Patent a wzór użytkowy cz. 2
REKLAMA
REKLAMA
Patent a wzór użytkowy cz. 2
Czy jest wzór użytkowy?
Ustawodawca zdefiniował pojecie wzoru użytkowego w art. 94 ustawy p.w.p. jako rozwiązania:
REKLAMA
- nowego, dotychczas nigdzie nie ujawnionego;
- użytecznego, pozwalającego na osiągniecie celu mającego praktyczne znacznie przy wytwarzaniu lub korzystaniu z wyrobów;
- o charakterze technicznym, dotyczącego kształtu, budowy lub zestawienia przedmiotu o trwałej postaci. Oznacza to, że na wzór uznać nie możemy
Nierzadko wzór użytkowy określany jest mianem „małego wynalazku” ze względu na podobne kryteria kwalifikacji i procedurę zapewnienia odpowiedniej ochrony. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że w praktyce uzyskanie ochrony wzoru użytkowego jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku uzyskania patentu na wynalazek. Wynika to z braku obowiązku spełnienia przesłanki poziomu wynalazczego. Urząd Patentowy nie bada tzw. poziomu oczywistości wzoru. Wobec czego może wynikać w sposób oczywisty ze stanu techniki.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
W świetle art. 28 w związku z art. 100 ustawy p.w.p. za wzór użytkowy nie mogą być z uznane:
• odkrycia, teorie naukowe i metody matematyczne;
• wytwory o charakterze jedynie estetycznym;
• plany, zasady i metody dotyczące działalności umysłowej lub gospodarczej oraz gry;
• wytwory, których niemożliwość wykorzystania może być wykazana w świetle powszechnie przyjętych i uznanych zasad nauki;
• programy do maszyn cyfrowych;
Jak chronić wzór użytkowy?
Zgodnie z art. 95 pkt. 1 ustawy p.w.p. na wzór użytkowy może być udzielone prawo ochronne gwarantujące nam prawo wyłącznego korzystania z danego wzoru użytkowego w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Udzielenie prawa ochronnego stwierdza się przez wydanie świadectwa ochronnego. Czas trwania ochrony wynosi 10 lat od daty dokonania zgłoszenia wzoru użytkowego w Urzędzie Patentowym RP, a udzielone prawa ochronne podlegają wpisowi do rejestru wzorów użytkowych.
Jak opatentować wynalazek w Polsce? (cz. 1)
Praw ochronnych nie udziela się na :
• wzory użytkowe, których wykorzystywanie byłoby sprzeczne z porządkiem publicznym lub dobrymi obyczajami;
• odmiany roślin lub rasy zwierząt oraz czysto biologiczne sposoby hodowli roślin lub zwierząt;
• sposoby leczenia ludzi i zwierząt metodami chirurgicznymi lub terapeutycznymi oraz sposoby diagnostyki stosowane na ludziach lub zwierzętach.
Wzór użytkowy jako alternatywny sposób ochrony
REKLAMA
Nie jest wykluczone dokonanie ochrony tego samego rozwiązania w sposób alternatywny. Ze względu na bardziej liberalne kryteria oceny, prawa ochronne na wzór użytkowy przyznawane są częściej niż ochrona patentowa. Wobec tego, gdy otrzymamy odmowną decyzję z Urzędu Patentowego RP na udzielenie patentu, warto rozważyć konwersje zgłoszenia wynalazku na zgłoszenie wzoru użytkowego z zachowaniem pierwotnej daty zgłoszenia.
Przykłady chronionych wzorów użytkowych opublikowane w Biuletynie Urzędu Patentowego Nr 1 (1044) Rok XLII z dnia 7 stycznia 2014 r.: doniczka do uprawy roślin, blat kuchenny, domowe urządzenie do ćwiczeń fizycznych, okładka do książki, element mocujący oprawy oświetleniowej i urządzenie do wytwarzania mgły wodnej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.