REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Patent a wzór użytkowy cz. 2

Natalia Strahl
Patent a wzór użytkowy cz. 2
Patent a wzór użytkowy cz. 2

REKLAMA

REKLAMA

Patenty i wynalazki to dwa hasła, które najczęściej padają kiedy mówimy o możliwościach ochrony naszych innowacyjnych rozwiązań. Sama procedura uzyskania patentu często spędza nam sen z powiek. Czy jest szansa na uzyskanie ochrony po uzyskaniu odmownej decyzji? Czym właściwie różni się patent od ochrony wzoru użytkowego? Jak najlepiej chronić nasze rozwiązania?


Patent a wzór użytkowy cz. 2


Czy jest wzór użytkowy?

Ustawodawca zdefiniował pojecie wzoru użytkowego w art. 94 ustawy p.w.p. jako rozwiązania:

REKLAMA

  • nowego, dotychczas nigdzie nie ujawnionego;
  • użytecznego, pozwalającego na osiągniecie celu mającego praktyczne znacznie przy wytwarzaniu lub korzystaniu z wyrobów;
  • o charakterze technicznym, dotyczącego kształtu, budowy lub zestawienia przedmiotu o trwałej postaci.  Oznacza to, że na wzór uznać nie możemy

Patent a wzór użytkowy cz. 1

Nierzadko wzór użytkowy określany jest mianem  „małego wynalazku” ze względu na podobne kryteria kwalifikacji i procedurę zapewnienia odpowiedniej ochrony. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że w praktyce uzyskanie ochrony wzoru użytkowego jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku uzyskania patentu na wynalazek. Wynika to z braku obowiązku spełnienia przesłanki poziomu wynalazczego. Urząd Patentowy nie bada tzw.  poziomu oczywistości wzoru. Wobec czego może wynikać w sposób oczywisty ze stanu techniki.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

W świetle art. 28 w związku z art. 100 ustawy p.w.p. za wzór użytkowy nie mogą być z uznane:
•    odkrycia, teorie naukowe i metody matematyczne;
•    wytwory o charakterze jedynie estetycznym;
•    plany, zasady i metody dotyczące działalności umysłowej lub gospodarczej oraz gry;
•    wytwory, których niemożliwość wykorzystania może być wykazana w świetle powszechnie przyjętych i uznanych zasad nauki;
•    programy do maszyn cyfrowych;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak chronić wzór użytkowy?

Zgodnie z art. 95 pkt. 1 ustawy p.w.p. na wzór użytkowy może być udzielone prawo ochronne gwarantujące nam prawo wyłącznego korzystania z danego wzoru użytkowego w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Udzielenie prawa ochronnego stwierdza się przez wydanie świadectwa ochronnego. Czas trwania ochrony wynosi 10 lat od daty dokonania zgłoszenia wzoru użytkowego w Urzędzie Patentowym RP, a udzielone prawa ochronne podlegają wpisowi do rejestru wzorów użytkowych.

Jak opatentować wynalazek w Polsce? (cz. 1)


Praw ochronnych nie udziela się na :

•    wzory użytkowe, których wykorzystywanie byłoby sprzeczne z porządkiem publicznym lub dobrymi obyczajami;
•    odmiany roślin lub rasy zwierząt oraz czysto biologiczne sposoby hodowli roślin lub zwierząt;
•    sposoby leczenia ludzi i zwierząt metodami chirurgicznymi lub terapeutycznymi oraz sposoby diagnostyki stosowane na ludziach lub zwierzętach.

Wzór użytkowy jako alternatywny sposób ochrony

REKLAMA

Nie jest wykluczone dokonanie ochrony tego samego rozwiązania w sposób alternatywny. Ze względu na bardziej liberalne kryteria oceny, prawa ochronne na wzór użytkowy przyznawane są częściej niż ochrona patentowa.  Wobec tego, gdy otrzymamy odmowną decyzję z Urzędu Patentowego RP na udzielenie patentu, warto rozważyć konwersje zgłoszenia wynalazku na zgłoszenie wzoru użytkowego z zachowaniem pierwotnej daty zgłoszenia.

Przykłady chronionych wzorów użytkowych opublikowane w Biuletynie Urzędu Patentowego Nr 1 (1044) Rok XLII z dnia 7 stycznia 2014 r.: doniczka do uprawy roślin, blat kuchenny, domowe urządzenie do ćwiczeń fizycznych, okładka do książki, element mocujący oprawy oświetleniowej i urządzenie do wytwarzania mgły wodnej.

Patent europejski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
TOP 5 trendów w fakturowaniu w 2025 roku

Rok 2025 w obszarze fakturowania to istotne zmiany, związane z cyfryzacją i nowymi regulacjami. Prognozy wskazują, że rynek e-fakturowania w Europie wzrośnie o 6,13 miliarda USD do 2028 roku, z rocznym tempem wzrostu wynoszącym prawie 20%. Wraz z rozwojem technologii, te zmiany będą miały kluczowe znaczenie dla przedsiębiorstw. Przedstawiamy pięć nadchodzących zmian, które warto uwzględnić, by utrzymać konkurencyjność i zgodność z przepisami w 2025 roku.

Producenci miodów pitnych apelują o zmiany

Miód pitny jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych, kojarzy się z polską kulturą czasów szlacheckich. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apeluje o stosowne zmiany dla producentów miodów pitnych. Czy w Polsce może być boom na miody pitne na podobieństwo tego w USA? 

Wykaz podmiotów podlegających ochronie: 17 spółek strategicznych dla Polski

TVN oraz Polsat dołączą do wykazu firm strategicznych Polski – zapowiedział premier Donald Tusk. Obecnie wykaz ten obejmuje 17 spółek działających w branżach zajmujących się m.in. energetyką, paliwami czy dostawą usług telekomunikacyjnych.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w związku z GSPR [komentarz ekspercki]

Firmy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Od 13 grudnia 2024 roku unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Oznacza to surowsze kontrole i wysokie kary. Czy polskie firmy są na to gotowe? 

REKLAMA

Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

REKLAMA