REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zmiany prawa 2018, Konstytucja Biznesu

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Konstytucja dla Biznesu - ułatwienia dla przedsiębiorców

Konstytucja Biznesu to pakiet ustaw, które upraszczają przepisy dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej. Poznaj jej najważniejsze założenia i ułatwienia dla przedsiębiorców.

Zasada „Co nie jest zabronione, jest dozwolone” w Prawie Przedsiębiorców

Federacja Przedsiębiorców Polskich oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE) wskazują, że w ustawie Prawo przedsiębiorców odnowiono zasadę „co nie jest zabronione, jest dozwolone” (art. 8). Jak stosowana jest ta zasada?

Działalność nierejestrowana 2019 - zgoda sanepidu

Konstytucja Biznesu daje możliwość prowadzenia działalności nierejestrowanej, jeżeli przychód nie przekracza określonego limitu. W 2019 r. limit wynosi 1125 zł. Kiedy do prowadzenia działalności nierejestrowanej potrzebna jest zgoda sanepidu?

Działalność nierejestrowa - najważniejsze informacje

Konstytucja Biznesu wprowadziła działalność nierejestrową. Zobacz, na czym polega.

REKLAMA

Polacy zakładają coraz więcej firm

Na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej decyduje się coraz więcej osób. Okazuje się, że tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy w Polsce zarejestrowano niemal ćwierć miliona nowych jednoosobowych firm, a ich łączną ilość na rynku przekroczyła 3 miliony. Czy w związku z tym możemy mówić o boomie przedsiębiorczości?

Termin zawieszenia działalności gospodarczej w 2018 r.

Konstytucja Biznesu wprowadziła zmiany w zawieszaniu działalności gospodarczej. Przedsiębiorca może teraz starać się o wykreślenie lub „uśpienie” firmy w dowolnym terminie, nawet po wcześniejszym zaprzestaniu działalności. Jednak dopóki posiada aktywny status w ewidencji, wciąż powinien odprowadzać składki. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii ostrzega, że ZUS może zainteresować się przedsiębiorstwem, gdy ma poważne wątpliwości co do tego, czy rzeczywiście jego działanie zostało przerwane w zadeklarowanym terminie.

Zawieszenie działalności gospodarczej po zmianach w 2018 r.

Pomysł na własny biznes to marzenie wielu z nas, niemniej rzeczywistość prowadzenia firmy w Polsce często odbiega od naszych planów. Na szczęście polski ustawodawca pomyślał o tych przedsiębiorcach, którym się nie powiodło i zdecydował się skrócić oraz ułatwić drogę zmierzającą do zawieszenia działalności. Przedsiębiorcy zawieszają swoje działalności z różnych powodów: niektórzy chcą odpocząć, inni rozkręcić nowy biznes lub po prostu popracować „u kogoś”.

Ulga na start - zasady korzystania

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyjaśniają zasady korzystania z ulgi na start. Czy ZUS będzie ściągał składki jak od zlecenia?

REKLAMA

Sukcesja firm - wyniki kontroli NIK

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrolę dotyczącą działania organów państwa wobec problematyki sukcesji przedsiębiorstw. NIK oceniła m.in. działania Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii zmierzające do uregulowania sukcesji firm.

Zmiany w prawie prasowym dotyczące prawa do udzielania informacji

Senat zagłosował za nowelizacją prawa prasowego mającą m.in. poszerzyć prawo do udzielania informacji prasie na osoby przebywające w Polsce, a niebędące obywatelami polskimi. Ma to dostosować ustawę do zapisów Konstytucji.

Ulga na start dla przedsiębiorców - najważniejsze informacje

30 kwietnia 2018 r. weszły w życie przepisy Konstytucji Biznesu – pakietu ustaw regulujących kwestie dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej. Mają one chronić i wspierać wolność działalności gospodarczej, gwarantować prawa przedsiębiorców oraz zapewniać ciągły rozwój działalności gospodarczej w warunkach wolnej konkurencji.

Reforma prawa zamówień publicznych 2018

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przedstawiło projekt reformy zamówień publicznych. Według Federacja Przedsiębiorców Polskich oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE) to dobry kierunek zmian.

Działalność nierejestrowa od 2018 r. - zalety

Drobni usługodawcy mają szansę wyjść z szarej strefy. Działalność nierejestrowa powinna też zwiększyć przedsiębiorczość.

Umiarkowany optymizm wśród mikroprzedsiębiorców

Najmniejsi polscy przedsiębiorcy (mikroprzedsiębiorcy) przejawiają umiarkowany optymizm związany z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wynika to przede wszystkim z dobrej kondycji finansowej oraz przewidywanych wzrostów przychodów. Najmniejsi przedsiębiorcy odczuwają ogólną satysfakcję z prowadzenia własnego biznesu, jednak negatywny wpływ na ich nastroje mają trudne warunki prowadzenia działalności.

Ulga na start i inne zmiany w przepisach ubezpieczeniowych dotyczące przedsiębiorców

Od 30 kwietnia 2018 r. obowiązują nowe przepisy odnoszące się do przedsiębiorców, wprowadzone pakietem tzw. Konstytucji biznesu. Przewidują one m.in. ważne zmiany w zakresie opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ułatwieniem dla początkujących przedsiębiorców będzie półroczny okres zwolnienia z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Osoby uzyskujące z działalności najniższe przychody, nieprzekraczające ustawowych maksimów, w ogóle nie będą podlegały zgłoszeniu do ZUS.

Premier powołał Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców

Znamy już ostatecznie osobę, która będzie sprawowała funkcję Rzecznika Praw Przedsiębiorców. To nowa instytucja utworzona w ramach pakietu Konstytucja dla biznesu.

Kandydat na stanowisko Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców

Ruszają konsultacje kandydata na stanowisko Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Kim jest kandydat?

Rzecznik Praw Przedsiębiorców powinien być apolityczny

Federacja Przedsiębiorców Polskich popiera utworzenie instytucji Rzecznika Praw Przedsiębiorców, jednak postuluje, by nie był to polityk – bez względu na to, jaką partię miałby reprezentować. Według FPP problemy przedsiębiorców powinien rozwiązywać doświadczony prawnik.

Rzecznik Praw Przedsiębiorców 2018 – zadania

Konstytucja Biznesu wprowadziła do polskiego porządku prawnego nową instytucję – Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Jakie będzie miał zadania?

Konstytucja Biznesu: ułatwienia dla prowadzących działalność gospodarczą w 2018 r.

Regulacje o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, które do tej pory zawarte były w ustawie z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej zostały z dniem 30 kwietnia 2018 r. zastąpione ustawą z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy. Ustawa wprowadza wiele nowości, które w sposób bezpośredni wpływają na sytuację prawną osób prowadzących działalność gospodarczą.

Konstytucja Biznesu 2018 – ulga na start

Jedną ze zmian wprowadzanych przez Prawo przedsiębiorców jest zainicjowanie tzw. ulgi na start dla rozpoczynających działalność przedsiębiorców, stanowiącej zachętę dla przedsiębiorców podejmujących działalność gospodarczą po raz pierwszy lub ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia.

Konstytucja Biznesu 2018 zmieniła relacje między administracją a przedsiębiorcami

Jednym z głównych założeń pakietu ustaw Konstytucja Biznesu, który wszedł w życie 30 kwietnia 2018 r. jest poprawa relacji między administracją a biznesem. Jakie rozwiązania mają temu służyć?

Konstytucja Biznesu 2018 – zasady prawa przedsiębiorców

30 kwietnia 2018 r. weszła w życie Konstytucja Biznesu. Dzięki zasadom ogólnym w Prawie przedsiębiorców wyrażone zostały wartości, na których muszą się opierać relacje między biznesem i administracją.

Konstytucja Biznesu 2018: zmiany dla przedsiębiorców zarejestrowanych w CEIDG

30 kwietnia 2018 roku weszły w życie przepisy Konstytucji Biznesu, które zmieniają m.in. zasady dotyczące wpisów do rejestru przedsiębiorców (CEIDG). Zobacz czego dotyczą zmiany.

Duże zmiany dla małych firm 2018

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii organizują cyklu konferencji informacyjnych dla mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich firm pod hasłem „Prawo do przedsiębiorczości". Tematem są zmiany, które przynosi reforma prawa gospodarczego, w tym Konstytucja Biznesu.

Konstytucja Biznesu 2018: możliwość prowadzenia działalności bez rejestracji

30 kwietnia 2018 r. weszła w życie Konstytucja Biznesu. Umożliwia ona prowadzenie działalności gospodarczej bez rejestracji. To kolejny pakiet zmian w prawie przedsiębiorców w 2018 r.

Zmiany w ubezpieczeniach wprowadzone przez Konstytucję biznesu 2018

Konstytucja biznesu wprowadziła zmiany w ubezpieczeniach społecznych i ubezpieczeniu zdrowotnym osób, które rozpoczynają prowadzenie działalności po raz pierwszy bądź po długiej przerwie.

Konstytucja Biznesu 2018 wprowadziła działalność nierejestrowaną

Rosnące zainteresowanie Polaków gig economy, czyli pracą w oparciu o umowy krótkoterminowe i kontrakty, nie słabnie. Przed chętnymi do rozpoczęcia pracy na własną rękę nowe możliwości otwiera teraz Konstytucja Biznesu, która weszła w życie 30 kwietnia 2018 r. Będzie można spróbować swoich sił jako przedsiębiorcy bez konieczności rejestracji firmy, w ramach tzw. działalności nierejestrowanej.

30 kwietnia 2018 r. weszła w życie Konstytucja Biznesu

W poniedziałek weszła w życie Konstytucja Biznesu, która ma poprawić relacje biznes-administracja. Ten pakiet 5 ustaw przewiduje m.in., że co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone; ulgę na start dla początkujących przedsiębiorców; działalność nierejestrową, powołanie Rzecznika MŚP.

Konstytucja biznesu 2018 – otwarcie państwa na przedsiębiorców

30 kwietnia 2018 r. wszedł w życie pakiet pięciu ustaw, przyjętych 6 marca 2018 r., mających na celu ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, które łącznie nazywane są „konstytucją biznesu”.

Konstytucja Biznesu 2018 - domniemanie uczciwości przedsiębiorcy

Najbardziej istotną zmianą w sferze relacji między przedsiębiorcą, a urzędami jaką przewiduje Ustawa prawo przedsiębiorców jest wprowadzenie zasady tzw. domniemania uczciwości przedsiębiorcy. To ogromna zmiana przede wszystkim w sferze mentalności i postrzegania polskich przedsiębiorców przez przedstawicieli urzędów. Dotychczas relacja ta nie była najlepsza w dużej mierze ze względu na ograniczone zaufanie urzędów do przedsiębiorców i wynikającą z niego podejrzliwość.

Nowe terminy przedawnienia już od wakacji 2018?

Do Senatu właśnie trafiła nowelizacja Kodeksu cywilnego oraz innych ustaw, która ma wprowadzić nową regulację dotyczącą terminów przedawnień. Ogólny – dziesięcioletni- termin przedawnienia roszczeń ma ulec skróceniu do lat sześciu. Trzyletni termin przedawnienia dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz te związane z prowadzeniem działalności gospodarczej pozostaje bez zmian.

Nowe prawo przedsiębiorców - Konstytucja Biznesu 2018

Prawo przedsiębiorców to jedna z najważniejszych ustaw dla polskich przedsiębiorców. W ustawie określono m.in. katalog praw i obowiązków przedsiębiorców. Przewidziano także nowe zasady i rozwiązania dotyczące postępowania instytucji państwowych względem przedsiębiorców.

Jakie zmiany dla osób prowadzących własną firmę wprowadza Konstytucja Biznesu

Konstytucja Biznesu to zawarty w pakiecie 5 ustaw zbiór przepisów, których zadaniem jest ułatwienie prowadzenia własnego biznesu, szczególnie w odniesieniu do małych i średnich przedsiębiorstw. Największe zmiany wprowadzono dla przedsiębiorców, którzy zaczynają prowadzenie własnej działalności. Dla nich przewidziano tzw. ulgę na start, polegającą na półrocznym zwolnieniu z opłacania części obowiązkowych składek ZUS.

Zawieszenie działalności gospodarczej w 2018 r.

W 2018 r. wejdą w życie przepisy ustawy Prawo przedsiębiorców wchodzącej w skład pakietu ustaw Konstytucja dla Biznesu. Uelastycznia ona instytucję zawieszenia działalności gospodarczej.

Konstytucja Biznesu 2018: Jakie zmiany wprowadzi prawo przedsiębiorców?

Prawo przedsiębiorców to jedna z najważniejszych ustaw pakietu Konstytucji dla Biznesu. Wprowadza m.in. ulgę na start dla początkujących przedsiębiorców. Ustawa została już podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę.

Konstytucja Biznesu 2018 a przedsiębiorcy zagraniczni

Konstytucja dla biznesu to pakiet pięciu ustaw reformujących prawo gospodarcze. Zmiany obejmą także przedsiębiorców zagranicznych. Ustawę podpisał już Prezydent RP.

