Małe firmy mają trudniej
REKLAMA
Z badania Obserwatorium Regionalnych Rynków Pracy Pracodawców RP wynika, że w naszym kraju sektor Małych i Średnich Przedsiębiorstw (MŚP) ciągle boryka się z licznymi problemami, mimo że postrzegany jest jako kluczowy dla rozwoju społeczno-gospodarczego Polski.
REKLAMA
REKLAMA
MŚP dłużej czekają na decyzje administracyjne, np. pozwolenia na budowę. W porównaniu z dużymi przedsiębiorcami ponoszą też większe straty w kontaktach z nieuczciwymi kontrahentami. Pomimo uzyskania orzeczenia sądu nakazującego płatność aż 44 proc. mikroprzedsiębiorstw nie ma szans na odzyskanie zaległych należności. Podczas, gdy w przypadku dużych firm swoich należności nie może odebrać 7 proc. z nich.
Małych przedsiębiorców dotykają też liczne kontrole ze strony Urzędów Skarbowych. Odbywają się one tak samo często, jak w przypadku firm dużych, których skala i złożoność działalności jest zdecydowanie większa. W ubiegłym roku skontrolowane zostało prawie trzy czwarte przedsiębiorstw z czego prawie 45 proc. więcej niż dwa razy.
Ponadto małym firmom trudniej pozyskać dofinansowanie swojej działalności. Preferowane są podmioty większe, starsze, osiągające w roku poprzedzającym badanie lepsze wyniki finansowe. I pomimo licznych interwencji publicznych ukierunkowanych na małe i mikroprzedsiębiorstwa, ubieganie się o pomoc dla tej grupy wiąże się z największym ryzykiem jej nieotrzymania.
A przecież, co podkreślają Pracodawcy RP, w okresie spowolnienia dynamiki wzrostu gospodarczego to właśnie mniejsze przedsiębiorstwa stabilizują zatrudnienie, utrzymując je na tym samym poziomie. Natomiast duże podmioty podejmują decyzje o zwolnieniach grupowych, pogłębiając ekonomiczne i społeczne konsekwencje dekoniunktury.
oprac. Alicja Fal
REKLAMA
REKLAMA