REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W I połowie 2010 w Polsce zbankrutowało 368 przedsiębiorstw

REKLAMA

W I półroczu 2010 r. sądy ogłosiły upadłość 368 polskich przedsiębiorstw wobec 325 upadłości firm w I półroczu ub.r. - wynika z analizy Euler Hermes.

"Dynamika wzrostu liczby upadłości obecnie spowolniła, ale nie spodziewajmy się wyraźnej poprawy - spadku ich liczby" - napisano w komunikacie. Autorzy badania zaznaczają, że dane mogą ulec korekcie wraz z publikacją kolejnych orzeczeń.

REKLAMA

Autorzy badania zwracają uwagę na spadek liczby upadłości dużych firm i utrzymującą się dynamikę wzrostu liczby bankructw w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw.

REKLAMA

"W II kwartale nastąpiła zmiana tendencji - nie przybywa już tak dynamicznie upadłości firm dużych, wzrost ten utrzymuje się natomiast w sektorze MSP. Świadczy o tym m.in. porównanie łącznego obrotu dziesięciu największych bankrutów: w I kwartale wynosił on 2,25 mld złotych, podczas gdy w II kwartale suma ta zamknęła się kwotą 1,4 mld złotych" - napisano.

"Nie oznacza to, iż duże firmy nie są zagrożone upadłością, ale widać już efekty podjętych działań restrukturyzacyjnych. Ze względu na skalę działalności mają one mocniejszą pozycję przetargową (niż firmy MSP) w kwestii negocjacji prowadzących do zmniejszania kosztów - obniżenia marż swoich dostawców, jak i odbiorców. Te działania dostosowawcze odbiły się w części właśnie na wynikach firm z sektorach MSP. Duże firmy także zazwyczaj jako pierwsze znajdują nowe obszary, rynki, gdzie wzrost jest możliwy" - dodano.

Euler Hermes to międzynarodowa grupa finansowo-ubezpieczeniowa powstała z połączenia francuskiej grupy Euler oraz niemieckiej firmy ubezpieczeniowej Hermes Kreditversicherungs AG, operuje na światowym rynku ubezpieczeń kredytu kupieckiego i windykacji należności. W Polsce od 2004 r., na podstawie licencji wydanej przez Ministerstwo Finansów, działa Towarzystwo Ubezpieczeń Euler Hermes S.A., zajmujące się ubezpieczaniem ryzyka kredytu kupieckiego. Firma Euler Hermes zebrała dane dotyczące upadłości polskich firm na początku lipca, mogą one ulec korekcie wraz z publikacją kolejnych orzeczeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Również firma Coface Poland przeprowadziła analizę dotyczącą danych o upadłości polskich firm w pierwszym półroczu 2010 r. Według Coface, od stycznia do czerwca br. upadło 335 firm, czyli o 8,4 proc. więcej niż rok wcześniej.

REKLAMA

"Dalszy wzrost upadłości w bieżącym roku jest wciąż jeszcze pochodną ubiegłorocznego kryzysu. Wiele firm nie przetrwało dekoniunktury, a pogorszenie sytuacji finansowej było na tyle głębokie, że nawet stopniowa poprawa sytuacji makroekonomicznej w bieżącym roku niewiele pomogła" - podkreślił cytowany w komunikacie dyrektor działu oceny ryzyka w Coface Poland Marcin Siwa.

Grupa Coface zajmuje się ochroną, finansowaniem i zarządzaniem należnościami. Zatrudnia 7 tys. osób. Ma 130 tys. klientów w 100 krajach świata. W Polsce działa od 1992 roku. Ubezpiecza należności, świadczy usługi faktoringowe, przygotowuje raporty handlowe o firmach z całego świata, dostarcza marketingowe bazy danych oraz prowadzi monitoring i windykację należności.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA