REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zakładanie działalności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Planowane zmiany w zakładaniu spółek z o.o. w 2015 roku

Rząd przyjął założenia zmian w Kodeksie spółek handlowych, które wprowadzają między innymi testy wypłacalności oraz udziały beznominałowe w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, jak również możliwość zakładania spółek jawnych i komandytowych przez internet.

Niższe koszty założenia firmy od 2015 r.

Od 2015 r. mają obowiązywać ułatwienia dotyczące zakładania firmy. Przedsiębiorcy, którzy nie potrzebują potwierdzenia rejestracji VAT zaoszczędzą 170 z, czyli koszt opłaty skarbowej w tym zakresie. Rząd planuje znieść obligatoryjny obowiązek uzyskania potwierdzenia.

Jak założyć sklep odzieżowy w Internecie?

Zakładając własną firmę związaną z branżą odzieżową warto zastanowić się nad formą jej prowadzenia. Klienci coraz chętniej dokonują zakupów przez Internet, dlatego popularne staje się prowadzenie internetowych sklepów odzieżowych. W jaki sposób założyć sklep? Jakie koszty są związane z założeniem?

Pomysł na biznes – pizza na telefon

Podczas zakładania własnej działalności, największy problem stanowi wybór lokalu. W przypadku pizzerii musi on być odpowiednio dostosowany pod względem gastronomicznym, aby ulokować niezbędny sprzęt oraz pod względem restauracyjnym z miejscem dla gości. Coraz popularniejsze stają się zatem pizze na telefon. W jaki sposób założyć taką działalność?

REKLAMA

Jak uzyskać środki na własną działalność gospodarczą?

Osoby bezrobotne, które zamierzają prowadzić własną działalność gospodarczą mogą ubiegać się o jednorazowe środki na jej podjęcie z urzędu pracy. W jaki sposób uzyskać środki na własną działalność? O czym należy pamiętać?

Własna działalność gospodarcza czy spółka z o.o.?

Początkujący przedsiębiorcy na początku swojej kariery stają przed dylematem: Czy warto rozpocząć i rozwinąć własną działalność gospodarczą, czy spróbować swoich sił w spółce z o.o.? Obie formy działalności są przyszłościowe, jednak nie zawsze idealne. Jaką formę prawną wybrać? Czym się kierować przy wyborze biznesu?

Polski przedsiębiorca za granicą

Wiele polskich firm decyduje się na otworzenie placówki handlowej zagranicą pomimo większych kosztów spowodowanych wyższymi cenami wynajmu lokalu. Dlaczego opłaca się inwestować w tego rodzaju działalność i jak to zrobić, aby nie ponieść porażki?

Jak zdobyć pieniądze na biznes?

Zdobycie pieniędzy na biznes to problem większości początkujących przedsiębiorców. Remont lokalu, wyposażenie w niezbędny sprzęt, płace pracowników czy zakup pierwszej partii towaru i surowców wiążą się ze sporymi kosztami, których właściciele firm nie są w stanie pokryć. Jak zdobyć pieniądze na biznes?

REKLAMA

Jaka forma prawna dla firmy?

Wybór formy prawnej prowadzenia działalności gospodarczej ma istotny wpływ na koszty rozpoczęcia i prowadzenia działalności, czas rejestracji, opodatkowanie, wysokość składek ZUS i ryzyko związane z odpowiedzialnością osobistą za zobowiązania przedsiębiorstwa. Warto zatem dokładnie przeanalizować jaka forma prawna będzie odpowiednia w naszym przypadku.

Zakładanie spółek będzie łatwiejsze?

Rząd dąży do kolejnych uproszczeń w zakładaniu spółek. Zmodernizowany kilka lat temu system pozwolił na składanie wszystkich dokumentów w jednym okienku i umożliwił rejestrację spółki z o.o. on line ale nie zmienił ani czasu oczekiwania na rejestrację, ani ilości wypełnianych formularzy.

Pożyczka na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Nowelizacja Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wprowadza zmiany związane z systemem udzielania pożyczek na podjęcie działalności gospodarczej. Pożyczki będą stanowiły odrębny instrument zapewniający wsparcie, a o ich ubieganie będą mogli starać się nie tylko bezrobotni ale również poszukujący pracy absolwenci.

Firma na próbę - pomysł na początek biznesu

Firma na próbę to poselski projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw, który ma na celu umożliwienie uruchomienia własnego biznesu „na próbę”, celem przetestowania jego opłacalności. Procedura uruchomienia firmy byłaby prosta i dawała możliwość otwarcia firmy „od ręki”.

Fundusze unijne - nawet 100 tys. złotych na rozpoczęcie działalności

Chętnych na rozpoczęcie działalności gospodarczej jest bardzo wielu, jednak nie wszyscy wiedzą, że posiadają możliwość jednorazowego ubiegania się o dofinansowanie z Unii Europejskiej w kwocie aż 100 tys. zł. Jak uzyskać unijne dofinansowanie na założenie firmy?

Jak założyć żłobek?

W dzisiejszych czasach młode matki coraz szybciej wracają po urodzenia dziecka do pracy, zostawiając swoje dziecko w żłobku. Założenie żłobka może być dobrym pomysłem na założenie własnego biznesu. Jakie warunki należy spełnić, żeby założyć żłobek?

Jak założyć klub dziecięcy?

Dobrym pomysłem na biznes jest założenie klubu dziecięcego. Założenie takiej działalności wymaga spełnienia określonych warunków. W jaki sposób założyć klub dziecięcy?

Jak założyć przyzakładowy klub dziecięcy lub żłobek?

Żłobek lub klub dziecięcy może być założony zarówno przez osoby fizyczne jak i prawne. Nie ma więc przeszkód, aby pracodawca założył przyzakładowy klub dziecięcy lub żłobek. Jak założyć przyzakładowy żłobek lub klub dziecięcy?

Zaliczki na podatek dochodowy - jak korzystnie je opłacać?

Podatek dochodowy od osób fizycznych nakłada na przedsiębiorców obowiązek odprowadzania pewnej części dochodów do urzędu skarbowego. Okresem rozliczeniowym właściwym dla tego podatku jest rok – ciężko jednak wyobrazić sobie, aby raz w roku mikro- i mali przedsiębiorcy mieli wpłacić fiskusowi ok. 20% swoich rocznych dochodów. Dlatego też pobór tego podatku odbywa się w formie zaliczek – warto wiedzieć, jakie są ich opcje i która będzie najbardziej optymalna.

80 tysięcy złotych na start firmy

Program Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz BGK „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie” umożliwia absolwentom i studentom ostatnich lat studiów ubiegać się o niskooprocentowane pożyczki na rozpoczęcie własnego biznesu i utworzenie miejsc pracy - łącznie nawet o 80 tys. zł.

Zakładam firmę – opodatkowanie na zasadach ogólnych

Wybór formy opodatkowania to jeden z pierwszych problemów przy zakładaniu działalności gospodarczej. Podstawową formą jest opodatkowanie na zasadach ogólnych. Na czym polega opodatkowanie na zasadach ogólnych?

Jaki jest koszt ochrony wzoru przemysłowego w Polsce?

Nic nie ma za darmo. Ochrona naszego wzoru przemysłowego też kosztuje. Jednak nie ma się czego obawiać. To dobra inwestycja, a opłaty z nią związane są kroplą w morzu w porównaniu z czerpanymi profitami. W takim razie, o jakich pieniądzach mowa?

Czym jest wzór przemysłowy i jak uniknąć jego podróbek?

Słysząc pytanie „czy często sięgasz po produkt sugerujesz się wyglądem produktu, bagatelizując jego walory techniczne? Większość z nas asekuracyjnie rzuci szybkie „Nie!”. Nic bardziej mylnego. Według badań zdecydowana większość konsumentów nieświadomie skupia większą uwagę na opakowaniu niż jego produkcie. Przedsiębiorcom zapala się lampka. Chroń swój unikalne opakowanie, symbol czy etykietę. Jak to zrobić? I czym właściwie jest popularny ostatnio wzór przemysłowy?

Pół roku bez składek ZUS dla nowych firm

Szykują się nowe ułatwienia dla zakładających działalność. Ułatwienia mają zniechęcić do zawierania umów śmieciowych. Jakie jeszcze zmiany są planowane?

Patent a wzór użytkowy cz. 2

Patenty i wynalazki to dwa hasła, które najczęściej padają kiedy mówimy o możliwościach ochrony naszych innowacyjnych rozwiązań. Sama procedura uzyskania patentu często spędza nam sen z powiek. Czy jest szansa na uzyskanie ochrony po uzyskaniu odmownej decyzji? Czym właściwie różni się patent od ochrony wzoru użytkowego? Jak najlepiej chronić nasze rozwiązania?

Patent a wzór użytkowy cz. 1

Patenty i wynalazki to dwa hasła, które najczęściej padają kiedy mówimy o możliwościach ochrony naszych innowacyjnych rozwiązań. Sama procedura uzyskania patentu często spędza nam sen z powiek. Czy jest szansa na uzyskanie ochrony po uzyskaniu odmownej decyzji? Czym właściwie różni się patent od ochrony wzoru użytkowego? Jak najlepiej chronić nasze rozwiązania?

W jaki sposób dokonać zmian w CEIDG?

Każdy z przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą wpisaną do CEIDG zobowiązany jest do uaktualniania danych w niej zawartych po dokonaniu jakichkolwiek zmian w przedmiotowej działalności. W jaki sposób tego dokonać?

Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o KRS

Minister Sprawiedliwości przedłożył projekt zmian w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz o zmianie niektórych ustaw. Zmiany mają znacznie usprawnić rozpoczęcie prowadzenia działalności.

Założenie firmy będzie łatwiejsze

Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje zmiany mające na celu ułatwienie zakładania firm. Chodzi tu m.in. o zautomatyzowanie i uproszczenie nadawania NIP i REGON. Jakie ułatwienia w zakładaniu firmy mają być jeszcze wprowadzone?

Samozatrudnienie - czy to mi się opłaca?

Przyjęło się, że Samozatrudnionym nazywa się przedsiębiorcę prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą. Wiele osób postrzega jednak samozatrudnienie przez pryzmat stosunku pracy, tj. wykonywania tych samych zadań, co w ramach stosunku pracy, w ramach umowy o współpracy pomiędzy wcześniejszym pracodawcom, a pracownikiem obecnie prowadzącym działalność gospodarczą.

Jakich zasad przestrzegać przy prowadzeniu działalności gospodarczej?

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą powinien przestrzegać zasad uczciwej konkurencji oraz poszanowania interesów konsumentów. Jakich obowiązków powinna ponadto dopełnić osoba prowadząca działalność gospodarczą?

8 kroków do założenia własnej firmy w CEIDG

Założenie własnej firmy za pośrednictwem CEIDG trwa bardzo krótko. Przedstawiamy 8 kroków do założenia własnej firmy. Jak najprościej zarejestrować działalność gospodarczą?

Rejestracja firmy - CEIDG i KRS

Aby prowadzić działalność gospodarczą, musimy dokonać jej rejestracji. W zależności od tego, w jakiej formie chcemy ją prowadzić, musimy złożyć wniosek o dokonanie wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) albo w Krajowym Rejestrze Sądowym (wyszukiwarka podmiotów wpisanych do KRS).

Zakładam firmę - wybór formy prawnej

Zanim zdecydujemy się zakładać własną firmę, powinniśmy zastanowić się, która z dostępnych form prawnych będzie dla nas najkorzystniejsza. Przyszły przedsiębiorca musi podjąć decyzję, czy chce prowadzić indywidualną działalność gospodarczą, czy wejść w spółkę – osobową lub kapitałową.

Skąd wziąć pieniądze na start firmy?

Ograniczenia finansowe są największą trudnością przy zakładaniu własnych firm przez Polaków. Skąd wziąć pieniądze na start firmy?

Analiza SWOT - cztery strony biznesu

Narzędzia, takie jak analiza SWOT, często są postrzegane jako moda, wzmacniana przez szkoły biznesu czy firmy zajmujące się doradztwem gospodarczym. Tymczasem to bardzo przydatna i wiarygodna technika, będąca jedną z najważniejszych części skutecznego biznesplanu. Z tego też powodu, jeśli z jakichś względów musimy przygotować macierz SWOT dla swojej firmy, nigdy nie kopiujmy istniejących analiz.

Start-up, czyli innowacyjny sektor gospodarki

W każdym polskim mieście rozwija się prywatna przedsiębiorczość w formie start-up. Firmy te mają stać się innowatorami na polskim rynku. Poprzez nowe formy prezentacji, sprzedaży, logistyki oraz współpracy rynkowej start-up powinien stać się nowym, innowacyjnym sektorem MSP. Dla realizacji tego projektu w ostatnich latach wprowadzano dofinansowania, preferencyjne kredyty oraz wsparcie szkół wyższych i instytucji, instytutów.

Formy prawne prowadzenia działalności gospodarczej w Niemczech

Niemieckie prawo spółek jest bardzo zbliżone do prawa polskiego. Niemiecki Kodeks Handlowy podobnie jak polski kodeks spółek handlowych przewiduje podział spółek na osobowe i kapitałowe? Czym charakteryzują się spółki niemieckie?

Otwieranie firmy na próbę - bez podatku i składek ZUS

Sejm rozważa projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Przewiduje ona możliwość otwierania firmy na próbę – bez podatku dochodowego i ZUS przez trzy miesiące.

Pieniądze na założenie firmy

Założenie własnej działalności gospodarczej wiąże się ze sporymi wydatkami już na starcie. Warto postarać się o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności. Gdzie szukać pieniędzy na start firmy?

Czy unijny przedsiębiorca może założyć oddział w Polsce?

Wielu unijnych przedsiębiorców zakłada oddziały swoich firm w Polsce. Jakie zasady zakładania firmy dotyczą przedsiębiorców z Unii Europejskiej?

Firma za fundusze unijne

Założenie firmy wymaga pozyskania finansów na start. Fundusze unijne na zakładanie własnej działalności gospodarczej były tematem konferencji prasowej "Inwestujemy w młodych!" z udziałem Elżbiety Bieńkowskiej, minister rozwoju regionalnego oraz Władysława Kosiniak-Kamysza, ministra pracy i polityki społecznej, która odbyła się 15 maja 2013 r. w siedzibie MRR.

Czym jest działalność agroturystyczna?

Do działalności agroturystycznej nie stosuje się ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Jaka jest definicja działalności agroturystycznej?

Pomysł na biznes motoryzacyjny

Problemy na rynku motoryzacyjnym wcale nie oznaczają, że założenie firmy w tej branży jest nieopłacalne. Warto przeanalizować obecną sytuację na rynku i znaleźć swoją niszę. Dobrym pomysłem na biznes może okazać się założenie myjni samochodowej lub komisu samochodowego.

Wniosek o wpis do CEIDG - kiedy jest poprawny?

Wpisy do CEIDG następują na podstawie wniosku. Wniosek o wpis do CEIDG musi być złożony przez osobę uprawnioną oraz być poprawny w sensie formalnym. Kiedy wniosek do CEIDG jest prawidłowy?

Zakładanie firmy - import i obrót kamieniami szlachetnymi

Przedsiębiorca chcący założyć firmę zajmującą się importem i obrotem kamieniami szlachetnymi powinien spełnić kilka warunków. Jakie to warunki?

Prowadzenie działalności gospodarczej w wynajętym pomieszczeniu

Prowadzenie działalności gospodarczej rozpoczyna się poprzez złożenie wniosku do CEIDG. Czy przedsiębiorca może prowadzić swoją działalność w wynajętym pomieszczeniu?

Łatwiej założyć własną firmę - weszły zmiany w prawie pracy

17 stycznia 2013 roku weszły w życie przepisy ułatwiające zakładanie własnej działalności gospodarczej. Zmiana ta wchodzi wraz z nowelizacją Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw. Od teraz łatwiej będzie założyć własną firmę.

Prezydent Podpisał zmiany w Kodeksie pracy

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę z dnia 9 listopada 2012 roku o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Jakie zmiany wprowadza podpisana dziś przez Prezydenta ustawa?

Historia trójmiejskiej porównywarki ubrań, czyli o tym, jak inspirująca może być różnica zdań

Prowadzenie własnego przedsięwzięcia daje niezależność i wolność podejmowania decyzji. Stwarza możliwość twórczego podejścia do pracy i pełnego wykorzystania drzemiącego w każdym z nas potencjału.

Kupujemy gotowe spółki dla unijnych dotacji

Na Zachodzie zakup gotowych spółek to wygodny sposób na rozpoczęcie działalności gospodarczej, zatem i handel nimi jest tam traktowany jak normalna forma aktywności biznesowej. U nas natomiast to młody rynek, który jednak rozwija się bardzo dynamicznie. Istnieją bowiem bardzo racjonalne i czysto ekonomiczne przesłanki powodujące, że zakup spółki bywa wyjątkowo opłacalną inwestycją.

Pieniądze z urzędu pracy na start własnego biznesu

Ponad 21 tysięcy złotych na założenie biznesu może dostać z urzędu pracy osoba, która straciła zatrudnienie i zarejestrowała się jako bezrobotna. Jakie warunki należy spełnić, żeby liczyć na pieniądze z urzędu pracy?

REKLAMA