REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Do początku października trzy pakiety projektów ustaw

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Szef doradców premiera Michał Boni powiedział, że do początku października rząd przygotuje trzy pakiety projektów ustaw. Jeden - dotyczący budżetu i reformy finansów publicznych - zostanie przygotowany do końca września, bo wtedy Sejm musi otrzymać projekt ustawy budżetowej.

Boni powiedział w TVN24, że kolejny pakiet ustaw ma dotyczyć zmian cywilizacyjno-rozwojowych i m.in. zmian w systemie ochrony zdrowia. Rząd przygotuje też trzeci pakiet - rozwiązań deregulacyjnych i zmniejszających obciążenia administracyjne dla osób prywatnych i firm - zapowiedział minister.

REKLAMA

REKLAMA

Boni przypomniał, że w pakiecie zmian budżetowych będzie tzw. reguła wydatkowa. "Z tej reguły wydatkowej będą miliardowe oszczędności, które pozwolą przeprowadzić waloryzację rent i emerytur w przyszłym roku, nie zmniejszać zasiłków rodzinnych i wydawać pieniądze unijne" - powiedział minister.

Przypomniał, że zapowiedziana już podwyżka VAT jest ograniczona czasowo - do 2012 r. Według niego podwyżka innych podatków - PIT i CIT - wcale nie wchodzi w rachubę. Zaznaczył, ze w związku z regulacjami unijnymi zostanie podwyższona akcyza na alkohol i papierosy. "Musimy pilnować tego poziomu, który UE nam wspólnie wyznacza i dlatego ten podatek akcyzowy będzie większy" - powiedział. Boni dodał, że zakończone zostały prace nad założeniami do ustawy o podatku akcyzowym i jesienią będzie wiadomo, jak poziomy podatku zostaną określone.

Przyznał, że trwa w rządzie dyskusja na temat obniżenia zasiłków pogrzebowych. "Debata powinna skończyć się do końca września - jak ze wszystkimi ustawami okołobudżetowymi" - powiedział.

REKLAMA

Oprócz pakietu budżetowego i oszczędnościowego - konsolidacji finansów publicznych - w Sejmie do października mają znaleźć się ustawy z pakietu społeczno-cywilizacyjnego. Boni powiedział, że rząd pracuje nad ustawą o szkolnictwie wyższym, zawierając m.in. sprawę opłat za studia, ustawą o opiece nad dziećmi od 0 do 3 lat oraz o opiece zastępczej nad dziećmi promującej rodziny zastępcze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodał, że oprócz nich znajdzie się tam 10 czy 12 ustaw, które będą dotyczyć ochrony zdrowia - uporządkowania rynku farmaceutycznego i leków, ochrony praw pacjentów i łatwiejszego uzyskiwania odszkodowań za błędy lekarskie bez drogi sądowej. Przygotowywane są też rozwiązania dotyczące ułatwień w zdobywaniu uprawnień specjalistycznych przez lekarzy. W pakiecie będą też projekty ustaw dotyczące badań klinicznych, ustawa o działalności leczniczej i dotycząca ubezpieczeń dodatkowych.

Trzeci pakiet dotyczy zmian deregulacyjnych i zmniejszających obciążenia administracyjne dla osób prywatnych i firm - tłumaczył Boni. Jest w nim projekt ustawy o zmniejszaniu barier administracyjnych wobec obywateli i przedsiębiorców, dotyczący m.in. przejścia od zaświadczeń do oświadczeń. "To będzie rewolucja. Będziemy bardziej sobie wierzyć" - mówił Boni.

"Będziemy też chcieli ułatwić rejestrację spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, by było to elektronicznie i szybko" - zadeklarował. Dodał, że z KRS też powinny być uzyskiwane w sposób elektroniczny, by z czasem doprowadzić do sytuacji, że sąd, który będzie tego wyciągu potrzebował sam sobie go ściągał.

Rząd chce też doprowadzić do sytuacji, w której zostanie usprawnione nadawanie numeru identyfikacji podatkowej NIP i proces ten będzie trwał krócej. "Zamierzamy nadrobić zaległości w sprawie rejestracji firm i jednego okienka" - powiedział Boni. "Uporządkujemy sprawy po drugiej stronie okienka - by nie było sytuacji, że składa się jeden dokument i bardzo długo czeka na rejestrację, tylko, by za okienkiem uporządkować sprawy tak, by przedsiębiorca uzyskiwał rejestrację jak najszybciej" - mówił Boni w TVN24.

 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kryzys się skończył, inflacja wyhamowała, a mimo to kradzieży sklepowych jest coraz więcej

Kradzieże w sklepach wciąż są dla branży handlowej wielkim problemem. Choć kryzys się skończył, inflacja wygasa, złodzieje nie rezygnują. Kradną nie tylko kosmetyki czy alkohole - na handel, ale nadal na dużą skalę przedmiotem kradzieży są artykuły spożywcze.

Branża budowlana: mimo działań prewencyjnych liczba wypadków przy pracy nie chce spadać

Brokerzy ubezpieczeniowi alarmują> Firmy budowlane nieraz bagatelizują skalę oraz prawdopodobieństwo wypadków i zawierają ubezpieczenia OC działalności z niskimi sumami gwarancyjnymi i limitami. Tymczasem rośnie liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

REKLAMA

Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

Ludzie wciąż listy piszą, ale polecone wysyłają głównie urzędy. Rynek pocztowy w Polsce ma się dobrze

Jednak główną siłą napędową pozostają wciąż usługi kurierskie, które odpowiadają za 73,3 proc. wartości rynku i 56,5 proc. jego wolumenu. Mimo dominacji tego segmentu, istotną rolę wciąż odgrywają przesyłki listowe.

REKLAMA

Miód podrożeje, bo prawo wymaga zmiany etykiet na słoikach a to kosztuje

Równo za rok na sklepowych półkach pojawią się nowe etykiety miodu, wynikające z przyjętej unijnej dyrektywy. Wprowadzają one niepozorną, ale mogącą narobić sporo zamieszania zmianę. Jednocześnie nielegalny handel miodem rozwija się niemal bez nadzoru.

Rolnicy radzą sobie dużo lepiej z długami niż firmy przetwarzające plony ich pracy

Polska żywność ma się dobrze, ale kondycja finansowa branży już mniej. Sektor rolno-spożywczy musi oddać wierzycielom 760,6 mln zł, a wiarygodność płatnicza przetwórców i dostawców staje się coraz większym problemem. Nie dotyczy to rolników, którzy na ogół są wiarygodni finansowo.

REKLAMA