| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy zainteresowani zaświadczeniami z ZUS wydawanymi od ręki

Przedsiębiorcy zainteresowani zaświadczeniami z ZUS wydawanymi od ręki

Przedsiębiorcy otrzymali już prawie 40 tys. zaświadczeń o niezaleganiu w opłacaniu składek wydawanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych od ręki.

ZUS zobligowany jest do wystawiania zaświadczeń o niezaleganiu w ciągu siedmiu dni. Z uwagi jednak na fakt, że tego typu zaświadczenia są przedsiębiorcom niezbędne m.in. do udziału w przetargach, Zakład wprowadził kolejne z szeregu ułatwień dla właścicieli firm.


W kwietniu ZUS umożliwił uzyskanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek w 15 minut od złożenia wniosku na sali obsługi klienta. Dotyczy to płatników, którzy na koncie w ZUS nie mają żadnych zaległości lub błędów i wobec których nie toczy się żadne postępowanie wyjaśniające.


Jedynie w przypadku spraw wymagających wyjaśnienia zachowany jest dotychczasowy tryb wystawiania dokumentów. W takim bowiem przypadku należy dokładnie zweryfikować dane na koncie płatnika, co może zająć kilka dni.


Wniosek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek można złożyć również przez internet, za pośrednictwem Elektronicznego Urzędu Podawczego, dostępnego pod adresem: www.eup.zus.pl. Jednak ZUS nie dostarczy zaświadczenia tą samą drogą, gdyż jest to druk ścisłego zarachowania wystawiany w formie papierowej. Przedsiębiorca może otrzymać dokument na wskazany we wniosku adres bądź na sali obsługi klienta.


Od końca maja liczba zaświadczeń wystawionych na salach obsługi klienta ZUS wzrasta średnio o ok. 5 tysięcy w ciągu każdego tygodnia. Przez trzy tygodnie czerwca przedsiębiorcy otrzymali od ręki już blisko 16 tysięcy zaświadczeń.


Najwięcej zaświadczeń zostało wystawionych w Warszawie. W trzech stołecznych oddziałach ZUS przedsiębiorcy otrzymali ich ponad 5 tys. Prawie 2,5 tys. zaświadczeń wydał dotychczas oddział ZUS w Płocku. Wszystkie oddziały ZUS wystawiły już 37,2 tys. zaświadczeń.

oprac. Alicja Fal

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

JGBS Biernat & Partners S.K.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »