reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Podlaskie: 320 miejsc pracy powstanie w firmach dzięki dotacjom z UE

Podlaskie: 320 miejsc pracy powstanie w firmach dzięki dotacjom z UE

320 nowych miejsc pracy powstanie w 43 małych i średnich firmach dzięki unijnym dotacjom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego - poinformował Podlaski Urząd Marszałkowski po zakończonym konkursie na te projekty.

Łącznie podlaskie firmy zainwestują 104 mln zł, z czego dotacje wynoszą 42 mln zł.

Pieniądze na dotacje pochodzą z UE - z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - i dotacji celowej budżetu państwa.

Dotacje dostały m.in. firmy z branży budowlanej, poligraficznej, opakowań, ale też medycznej czy energetycznej, meblarskiej, samochodowej. W konkursie odpadło, ze względów merytorycznych, 26 wniosków na ogólną wartość ponad 54,3 mln zł.

Dwa największe projekty, które będą realizowane po rozstrzygniętym właśnie konkursie - wartość każdego z nich to ponad 9,5 mln zł - dotyczą branży drzewnej oraz produkcji energii z odnawialnych źródeł. Firma z Hajnówki dostała dotację na zakup maszyn do produkcji forniru. Wartość projektu to 9,6 mln zł z czego dotacja wynosi ponad 3,9 mln zł (w tym z UE pochodzi 3,3 mln zł). Jedno z przedsiębiorstw handlowo-usługowych będzie za 9,7 mln zł budować na Suwalszczyźnie elektrownię wiatrową. Dotacja to 3,5 mln zł, z czego z UE pochodzi 2,9 mln zł.

Unijne dotacje wesprą także takie inwestycje w podlaskich małych i średnich firmach jak produkcja ekobrykietu, zakup maszyn do transportu betonu, budowa malarni, centrum usług motoryzacyjnych. Pieniądze trafią też do firm zajmujących się budową linii energetycznych i oświetleniowych czy świadczących usługi medyczne.

Jak poinformował dyrektor departamentu zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym w urzędzie marszałkowskim Daniel Górski, na obecną chwilę nie będzie już nowych konkursów na dotacje dla firm z Regionalnego Programu Operacyjnego. Zaznacza jednak, że są osobne konkursy np. dla firm z branży turystycznej, bardzo ważnej w Podlaskiem. W trakcie oceny są też jeszcze np. projekty złożone przez mikroprzedsiębiorców. Podlaskie ma też szanse na dodatkowe pieniądze z podziału rezerw krajowych.

Górski ocenił, że podlaskie firmy bardzo dobrze radziły sobie w konkursach o unijne dotacje i bardzo o nie zabiegały. Konkurencja była według niego duża. Dzięki realizowanym projektom powstanie około 2 tys. miejsc pracy. "Jest bardzo dużo firm zainteresowanych rozwojem i mimo, że w międzyczasie dotknął wszystkich kryzys, to firmy aplikowały o środki, nie bały się ryzyka i dzięki temu będą nowe miejsca pracy" - powiedział Górski.

Regionalny Program Operacyjny Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013 to 636 mln euro z UE. Jak poinformował Górski, 170 mln z tej kwoty to środki na wsparcie przedsiębiorczości, głównie na dotacje i pożyczki dla firm.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama