REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zmiany prawa 2018

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Sukcesja firm - wyniki kontroli NIK

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrolę dotyczącą działania organów państwa wobec problematyki sukcesji przedsiębiorstw. NIK oceniła m.in. działania Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii zmierzające do uregulowania sukcesji firm.

Zmiany w prawie prasowym dotyczące prawa do udzielania informacji

Senat zagłosował za nowelizacją prawa prasowego mającą m.in. poszerzyć prawo do udzielania informacji prasie na osoby przebywające w Polsce, a niebędące obywatelami polskimi. Ma to dostosować ustawę do zapisów Konstytucji.

Reforma prawa zamówień publicznych 2018

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przedstawiło projekt reformy zamówień publicznych. Według Federacja Przedsiębiorców Polskich oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE) to dobry kierunek zmian.

Nowe terminy przedawnienia już od wakacji 2018?

Do Senatu właśnie trafiła nowelizacja Kodeksu cywilnego oraz innych ustaw, która ma wprowadzić nową regulację dotyczącą terminów przedawnień. Ogólny – dziesięcioletni- termin przedawnienia roszczeń ma ulec skróceniu do lat sześciu. Trzyletni termin przedawnienia dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz te związane z prowadzeniem działalności gospodarczej pozostaje bez zmian.

REKLAMA

Ministerstwo przygotowuje zmiany odnośnie cen transferowych

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia dotyczący cen transferowych. Projekt przewiduje wydłużenie terminów na sporządzenie dokumentacji lokalnej i grupowej a także na złożenie oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji oraz sprawozdania CIT-TP/PIT-TP – dotyczących transakcji za 2017 i 2018 r.

Prawo do bycia zapomnianym - RODO 2018

RODO to rewolucja w ochronie danych osobowych. Na firmy zostanie nałożony szereg nowych obowiązków a klienci zyskają nowe uprawnienia. Jednym z nich jest tzw. prawo do bycia zapomnianym.

Projekt ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy przyjęty przez rząd

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu - poinformowało we wtorek CIR. Nowe przepisy m.in. dostosowują polskie prawo do rozwiązań przyjętych w Unii Europejskiej, m.in. określając, kiedy może dojść do wstrzymywania transakcji i zablokowania rachunków.

Nowe zasady dot. dystrybucji ubezpieczeń wejdą w życie z opóźnieniem

Ustawa zwiększająca ochronę klientów zawierających umowy ubezpieczenia ma wejść w życie z siedmiomiesięcznym opóźnieniem. Ma to pomóc lepiej przygotować się sektorowi ubezpieczeniowemu do zmiany przepisów.

REKLAMA

Zmiany w podatkach 2018 - wzrosną obciążenia firm

Styczniowe zmiany w podatku CIT to duża rewolucja dla przedsiębiorców. Nowe przepisy ograniczają m.in. możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodu wydatków na usługi niematerialne, m.in. doradcze. Zmiana ta budzi także wątpliwości interpretacyjne, jakie konkretnie usługi rozumiane są jako niematerialne. Dodatkowo nowe przepisy wprowadziły także ograniczenia dotyczące odliczania kosztów finansowania zewnętrznego. Jak podkreślają eksperci, mimo braku formalnej podwyżki podatków zmiany doprowadzą de facto do zwiększenia obciążeń przedsiębiorców.

Czy zmiany w CIT mogą wejść w życie z datą wsteczną - od 1 stycznia 2018

Ministerstwo Finansów przewidziało, że zmiany w CIT wejdą w życie z datą wsteczną od 1 stycznia 2018 r. Według ekspertów nowelizacja nie powinna wejść z tą datą, ponieważ zawiera także przepisy niekorzystne dla podatników.

Duże zmiany w podatku CIT w 2018 r.

Menadżer, doradca podatkowy w Crido Taxand Monika Lewandowska oceniła w rozmowie z PAP, że zmiany dla podatników CIT, które wejdą w życie w 2018 r. mają prawdopodobnie największy zakres na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat.

Podatki 2018 - najważniejsze zmiany

W 2018 r. wejdą w życie m.in. dwie duże zmiany w systemie podatkowym - JPK_VAT oraz mechanizm podzielonej płatności podatku VAT (tzw. split payment). Obowiązywać będą też nowe podatki od nieruchomości komercyjnych i najmu.

Pracodawcy popierają rozwiązania Konstytucji Biznesu

Ze stanowiska Rady Pracodawców RP wynika, że rozwiązania prawne zawarte w Konstytucji Biznesu mają poparcie środowisk pracodawców. We wtorek Konstytucją Biznesu ma zająć się Rada Ministrów.

Większa ochrona klientów ubezpieczeń od 1 stycznia 2018 r.

Prezydent podpisał ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Zmiany mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2018 r.

Konsultacje Konstytucji dla Biznesu na finiszu

Wicepremier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że pakiet 5 ustaw Konstytucji dla Biznesu niebawem trafi pod obrady rządu. Obecnie dobiegają końca konsultacje tych projektów.

Rzecznik praw przedsiębiorców od 2018 r.

Ustawa o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców wchodzi w skład pakietu 5 ustaw Konstytucji dla biznesu zmieniającej otoczenie prawne przedsiębiorców. Tak jak pozostałe ustawy ma obowiązywać od 1 stycznia 2018 r.

Zakaz handlu w niedziele od 1 stycznia 2018 r.

Sejmowa podkomisja zakończyła pracę nad obywatelskim projektem ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę. Zakaz handlu ma dotyczyć co drugiej niedzieli. Z zakazu mają być wyłączone m.in. stacje paliw i apteki.

REKLAMA