Konstytucja Biznesu 2018 - zmiany w CEIDG

Niebawem wejdzie w życie duża reforma prawa gospodarczego Konstytucja dla Biznesu. Co się zmieni jeśli chodzi o CEIDG?

Prezydent podpisał Konstytucję Biznesu

Konstytucja Biznesu - najbardziej kompleksowa reforma prawa gospodarczego od prawie 30 lat - została podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę. Konstytucja Biznesu to pakiet 5 ustaw zmieniających polską rzeczywistość biznesową. Nowe przepisy mają na celu przede wszystkim budowanie partnerskich relacji między przedsiębiorcami a urzędnikami i ułatwienie założenia oraz prowadzenia firm w Polsce. Zmiany obejmujące prawie 200 aktów prawnych wejdą w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Konstytucja dla Biznesu 2018 ma ułatwić rozstrzyganie sporów

Przyjęta przez parlament na początku marca tego roku Konstytucja dla Biznesu wprowadza pakiet zmian, które mają nie tylko ułatwić prowadzenie w Polsce działalności gospodarczej, lecz także zbudować całkowicie nowe relacje na linii administracja – biznes.

Najważniejsze zasady prawa przedsiębiorców 2018

Prawo przedsiębiorców to ustawa stanowiąca część pakietu Konstytucja dla Biznesu, będącego znaczącą reformą prawa gospodarczego. Zawiera ona wiele zasad, które mają polepszyć relacje na linii przedsiębiorca -administracja.

Konstytucja Biznesu 2018 - budowanie zaufania między administracją a biznesem

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z przedsiębiorcami i przedstawicielami instytucji ich reprezentującymi, by porozmawiać nt. Konstytucji Biznesu. Wejdzie ona w życie prawdopodobnie w kwietniu 2018 r.

Emilewicz: Konstytucja Biznesu pomoże kobietom

Kobiety, które chcą zakładać własne biznesy, mają teraz szczególne warunki - oceniła w piątek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, odnosząc się do zapisów Konstytucji Biznesu, które "likwidują wiele obciążeń i obowiązków".

Przedsiębiorcy oceniają Konstytucję dla Biznesu

Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak pozytywnie ocenia pakiet ustaw Konstytucja Biznesu. Podkreśla, że dzięki niej firmy będą mogły wywodzić przed urzędami swoje konstytucyjne prawa wprost z ustawy.

Ministerstwo przygotowuje zmiany odnośnie cen transferowych

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia dotyczący cen transferowych. Projekt przewiduje wydłużenie terminów na sporządzenie dokumentacji lokalnej i grupowej a także na złożenie oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji oraz sprawozdania CIT-TP/PIT-TP – dotyczących transakcji za 2017 i 2018 r.

Konstytucja Biznesu - parlament zakończył pracę

Parlament zakończył pracę nad tzw. Konstytucją Biznesu - Sejm przyjął we wtorek poprawki Senatu do tworzącego ją pakietu pięciu ustaw. Kluczowe założenia Konstytucji Biznesu to: co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone.

Prawo do bycia zapomnianym - RODO 2018

RODO to rewolucja w ochronie danych osobowych. Na firmy zostanie nałożony szereg nowych obowiązków a klienci zyskają nowe uprawnienia. Jednym z nich jest tzw. prawo do bycia zapomnianym.

Senat wprowadził poprawki do Konstytucji Biznesu

Przy określaniu siedziby biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw minister będzie kierował się potrzebą decentralizacji - przewiduje jedna z poprawek do pakietu pięciu ustaw składających się na Konstytucję Biznesu, popartych w czwartkowym głosowaniu przez Senat.

Konstytucja Biznesu - senacka komisja gospodarki zaproponowała kilkadziesiąt poprawek

Senacka komisja gospodarki zarekomendowała we wtorek przyjęcie pięciu ustaw z pakietu Konstytucji Biznesu z kilkudziesięcioma poprawkami. Jaki mają charakter?

Konstytucja Biznesu - czy powstrzyma odpływ firm za granicę

Przyjęcie rozwiązań proponowanych w Konstytucji Biznesu nie tylko powstrzyma ucieczkę działalności gospodarczej za granicę, ale przyczyni się do napływu firm do Polski - ocenił dla PAP dr Grzegorz Czelej z senackiej Komisji Ustawodawczej.

REKLAMA