| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Niedoręczenie decyzji podatkowej wstrzyma naliczanie odsetek

Niedoręczenie decyzji podatkowej wstrzyma naliczanie odsetek

Od 1 lipca 2010 r. podatnikowi, któremu w terminie 6 miesięcy od wszczęcia kontroli skarbowej nie zostanie doręczona decyzja podatkowa, nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Zmiana ma na celu zapewnienie podatnikom większej ochrony w postępowaniu prowadzonym przez urzędy kontroli skarbowej.


Od 1 lipca 2010 r. podatnikom czekającym ponad pół roku na decyzję o wynikach kontroli prowadzonej przez inspektorów kontroli skarbowej nie będą naliczane odsetki od zaległości podatkowych (nowo dodany art. 24 ust. 3 ustawy o kontroli skarbowej). Odsetki nie będą naliczane w okresie od dnia wszczęcia postępowania kontrolnego do dnia doręczenia decyzji podatkowej. Przepis o nienaliczaniu odsetek nie ma zastosowania, gdy:

• do opóźnienia w wydaniu decyzji przyczynił się kontrolowany lub jego przedstawiciel,

• opóźnienie powstało z przyczyn niezależnych od organu (nowo dodany art. 24 ust. 4 ustawy o kontroli skarbowej).

Dla porównania Ordynacja podatkowa (dalej: O.p.) dla postępowań prowadzonych przez organy podatkowe przewiduje maksymalnie 3-miesięczny okres trwania kontroli. Przekroczenie tego okresu powoduje nienaliczanie podatnikowi odsetek za zwłokę za okres od dnia wszczęcia postępowania podatkowego do dnia doręczenia decyzji organu pierwszej instancji (art. 54 § 1 pkt 7 O.p.).

Ponadto od 1 lipca 2010 r. do postępowań prowadzonych przez inspektorów kontroli skarbowej ma zastosowanie art. 54 O.p. regulujący przypadki zwolnień z obowiązku zapłaty odsetek od zaległości podatkowych. Dotychczas stosowanie przepisu art. 54 O.p. do postępowań prowadzonych przez organy kontroli skarbowej było wyłączone na podstawie art. 31 ust. 1 ustawy o kontroli skarbowej. Oznacza to, że od 1 lipca 2010 r. w zakresie naliczania odsetek za zwłokę podatnicy poddani kontroli skarbowej (w sytuacjach nieuregulowanych ustawą o kontroli skarbowej) będą traktowani identycznie jak podatnicy poddani kontroli podatkowej.

Warto dodać, że ustawę o kontroli skarbowej oczekują kolejne zmiany. 20 maja 2010 r. Sejm uchwalił przepisy, które m.in. nakładają obowiązek współpracy z inspektorami skarbowymi na firmy świadczące usługi drogą elektroniczną. Nowe przepisy mają pozwolić organom kontroli skarbowej na skuteczną walkę z tzw. szarą strefą w handlu internetowym.

Organy kontroli skarbowej będą mogły żądać udostępnienia wszelkich informacji, w tym danych osobowych, bez zgody zainteresowanej osoby, od każdego przedsiębiorcy, jeśli tylko pojawią się wątpliwości dotyczące prowadzenia niezgłoszonej działalności gospodarczej, uzyskiwania nieopodatkowanych przychodów. Nowelizacja nakłada obowiązek współpracy z fiskusem m.in. na wydawców, redaktorów, nadawców programów radiowych i telewizyjnych czy firmy świadczące usługi drogą elektroniczną. Zmiana ma ułatwić inspektorom skarbowym walkę z szarą strefą w handlu elektronicznym. Nieuzasadniona odmowa udostępnienia informacji będzie grozić karą do 5000 zł. Nowe przepisy mają też ułatwić dostęp do zawodu inspektora skarbowego doradcom podatkowym.

Nad nowelizacją pracuje obecnie Sejm. Zmiany w niej proponowane mają wejść w życie w terminie 3 miesięcy, licząc od dnia opublikowania nowelizacji w Dzienniku Ustaw. Zmiany w ustawie o kontroli skarbowej po ich uchwaleniu w ostatecznym kształcie zostaną opisane na łamach Mk.

• ustawa z 5 marca 2010 r. o zmianie ustawy o kontroli skarbowej - Dz.U. Nr 76, poz. 492

• ustawa z 20 maja 2010 r. o zmianie ustawy o kontroli skarbowej oraz niektórych innych ustaw - ustawa skierowana pod obrady Senatu

Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »