REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przedsiębiorcy narzekają na bariery podatkowe

Wśród uciążliwości biurokratycznych przedsiębiorcy wymieniają najczęściej bariery podatkowe oraz te dotyczące wykorzystania funduszy strukturalnych i prowadzenia działalności gospodarczej - poinformował ekspert PKPP Lewiatan Jeremi Mordasewicz.

Tylko 11,2 proc. Polaków chciałoby pracować w formie telepracy

Tylko 11,2 proc. pracowników chciałoby być zatrudnionych w formie telepracy. Uznają ją za mniej bezpieczną, wiążącą się z umową na zlecenie czy o dzieło; nie chcą też tracić kontaktów z kolegami - wynika z badania Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Obniżenie kosztów egzekucyjnych zachęci do unikania spłaty długów

Niższe koszty obsługi egzekucji oraz możliwość sądowej obniżki wynagrodzenia komornika na wniosek dłużnika, mogą zaburzyć skuteczność ściągalności długów. Niepłacenie za usługi i produkty jest prawdziwą plagą, często prowadzącą firmy do bankructwa.

Kontrola w ramach szczególnego nadzoru podatkowego jest nieograniczona

Przepisy, które ograniczają czas trwania kontroli, nie mają zastosowania do postępowań prowadzonych w ramach szczególnego nadzoru podatkowego.

REKLAMA

Wydatki z paragonu mogą być kosztem

Podatnik, który wydatek udokumentowany tylko paragonem chce zaliczyć do kosztów podatkowych, musi zadbać o dodatkowe dowody potwierdzające jego poniesienie.

Co piąty pracownik firmy może skorzystać z bezpłatnego szkolenia

Na unijne szkolenie nie można zakwalifikować więcej niż 20 proc. pracowników jednej firmy. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego tłumaczy, że dzięki temu ze szkoleń skorzysta więcej przedsiębiorstw.

e-PIT też składa się do właściwego urzędu

Podatnik, który chce złożyć PIT drogą elektroniczną, musi w zeznaniu wpisać urząd skarbowy według miejsca zamieszkania. Gdy się pomyli, urzędnicy muszą ustalić właściwy urząd i przesłać e-PIT.

Nie należy likwidować odrębnych sądów gospodarczych

Procedura odrębnych postępowań gospodarczych jest dla przedsiębiorców sporym obciążeniem, dlatego trzeba brać pod uwagę ich likwidację. Nie należy jednak likwidować odrębnych sądów gospodarczych.

REKLAMA

ZUS: korekta błędnych dokumentów do 30 kwietnia

30 kwietnia upływa termin weryfikacji i korekt dokumentów złożonych w ZUS przez przedsiębiorców, a dotyczących rozliczania składek za 2009 r. - przypomniał w przesłanym komunikacie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Podatnicy mają czas do piątku na rozliczenie z fiskusem

W sobotę w całym kraju pracowały urzędy skarbowe. Część podatników wykorzystało ten dzień na złożenie rozliczeń podatkowych. Ci, którzy nie zdążyli, mają czas do końca kwietnia.

ZUS wyliczy emeryturę minimalną, uwzględniając pracę w kraju UE

Od 1 maja ZUS nie uwzględni okresu przepracowanego w krajach UE, wyliczając nową emeryturę obliczaną na podstawie składek z konta ubezpieczonego. Nadal będzie jednak brał pod uwagę te okresy, ustalając świadczenia, których przyznanie zależy od okresu ubezpieczenia, na przykład renty.

Limit czasu pracy także dla przedsiębiorców kierujących autami służbowymi?

Kierowcy pracujący na zasadach samozatrudnienia mogą zostać objęci limitem czasu pracy tak, jak pracownicy wykonujący działania w ramach transportu drogowego.

Przedsiębiorcy spodziewają się poprawy sytuacji gospodarczej

44 proc. przedsiębiorców spodziewa się w nadchodzącym półroczu wzrostu gospodarczego - wynika z badania Instytutu Badawczego Randstad i TNS OBOP. 24 proc. planuje wzrost zatrudniania, a 18 proc. przedsiębiorców myśli o podwyżkach płac.

Obowiązkowa cytologia tylko dla kobiet na etacie

Kobiety pracujące na wsi albo w domu nie będą objęte obowiązkowymi badaniami cytologicznymi i mammograficznymi. Wciąż będą mogły korzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych.

ZUS nie może kwestionować składek samozatrudnionego

Kobieta w ciąży może założyć firmę i ustalić maksymalną kwotę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. ZUS nie może zmienić jej wysokości, nawet jeśli firma przynosi straty.

Wysokie bezrobocie to efekt wysokiego opodatkowania pracy

Ekspert Centrum im. Adama Smitha Andrzej Sadowski uważa, że utrzymujące się wciąż wysokie bezrobocie to efekt wysokiego opodatkowania pracy i utrzymujących się w Polsce barier biurokratycznych dla przedsiębiorstw.

Sukces firm zależy od tego, jak dbają o rozwój pracowników

Sukces wielu firm zależy od tego, czy doceniają kapitał intelektualny i społeczny pracowników i czy chcą dbać o jego rozwój - napisał w liście do uczestników konferencji nt. społecznej odpowiedzialności biznesu minister w kancelarii premiera Michał Boni.

Firmy i uczelnie mogą złożyć tylko jeden wniosek o dotacje z UE

Firmy, które chcą szkolić bezrobotnych za unijne pieniądze, w większości województw mogą złożyć w konkursach tylko jeden wniosek o dofinansowanie. Ograniczenie ma zapewnić sprawiedliwszy podział środków.

Przedsiębiorcy powinni mieć możliwość odliczenia VAT od zakupu auta z kratką

Samochód używany do prowadzenia działalności gospodarczej należy traktować tak samo jak narzędzie pracy, a więc powinna istnieć możliwość odliczenia podatku VAT od jego zakupu.

Polscy przedsiębiorcy największymi optymistami w regionie

Prawie 75 proc. polskich szefów firm spodziewa się poprawy stanu naszej gospodarki w ciągu najbliższych sześciu miesięcy - wynika z badania firmy doradczej Deloitte. Eksperci podkreślają, że Polscy przedsiębiorcy są największymi optymistami w regionie.

Problemy z utrzymaniem firm zakładanych przez bezrobotnych

Coraz więcej bezrobotnych decyduje się na podjęcie własnej działalności gospodarczej za pieniądze z Urzędu Pracy. Istotnym problemem jest jednak utrzymanie zakładanych w ten sposób firm.

Nowe stopy procentowe składki na ubezpieczenie wypadkowe

Od 1 kwietnia 2010 r. do 31 marca 2011 r. będzie trwał nowy okres składkowy, na który płatnicy muszą ustalić na nowo obowiązującą ich stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe.

Wniesienie aportem przedsiębiorstwa bez PCC

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych nie będą podlegały umowy spółki i ich zmiany w przypadku, gdy są związane z wniesieniem aportem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje, przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części.

75 proc. firm w 2009 r. zaatakowanych przez cyberprzestępców

Coraz częściej przedsiębiorstwa są celem ataków cyberprzestępców, w 2009 r. było to 75 proc. firm - wynika z raportu firmy Symantec, zajmującej się bezpieczeństwem w internecie. Rozwój techniki umożliwia ataki nawet mało doświadczonym informatykom i hakerom.

Ekonomiści o wzroście produkcji przemysłowej w marcu

Marcowe wyniki produkcji przemysłowej świadczą o ożywieniu gospodarczym - uważają ekonomiści. Podkreślają, że większość branż przemysłowych odnotowała wzrost produkcji.

Byli wspólnicy odzyskają nadpłacony VAT i akcyzę

Osoby, które były wspólnikami spółki cywilnej w dniu jej rozwiązania, będą mogły ubiegać się o zwrot nadpłaty VAT i podatku akcyzowego za okres, w którym spółka była płatnikiem tych podatków.

Pożyczka z lombardu nie podlega opodatkowaniu

Pożyczając od lombardu pieniądze pod zastaw, pożyczkobiorca nie płaci podatku od czynności cywilnoprawnych.

Pracownik, który nie wrócił z zagranicy, może prosić o dłuższy urlop

Pracownik, który z powodu chmury pyłu wulkanicznego nie może wrócić z zagranicznej wycieczki, ma prawo wystąpić do pracodawcy o przedłużenie urlopu wypoczynkowego lub o urlop bezpłatny.

Ryczałtowcy przekazali OPP 6,8 mln zł w ramach 1 proc. podatku

Podatnicy podatku zryczałtowanego przekazali, w ramach 1 proc. podatku, 6 mln 866 tys. 832 zł na organizacje pożytku publicznego (OPP) - poinformowało we wtorek PAP Ministerstwo Finansów. Resort zapewnia, że pierwsze pieniądze już trafiają na konta organizacji.

Dziś ostatni dzień na zapłatę zaliczki kwartalnej

Dziś mija termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez przedsiębiorców, którzy wybrali kwartalny sposób rozliczeń z fiskusem.

Dłużnik dostanie na piśmie wezwanie do zapłaty

Osoba, która posiada zaległości w należnościach na rzecz Skarbu Państwa, otrzyma wezwanie do zapłaty w formie pisemnej. Egzekucja z pieniędzy będzie dokonana z chwilą doręczenia takiego wezwania.

Zmiany w systemie zgłoszeń INTRASTAT

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie zgłoszeń INTRASTAT. Zmiany wynikają z konieczności dostosowania prawa krajowego do zmian wprowadzonych w przepisach unijnych.

Dyplomacja ratuje biznes

Dyplomaci z Ministerstwa Spraw Zagranicznych uratowali niejedną polską firmę działającą za granicą - informuje "Puls Biznesu".

Zasady podnoszenia kwalifikacji zawodowych bez regulacji

Obecnie pracodawcy chcąc ustalić z pracownikami zasady podnoszenia kwalifikacji zawodowych muszą powoływać się na regulacje cywilnoprawne.

Firmy będą częściej korzystać z usług pracowników tymczasowych

Trudna sytuacja firm zajmujących się produkcją doprowadziła w ubiegłym roku do 25-proc. spadku liczby pracowników tymczasowych. W tym roku znów rośnie zainteresowanie tą formą zatrudnienia.

Fiskus zbierze i przetworzy dane podatników

Kontrola skarbowa zyska nowe uprawnienia do gromadzenia danych. Urzędnicy fiskusa będą szukać informacji o podatnikach u innych przedsiębiorców. Zdaniem ekspertów nowe regulacje doprecyzują dzisiejsze zasady przeprowadzania kontroli.

Ustawa deregulacyjna usunie wiele barier biurokratycznych

Ustawa deregulacyjna ma usunąć z systemu prawa bariery związane z zakładaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej. Projekt pozytywnie ocenia środowisko pracodawców skupionych w PKPP Lewiatan.

Przedsiębiorca nie odpowiada za jakość dostarczanej wody z wodociągu publicznego

Brak jest podstaw prawnych do nałożenia na przedsiębiorcę obowiązku udokumentowania jakości wody używanej w jego zakładzie, która jest dostarczana z wodociągu publicznego.

Firmy mogą omijać zakaz stosowania długich umów

Już w dniu zawarcia niektórych umów o pracę na czas określony mogą być one uznane za stałe kontrakty. Pracodawcy chcą, aby przepisy jasno regulowały te kwestie.

Przy zwolnieniu liczy się niezdolność do podjęcia pracy

Firma może zwolnić chorego pracownika bez wypowiedzenia, mimo że ten przerwał długotrwałą chorobę przed upływem 182 dni i przestał pobierać zasiłek chorobowy.

DAD naciąga polskie firmy

Niemiecka firma DAD naciąga polskich przedsiębiorców - informuje "Gazeta Wyborcza".

Urlop ojcowski dla pracownika na wielu etatach

Pracownik zatrudniony na kilku etatach może w tym samym czasie pracować w jednej firmie i korzystać z urlopu ojcowskiego w drugiej. Przysługuje mu tylko tydzień wolnego na opiekę nad dzieckiem.

E-biznes szansą na rozwój polskiej przedsiębiorczości

W Polsce muszą być stworzone jak najlepsze warunki budowy tzw. społeczeństwa informacyjnego, co wyrówna szanse rozwoju polskiej przedsiębiorczości i konkurencyjność Polaków na rynku pracy.

Fiskus ujednolica zasady ściągania należności

Zabezpieczenia zaległych należności pieniężnych nie będzie dokonywał tylko naczelnik urzędu skarbowego, ale również dyrektor ZUS i inni wierzyciele.

Po zmianie interpretacji amortyzację należy kontynuować według dotychczasowych zasad

Późniejsza zmiana interpretacji przepisów dotyczących ustalenia wartości początkowej aportu nie powinna wpływać na wcześniej ustalone zasady amortyzacji.

Ponad 63 mln zł na pożyczki dla firm z Podkarpacia

O ponad 63 mln zł mogą ubiegać się m.in. regionalne fundusze poręczeń kredytowych w ramach naboru wniosków, jaki ogłosił zarząd województwa podkarpackiego. Otrzymane dotacje zostaną przeznaczone na udzielenie pożyczek podkarpackim firmom.

Przychodem z likwidacji spółki będzie wartość jej majątku

Ministerstwo Finansów zamierza wyeliminować podwójne opodatkowanie przy wnoszonych aportach do spółek osobowych.

Paczka papierosów zdrożeje około 27 proc.

Już 1 stycznia 2011 r. cena paczki papierosów wzrośnie o ok. 11 groszy. W 2018 roku akcyza na papierosy będzie musiała osiągnąć minimum unijne 90 euro. Oznacza to, że za osiem lat papierosy będą droższe o ok. 27 proc.

Transakcje powyżej 15 tys. euro muszą być rejestrowane

Przedsiębiorcy będą musieli rejestrować transakcje w gotówce przekraczające 15 tys. euro. Obowiązek ten będzie istniał także wtedy, gdy kontrahent podzieli tę kwotę na mniejsze operacje finansowe.

Statut spółki europejskiej do konsultacji

Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje społeczne, aby ustalić, czy w przepisach dotyczących statutu spółki europejskiej należy wprowadzić zmiany.

REKLAMA