REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Patent a wzór użytkowy cz. 2

Natalia Strahl
Patent a wzór użytkowy cz. 2
Patent a wzór użytkowy cz. 2

REKLAMA

REKLAMA

Patenty i wynalazki to dwa hasła, które najczęściej padają kiedy mówimy o możliwościach ochrony naszych innowacyjnych rozwiązań. Sama procedura uzyskania patentu często spędza nam sen z powiek. Czy jest szansa na uzyskanie ochrony po uzyskaniu odmownej decyzji? Czym właściwie różni się patent od ochrony wzoru użytkowego? Jak najlepiej chronić nasze rozwiązania?


Patent a wzór użytkowy cz. 2


Czy jest wzór użytkowy?

Ustawodawca zdefiniował pojecie wzoru użytkowego w art. 94 ustawy p.w.p. jako rozwiązania:

REKLAMA

  • nowego, dotychczas nigdzie nie ujawnionego;
  • użytecznego, pozwalającego na osiągniecie celu mającego praktyczne znacznie przy wytwarzaniu lub korzystaniu z wyrobów;
  • o charakterze technicznym, dotyczącego kształtu, budowy lub zestawienia przedmiotu o trwałej postaci.  Oznacza to, że na wzór uznać nie możemy

Patent a wzór użytkowy cz. 1

Nierzadko wzór użytkowy określany jest mianem  „małego wynalazku” ze względu na podobne kryteria kwalifikacji i procedurę zapewnienia odpowiedniej ochrony. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że w praktyce uzyskanie ochrony wzoru użytkowego jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku uzyskania patentu na wynalazek. Wynika to z braku obowiązku spełnienia przesłanki poziomu wynalazczego. Urząd Patentowy nie bada tzw.  poziomu oczywistości wzoru. Wobec czego może wynikać w sposób oczywisty ze stanu techniki.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

W świetle art. 28 w związku z art. 100 ustawy p.w.p. za wzór użytkowy nie mogą być z uznane:
•    odkrycia, teorie naukowe i metody matematyczne;
•    wytwory o charakterze jedynie estetycznym;
•    plany, zasady i metody dotyczące działalności umysłowej lub gospodarczej oraz gry;
•    wytwory, których niemożliwość wykorzystania może być wykazana w świetle powszechnie przyjętych i uznanych zasad nauki;
•    programy do maszyn cyfrowych;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak chronić wzór użytkowy?

Zgodnie z art. 95 pkt. 1 ustawy p.w.p. na wzór użytkowy może być udzielone prawo ochronne gwarantujące nam prawo wyłącznego korzystania z danego wzoru użytkowego w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Udzielenie prawa ochronnego stwierdza się przez wydanie świadectwa ochronnego. Czas trwania ochrony wynosi 10 lat od daty dokonania zgłoszenia wzoru użytkowego w Urzędzie Patentowym RP, a udzielone prawa ochronne podlegają wpisowi do rejestru wzorów użytkowych.

Jak opatentować wynalazek w Polsce? (cz. 1)


Praw ochronnych nie udziela się na :

•    wzory użytkowe, których wykorzystywanie byłoby sprzeczne z porządkiem publicznym lub dobrymi obyczajami;
•    odmiany roślin lub rasy zwierząt oraz czysto biologiczne sposoby hodowli roślin lub zwierząt;
•    sposoby leczenia ludzi i zwierząt metodami chirurgicznymi lub terapeutycznymi oraz sposoby diagnostyki stosowane na ludziach lub zwierzętach.

Wzór użytkowy jako alternatywny sposób ochrony

REKLAMA

Nie jest wykluczone dokonanie ochrony tego samego rozwiązania w sposób alternatywny. Ze względu na bardziej liberalne kryteria oceny, prawa ochronne na wzór użytkowy przyznawane są częściej niż ochrona patentowa.  Wobec tego, gdy otrzymamy odmowną decyzję z Urzędu Patentowego RP na udzielenie patentu, warto rozważyć konwersje zgłoszenia wynalazku na zgłoszenie wzoru użytkowego z zachowaniem pierwotnej daty zgłoszenia.

Przykłady chronionych wzorów użytkowych opublikowane w Biuletynie Urzędu Patentowego Nr 1 (1044) Rok XLII z dnia 7 stycznia 2014 r.: doniczka do uprawy roślin, blat kuchenny, domowe urządzenie do ćwiczeń fizycznych, okładka do książki, element mocujący oprawy oświetleniowej i urządzenie do wytwarzania mgły wodnej.

Patent europejski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA