REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wykaz usług i towarów zwolnionych z VAT ma znaleźć się w ustawie

REKLAMA

Wykaz towarów i usług zwolnionych z VAT zostanie przeniesiony z załącznika do treści ustawy o VAT - przewiduje rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, którego pierwsze czytanie odbyło się w Sejmie.

Wszystkie kluby opowiedziały się za dalszymi pracami nad projektem. W efekcie skierowano go do komisji finansów publicznych.

REKLAMA

Przygotowany przez resort finansów projekt przewiduje m.in. przeniesienie do treści ustawy o VAT zapisów załącznika zawierającego wykaz towarów i usług zwolnionych z podatku. Celem zmian ma być - jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu - uwzględnienie w ustawie o VAT nomenklatury oraz symboli statystycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z 2008 r.

Według autorów projektu zmiany pozwolą podatnikom podatku VAT na prowadzenie jednolitych zasad ewidencji zarówno dla potrzeb podatku od towarów i usług, jak i w dokumentacji statystycznej.

Wiceminister finansów Maciej Grabowski wyjaśnił podczas piątkowej debaty w Sejmie, że projekt dopełnia ponadto implementację niektórych przepisów unijnej dyrektywy w sprawie wspólnego systemu VAT.

REKLAMA

"W projekcie ustawy proponuje się odejście od zasady pełnego identyfikowania towarów i usług za pomocą klasyfikacji statystycznych. Klasyfikacje będą wykorzystywane w sytuacji, gdy przepisy ustawy bezpośrednio się do nich odwołują, na przykład przy określeniu zasady opodatkowania obniżonymi stawkami podatku" - powiedział Grabowski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zaznaczył, że klasyfikacje statystyczne nie będą stosowane w przypadku określania usług zwolnionych z VAT. Zlikwidowany zostanie bowiem załącznik nr 4 do ustawy, znajdujący się w nim wykaz usług zwolnionych z podatku znajdzie się w ustawie. "Zasadniczy zakres usług zwolnionych od podatków nie ulega zmianie" - zapewnił wiceminister. "Jednak wprowadzenie pewnych zmian w tym zakresie było konieczne" - zastrzegł.

Grabowski dodał, że rząd chce, aby zmiany weszły w życie 1 stycznia 2011 r.

Występująca w imieniu klubu PO poseł Bożena Szydłowska powiedziała, że zmiany pozwolą na prowadzenie jednolitych zasad ewidencji zarówno dla potrzeb tego podatku, jak i dokumentacji statystycznej. "Wpłynie to na dalsze uproszczenie zasad prowadzenia dokumentacji w działalności gospodarczej" - poinformowała.

REKLAMA

Poseł Henryk Kowalczyk z PiS wyraził niepokój, czy i w jakim zakresie usługi dotychczas zwolnione z VAT nadal będą korzystać ze zwolnienia. "Zmiany mogą wpływać na poziom i tempo finansowania polskiej gospodarki. Ten projekt wprowadza zmiany systemowe w zakresie opodatkowania usług finansowych i usług związanych z usługami finansowymi, jak pośrednictwo" - powiedział Kowalczyk.

Swojego stanowiska nie przedstawiła Lewica, natomiast poseł Bronisław Dutka z PSL zwrócił uwagę, że w opinii PKPP "Lewiatan" projekt nie w pełni dostosowuje polskie przepisy do unijnej dyrektywy, co może skutkować koniecznością kolejnej nowelizacji ustawy.

Pierwotna wersja projektu budziła kontrowersje. Związane one były z propozycjami zmian dotyczącymi m.in. systemu naliczania i odliczania VAT w obrocie złomem, przepisów związanych z przewozami okazjonalnymi wykonywanych przez przewoźników zagranicznych. Planowane wprowadzenie 22 proc. stawki VAT na komercyjne kursy językowe wywołało protesty szkół nauki języków obcych.

Aktualny projekt przewiduje, że zwolnione z podatku będą usługi nauczania, jeżeli szkoły uzyskają na nie specjalną akredytację kuratora oświaty.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

REKLAMA

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA