidencji zarówno dla potrzeb podatku od towarów i usług, jak i w dokumentacji statystycznej.
Wiceminister finansów Maciej Grabowski wyjaśnił podczas piątkowej debaty w Sejmie, że projekt dopełnia ponadto implementację niektórych przepisów unijnej dyrektywy w sprawie wspólnego systemu VAT.
REKLAMA
"W projekcie ustawy proponuje się odejście od zasady pełnego identyfikowania towarów i usług za pomocą klasyfikacji statystycznych. Klasyfikacje będą wykorzystywane w sytuacji, gdy przepisy ustawy bezpośrednio się do nich odwołują, na przykład przy określeniu zasady opodatkowania obniżonymi stawkami podatku" - powiedział Grabowski.
Zaznaczył, że klasyfikacje statystyczne nie będą stosowane w przypadku określania usług zwolnionych z VAT. Zlikwidowany zostanie bowiem załącznik nr 4 do ustawy, znajdujący się w nim wykaz usług zwolnionych z podatku znajdzie się w ustawie. "Zasadniczy zakres usług zwolnionych od podatków nie ulega zmianie" - zapewnił wiceminister. "Jednak wprowadzenie pewnych zmian w tym zakresie było konieczne" - zastrzegł.
Grabowski dodał, że rząd chce, aby zmiany weszły w życie 1 stycznia 2011 r.
Występująca w imieniu klubu PO poseł Bożena Szydłowska powiedziała, że zmiany pozwolą na prowadzenie jednolitych zasad ewidencji zarówno dla potrzeb tego podatku, jak i dokumentacji statystycznej. "Wpłynie to na dalsze uproszczenie zasad prowadzenia dokumentacji w działalności gospodarczej" - poinformowała.
REKLAMA
Poseł Henryk Kowalczyk z PiS wyraził niepokój, czy i w jakim zakresie usługi dotychczas zwolnione z VAT nadal będą korzystać ze zwolnienia. "Zmiany mogą wpływać na poziom i tempo finansowania polskiej gospodarki. Ten projekt wprowadza zmiany systemowe w zakresie opodatkowania usług finansowych i usług związanych z usługami finansowymi, jak pośrednictwo" - powiedział Kowalczyk.
Swojego stanowiska nie przedstawiła Lewica, natomiast poseł Bronisław Dutka z PSL zwrócił uwagę, że w opinii PKPP "Lewiatan" projekt nie w pełni dostosowuje polskie przepisy do unijnej dyrektywy, co może skutkować koniecznością kolejnej nowelizacji ustawy.
Pierwotna wersja projektu budziła kontrowersje. Związane one były z propozycjami zmian dotyczącymi m.in. systemu naliczania i odliczania VAT w obrocie złomem, przepisów związanych z przewozami okazjonalnymi wykonywanych przez przewoźników zagranicznych. Planowane wprowadzenie 22 proc. stawki VAT na komercyjne kursy językowe wywołało protesty szkół nauki języków obcych.
Aktualny projekt przewiduje, że zwolnione z podatku będą usługi nauczania, jeżeli szkoły uzyskają na nie specjalną akredytację kuratora oświaty.
REKLAMA
REKLAMA