| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy mogą ubiegać się o pożyczki na inwestycje energetyczne

Firmy mogą ubiegać się o pożyczki na inwestycje energetyczne

Małe i średnie firmy mogą ubiegać się w Agencji Rozwoju Przemysłu o pożyczki na inwestycje energetyczne - poinformowała ARP. Przedsiębiorcy mogą liczyć maksymalnie na 300 tys. zł.

Agencja podkreśliła, że firmy będą mogły wykorzystać pieniądze na inwestycje zmniejszające zużycie energii w procesach produkcyjnych, a także na przedsięwzięcia zwiększające udział energii odnawialnej oraz pozyskiwanej z odpadów lub ciepła odpadowego.

Chodzi m.in. o inwestycje w energooszczędne systemy oświetlenia, zakup narzędzi, urządzeń i systemów informatycznych służących poprawie efektywności energetycznej.

ARP zaznaczyła, że o pożyczki mogą ubiegać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Mogą oni liczyć maksymalnie na 300 tys. zł; wkład własny nie może być niższy niż 10 proc. wnioskowanej kwoty. Na spłatę pożyczki firmy będą miały czas do 48 miesięcy. Jej oprocentowanie ma być wyliczane na podstawie stopy bazowej określanej przez Komisję Europejską - w czerwcu br. wynosi ona 4,49 proc.

"Oprocentowanie bazowe jest powiększone o marżę, która zgodnie z komunikatem Komisji Europejskiej ustalana jest indywidualnie dla każdego projektu w zależności od sytuacji finansowo-ekonomicznej wnioskodawcy oraz proponowanych zabezpieczeń i powinna wynosić od 1 proc. do 4 proc." - czytamy w komunikacie ARP.

Agencja zaznaczyła, że zabezpieczeniem pożyczki może być m.in. hipoteka na nieruchomości czy pełnomocnictwo do dysponowania rachunkiem bankowym.

"O pożyczkę mogą strać się przedsiębiorstwa o stabilnej sytuacji finansowej. Nie mogą być one udzielane przedsiębiorcom znajdującym się w trudnej sytuacji lub pozostającym w okresie restrukturyzacji prowadzonej z wykorzystaniem pomocy publicznej" - dodano.

Pożyczki mają być udzielane ze środków funduszu zarządzanego przez ARP.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego Kancelarii Mariański Group w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »