Ponowne zatrudnienie pracownika bez obowiązkowych badań lekarskich?
REKLAMA
Do konsultacji społecznych trafił przygotowany przez Pracodawców RP projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy. Pracami parlamentarnymi nad tą nowelizacją zajęła się Sejmowa Komisja Nadzwyczajna „Przyjazne Państwo” do spraw związanych z ograniczaniem biurokracji.
REKLAMA
Celem projektowanych zmian jest likwidacja zbędnego, biurokratycznego obowiązku przeprowadzania badań lekarskich pracownika, który ponownie zatrudniany jest u tego samego pracodawcy, na to samo stanowisko w krótkim odstępnie czasu od ustania poprzedniej umowy.
REKLAMA
Obecnie obowiązujące przepisy nakazują pracodawcy przeprowadzić wstępne badania pracownika, któremu skończy się umowa o pracę na czas określony, a następna zostanie z nim zawarta po kilku dniach. Zatem aktualnie istnieje konieczność przeprowadzenia badań lekarskich nawet, gdy umowa kończy się pracownikowi w piątek, a kolejną podpisuje w poniedziałek.
Taki stan prawny jest tylko niepotrzebnym obciążeniem dla pracodawcy i naraża firmę na dodatkowe koszty. Likwidacja tego obowiązku z pewnością przyczyniłaby się do ograniczenia biurokracji w przedsiębiorstwie.
Dlatego pracodawcy RP proponują, aby takie badania były obowiązkowe tylko w przypadku gdy przerwa w zatrudnieniu trwa dłużej niż 30 dni. Projekt zakłada, że jeśli przerwa jest krótsza, a pracownik trafia na to samo stanowisko to nie będzie potrzeby odnawiania badań.
Zdaniem Pracodawców RP zmiana ta nie wpłynie negatywnie na sytuację pracowników. Natomiast z punktu widzenia przedsiębiorców nowa regulacja zniesie jedną z wielu uciążliwości w prawie pracy.
oprac. Alicja Fal
REKLAMA
REKLAMA