REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Eksperci o najpotrzebniejszych reformach gospodarczych

REKLAMA

Reformy: emerytalna, KRUS-u i służby zdrowia, ułatwienia dla przedsiębiorców oraz ograniczenie deficytu finansów publicznych - to zdaniem ekonomistów najważniejsze wyzwania dla rządu za prezydentury Bronisława Komorowskiego.

Eksperci, z którymi rozmawiała PAP są zgodni, że należy oczekiwać dużo lepszej niż do tej pory współpracy pomiędzy rządem a prezydentem. Zaznaczają jednak, że inicjatywy ustawodawcze są w gestii przede wszystkim rządu.

REKLAMA

"Zbliżające się wybory parlamentarne będą zapewne miały negatywny wpływ na takie inicjatywy, z którymi związany jest koszt polityczny" - powiedział główny ekonomista BCC prof. Stanisław Gomułka.

REKLAMA

Zdaniem Krystyny Bobińskiej z Instytutu Sobieskiego, prezydentura Komorowskiego będzie pozwalała na realizację rządowego programu i na spełnienie obietnic Platformy Obywatelskiej. "Platforma we wcześniejszych obietnicach zapowiadała bardzo dużo, a do tej pory niewiele zrealizowała. Teraz ma pełnię władzy i ma szansę z nich się wywiązać. Komorowski na pewno nie będzie przeszkadzać" - powiedziała PAP w poniedziałek Bobińska, komentując wybory prezydencie.

"Prezydent powinien być akuszerem zmian, czyli osobą, która szuka porozumienia między stronami. Inicjatorem tych zmian powinien być rząd" - uważa główny ekonomista BRE Banku Ryszard Petru.

Ekspert Centrum im. Adama Smitha Robert Gwiazdowski ocenił, że wybór prezydenta nie zmieni rzeczywistości gospodarczej, bo to zadanie rządu. "Kto wytwarza PKB? Przedsiębiorcy. A czego potrzebują przedsiębiorcy? Przywrócenia ustawy Wilczka (chodzi o ustawę według projektu ministra w rządzie Mieczysława Rakowskiego - Mieczysława Wilczka, która liberalizowała zasady prowadzenia działalności gospodarczej - PAP). Ale przywrócenie tej ustawy to znowu zadanie rządu, a nie prezydenta" - wyjaśnił.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

O ułatwieniach dla przedsiębiorców mówił też prof. Gomułka. "W przypadku reformy dotyczącej deregulacji chodzi o zmniejszenie ograniczeń biurokratycznych w prowadzeniu działalności gospodarczej. Tu nie ma poważnych ograniczeń politycznych, tylko jest jakaś niemożność ze strony parlamentu, administracji rządowej w przygotowaniu takiego pakietu. W tej dziedzinie trzeba wiele zrobić. To jest ten obszar, który - być może - można zmienić najłatwiej" - dodał.

Ekonomiści zgadzają się, że konieczne jest także podniesienie wieku emerytalnego. Zdaniem Gomułki, należy podnieść wiek emerytalny kobiet do 63-65 lat. "Te reformy są ważne w kontekście zwiększania aktywności zawodowej Polaków i mogą przynieść pozytywne skutki dla finansów publicznych w dłuższym okresie. Nie można jednak oczekiwać znaczących skutków tego rodzaju w krótkim, a nawet średnim okresie" - wyjaśnił główny ekonomista BCC.

Bobińska uważa, że poza podniesieniem wieku emerytalnego, reforma emerytalna powinna objąć także reformę KRUS czy ściślejszą kontrolę przyznawania rent 30-40 latkom. "To jest najważniejsze, bo paraliżuje cały system gospodarki" - powiedziała.

Również zdaniem eksperta instytutu Sobieskiego Macieja Rapkiewicza, reforma systemu zabezpieczenia społecznego jest niezbędna. Podkreślił, że do KRUS budżet dopłaca rocznie 15 mld zł; do systemu powszechnego, opartego na ZUS i Otwartych Funduszach Emerytalnych łączne dopłaty to ponad 50 mld zł rocznie, z tego ok. 23 mld zł to dopłaty związane z refundacją składek na OFE.

