| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy będą miały łatwy dostęp do danych hydrogeologicznych

Firmy będą miały łatwy dostęp do danych hydrogeologicznych

Przedsiębiorcy będą mieli łatwy dostęp do danych hydrogeologicznych - przewiduje rozporządzenie MSWiA, które zacznie obowiązywać od piątku 23 lipca. Chodzi o informacje o dużych ujęciach wód, które zaopatrują wodociągi miejskie i gminne w wodę pitną.

"Na wniosek głównego geologa kraju dr. Henryka Jacka Jezierskiego zostały zlikwidowane szeroko krytykowane przez środowisko hydrogeologiczne bariery w dostępie do danych hydrogeologicznych" - podkreśliło w komunikacie biuro prasowe resortu środowiska.

"Kończymy ze zbędnymi ograniczeniami w dostępie do danych hydrogeologicznych, nieprzystającymi do dzisiejszych czasów i potrzeb firm, wykonujących prace hydrogeologiczne" - zaznaczył cytowany w komunikacie Jezierski.

Nowe rozporządzenie MSWiA w sprawie materiałów geodezyjnych i kartograficznych ujednolica zasady dostępu do tych danych, uzyskiwanych z Państwowego Instytutu Geologicznego. Chodzi głównie o informacje o ujęciach, zaopatrujących w wodę pitną wodociągi gminne czy miejskie.

"Aby wykorzystywać dane niezbędne do prowadzenia prac hydrogeologicznych, nie będzie trzeba - jak było do tej pory - posiadać kancelarii tajnych oraz akredytowanego w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego sprzętu do przetwarzania informacji niejawnych. Nie będzie także obowiązku zatrudniania osoby z certyfikatem poświadczenia bezpieczeństwa" - wyjaśnia biuro prasowe MŚ.

Dotychczas obowiązujące przepisy - jak podkreśla resort - utrudniały sporządzanie i wykorzystywanie baz danych hydrogeologicznych i map tematycznych, a głównie mapy hydrogeologicznej Polski.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »