O zastosowanej karze pracodawca poinformuje pracownika na piśmie
REKLAMA
W ubiegłym tygodniu podczas posiedzenia Komisji Nadzwyczajnej Przyjazne Państwo rozpatrzone zostały przygotowane przez Pracodawców RP trzy projekty nowelizacji Kodeksu pracy. Dotyczą one likwidacji niektórych barier biurokratycznych, stanowiących przeszkodę dla pracodawców w zatrudnianiu pracowników.
REKLAMA
Bez badań wstępnych przy ponownym zatrudnieniu
Pracodawcy RP proponują, aby badaniom wstępnym nie podlegały osoby przyjmowane ponownie do pracy u danego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy, na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą. Obecnie pracodawca jest zobowiązany skierować pracownika na wstępne badania nawet wówczas, gdy w ciągu kilku dni od rozwiązania poprzedniej umowy zatrudnia go ponownie na tym samym stanowisku.
Pracodawca będzie mógł cofnąć karę
REKLAMA
Kolejna zmiana Kodeksu pracy dotyczy kar porządkowych. Pracodawcy RP uważają, że o zastosowanej karze pracodawca powinien zawiadamiać pracownika na piśmie, wskazując rodzaj naruszenia obowiązków i datę dopuszczenia się przez pracownika tego naruszenia. Odpis zawiadomienia składany byłby do akt osobowych pracownika.
Ponadto pracownik mógłby w ciągu 14 dni od dnia zawiadomienia go przez pracodawcę o zastosowanej karze wystąpić do sądu pracy o jej uchylenie. Pracodawca mógłby na wniosek pracownika lub reprezentującej go organizacji związkowej cofnąć karę.
Z zastosowaniem kary porządkowej wobec pracownika wiąże się bardzo skomplikowana procedura. Z tego powodu pracodawcy często wolą od razu rozwiązać umowę o pracę niż podjąć próbę dyscyplinowania pracownika.
Dwa dni urlopu na żądanie
Pracodawcy RP proponują ponadto, aby pracodawca był zobowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż dwóch dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Łączny wymiar urlopu wykorzystywanego przez pracownika nie mógłby przekroczyć w roku kalendarzowym dwóch dni, niezależnie od liczby pracodawców, z którymi pracownik pozostaje w danym roku w stosunkach pracy.
REKLAMA
Pracownik byłby zobowiązany zgłosić żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu pracy poprzedzającym dzień rozpoczęcia urlopu. Przy czym pracodawca miałby również możliwość odmówienia udzielenia urlopu, jeżeli będą tego wymagały ważne potrzeby pracodawcy.
Zdaniem Pracodawców RP uchylenie lub modyfikacja niektórych przepisów Kodeksu pracy nie spowoduje zmiany modelu stosunków pracy w Polsce, a może przyczynić się do lepszego funkcjonowania norm prawa pracy i likwidacji nadmiernych obciążeń biurokratycznych.
oprac. Alicja Fal
REKLAMA
REKLAMA