"W najbliższych latach trzeba będzie silnie ograniczyć wydatki publiczne i to właśnie odebranie przywilejów emerytalnych służbom mundurowym i rolnikom będzie skutecznym sposobem, by zrobić to w sposób trwały" - powiedział Wiktor Wojciechowski z Forum Obywatelskiego Rozwoju.

W opinii Bohdana Wyżnikiewicza z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, "reforma KRUS i systemów mundurowych będzie musiała być wprowadzana ewolucyjnie, przez kilka, a może nawet kilkanaście lat". Przypomniał jednak, że na razie rząd nie ma konkretnego pomysłu na reformę KRUS.

Natomiast Krzysztof Rybiński z SGH zaznaczył, że "włączenie systemów mundurowych i KRUS do powszechnego systemu emerytalnego będzie koniecznie i to w krótkiej perspektywie czasowej". Z kolei Wojciech Nagel z Business Centre Club uważa, że "reforma KURS i emerytur służb mundurowych, włączająca je do systemu powszechnego, nie jest konieczna w tej chwili".

Zdaniem Gomułki, reforma KRUS jest niemożliwa do realizacji w obecnych warunkach koalicyjnych, bo spotka się z wetem ze strony PSL. "Dopóki PSL jest częścią koalicji, to poważniejsze zmiany w tym systemie są niemożliwe. Za chwilę mamy wybory samorządowe i parlamentarne. Wydaje się, że w tej dziedzinie w ogóle nie będzie żadnego ruchu" - powiedział.

Gwiazdowski uważa, że bardzo ważna dla przedsiębiorców jest reforma wymiaru sprawiedliwości. "Wymiar sprawiedliwości w dzisiejszym kształcie bardzo utrudnia działalność gospodarczą, o ile okaże się, że kontrahent przedsiębiorcy był nieuczciwy" - wyjaśnił Gwiazdowski. Zastrzegł jednak, że projekt odpowiedniej reformy powinien przygotować rząd. "Rząd miał na to dwa lata i nie sądzę, by miał przygotowany pakiet ustaw" - dodał.

Według Gomułki, "największe problemy i niebezpieczeństwa dla polskiej gospodarki" występują w dziedzinie finansów publicznych. "Te niebezpieczeństwa są związane po części z możliwością przekroczenia progów ostrożnościowych. W sytuacji takiego przekroczenia interweniuje ustawa o finansach publicznych przy progu długu publicznego na poziomie 55 proc. PKB oraz konstytucja przy progu 60 proc. PKB. To zmusiłoby rząd i parlament do bardzo ostrych działań, kosztownych społecznie. Istnieje też zagrożenie, iż rynki finansowe zareagują na wysoki deficyt sektora finansów publicznych, który jest wyższy, niż średnia w Unii Europejskiej" - podkreślił.

Główny ekonomista BCC zwrócił uwagę, że rządy w Europie podejmują działania ograniczające deficyt finansów publicznych. "Zaczynamy być postrzegani jako kraj będący wyraźnie w gorszej sytuacji, niż inne państwa unijne. Istnieje zagrożenie, iż zostaniemy ukarani w taki sposób, że zażąda się od nas wysokich stóp procentowych od długu publicznego. Oznacza to, że wzrosną silnie koszty obsługi długu publicznego. To jest zagrożenie, choć nie musi się ono zrealizować w przyszłym roku, czy nawet za dwa lata".

Ocenił, że deficyt sektora finansów publicznych na poziomie 7 proc. PKB jest tak duży, że zejście do poziomu około 1-2 proc. będzie wymagało kilku lat.

Gomułka podkreślił, że kolejna niezbędna reforma dotyczy służby zdrowia. Dodał, że ważne jest to, iż nowy prezydent będzie sprzyjał takim zmianom. "Przygotowany kilka lat temu przez obecną koalicję pakiet dotyczący reformy zdrowia, a zawetowany przez poprzedniego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, może być podstawą do obecnej reformy" - podkreślił.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA