| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Eksperci o najpotrzebniejszych reformach gospodarczych

Eksperci o najpotrzebniejszych reformach gospodarczych

Reformy: emerytalna, KRUS-u i służby zdrowia, ułatwienia dla przedsiębiorców oraz ograniczenie deficytu finansów publicznych - to zdaniem ekonomistów najważniejsze wyzwania dla rządu za prezydentury Bronisława Komorowskiego.

Eksperci, z którymi rozmawiała PAP są zgodni, że należy oczekiwać dużo lepszej niż do tej pory współpracy pomiędzy rządem a prezydentem. Zaznaczają jednak, że inicjatywy ustawodawcze są w gestii przede wszystkim rządu.

"Zbliżające się wybory parlamentarne będą zapewne miały negatywny wpływ na takie inicjatywy, z którymi związany jest koszt polityczny" - powiedział główny ekonomista BCC prof. Stanisław Gomułka.

Zdaniem Krystyny Bobińskiej z Instytutu Sobieskiego, prezydentura Komorowskiego będzie pozwalała na realizację rządowego programu i na spełnienie obietnic Platformy Obywatelskiej. "Platforma we wcześniejszych obietnicach zapowiadała bardzo dużo, a do tej pory niewiele zrealizowała. Teraz ma pełnię władzy i ma szansę z nich się wywiązać. Komorowski na pewno nie będzie przeszkadzać" - powiedziała PAP w poniedziałek Bobińska, komentując wybory prezydencie.

"Prezydent powinien być akuszerem zmian, czyli osobą, która szuka porozumienia między stronami. Inicjatorem tych zmian powinien być rząd" - uważa główny ekonomista BRE Banku Ryszard Petru.

Ekspert Centrum im. Adama Smitha Robert Gwiazdowski ocenił, że wybór prezydenta nie zmieni rzeczywistości gospodarczej, bo to zadanie rządu. "Kto wytwarza PKB? Przedsiębiorcy. A czego potrzebują przedsiębiorcy? Przywrócenia ustawy Wilczka (chodzi o ustawę według projektu ministra w rządzie Mieczysława Rakowskiego - Mieczysława Wilczka, która liberalizowała zasady prowadzenia działalności gospodarczej - PAP). Ale przywrócenie tej ustawy to znowu zadanie rządu, a nie prezydenta" - wyjaśnił.

O ułatwieniach dla przedsiębiorców mówił też prof. Gomułka. "W przypadku reformy dotyczącej deregulacji chodzi o zmniejszenie ograniczeń biurokratycznych w prowadzeniu działalności gospodarczej. Tu nie ma poważnych ograniczeń politycznych, tylko jest jakaś niemożność ze strony parlamentu, administracji rządowej w przygotowaniu takiego pakietu. W tej dziedzinie trzeba wiele zrobić. To jest ten obszar, który - być może - można zmienić najłatwiej" - dodał.

Ekonomiści zgadzają się, że konieczne jest także podniesienie wieku emerytalnego. Zdaniem Gomułki, należy podnieść wiek emerytalny kobiet do 63-65 lat. "Te reformy są ważne w kontekście zwiększania aktywności zawodowej Polaków i mogą przynieść pozytywne skutki dla finansów publicznych w dłuższym okresie. Nie można jednak oczekiwać znaczących skutków tego rodzaju w krótkim, a nawet średnim okresie" - wyjaśnił główny ekonomista BCC.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »