| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy zainteresowani zaświadczeniami z ZUS wydawanymi od ręki

Przedsiębiorcy zainteresowani zaświadczeniami z ZUS wydawanymi od ręki

Przedsiębiorcy otrzymali już prawie 40 tys. zaświadczeń o niezaleganiu w opłacaniu składek wydawanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych od ręki.

ZUS zobligowany jest do wystawiania zaświadczeń o niezaleganiu w ciągu siedmiu dni. Z uwagi jednak na fakt, że tego typu zaświadczenia są przedsiębiorcom niezbędne m.in. do udziału w przetargach, Zakład wprowadził kolejne z szeregu ułatwień dla właścicieli firm.


W kwietniu ZUS umożliwił uzyskanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek w 15 minut od złożenia wniosku na sali obsługi klienta. Dotyczy to płatników, którzy na koncie w ZUS nie mają żadnych zaległości lub błędów i wobec których nie toczy się żadne postępowanie wyjaśniające.


Jedynie w przypadku spraw wymagających wyjaśnienia zachowany jest dotychczasowy tryb wystawiania dokumentów. W takim bowiem przypadku należy dokładnie zweryfikować dane na koncie płatnika, co może zająć kilka dni.


Wniosek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek można złożyć również przez internet, za pośrednictwem Elektronicznego Urzędu Podawczego, dostępnego pod adresem: www.eup.zus.pl. Jednak ZUS nie dostarczy zaświadczenia tą samą drogą, gdyż jest to druk ścisłego zarachowania wystawiany w formie papierowej. Przedsiębiorca może otrzymać dokument na wskazany we wniosku adres bądź na sali obsługi klienta.


Od końca maja liczba zaświadczeń wystawionych na salach obsługi klienta ZUS wzrasta średnio o ok. 5 tysięcy w ciągu każdego tygodnia. Przez trzy tygodnie czerwca przedsiębiorcy otrzymali od ręki już blisko 16 tysięcy zaświadczeń.


Najwięcej zaświadczeń zostało wystawionych w Warszawie. W trzech stołecznych oddziałach ZUS przedsiębiorcy otrzymali ich ponad 5 tys. Prawie 2,5 tys. zaświadczeń wydał dotychczas oddział ZUS w Płocku. Wszystkie oddziały ZUS wystawiły już 37,2 tys. zaświadczeń.

oprac. Alicja Fal

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kaźmierczak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie cywilnego postępowania sądowego i egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »