REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Patent a wzór użytkowy cz. 1

Natalia Strahl
Patent a wzór użytkowy cz. 1
Patent a wzór użytkowy cz. 1

REKLAMA

REKLAMA

Patenty i wynalazki to dwa hasła, które najczęściej padają kiedy mówimy o możliwościach ochrony naszych innowacyjnych rozwiązań. Sama procedura uzyskania patentu często spędza nam sen z powiek. Czy jest szansa na uzyskanie ochrony po uzyskaniu odmownej decyzji? Czym właściwie różni się patent od ochrony wzoru użytkowego? Jak najlepiej chronić nasze rozwiązania?

Patent a wzór użytkowy cz. 1

Czym jest wynalazek?

W systemie prawa polskiego brak definicji legalnej wynalazku.  Ustawa z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (dalej zwana p.w.p.) określa jedynie co wynalazkiem nie jest (np. metoda matematyczna, odkrycie naukowe,  program do maszyn cyfrowych albo  przedstawienie informacji). Wówczas charakterystyczne cechy wynalazku należy ustalić poprzez analizę przesłanek warunkujących uzyskanie prawa ochronnego na wynalazek w postaci patentu. Zgodnie z ustawą p.w.p patent na wynalazek udzielany jest – bez względu na dziedzinę techniki – na rozwiązanie techniczne, które cechuje:

REKLAMA

  • nowość, tzn. rozwiązanie nie może być częścią stanu techniki. Oznacza to, że nasz wynalazek nie został wcześniej udostępniony do wiadomości powszechnej, a  informacje na jego temat nie są dostępne w wcześniejszych zgłoszeniach.
  • poziom wynalazczy. Kryterium poziomu wynalazczego często rodzi wiele wątpliwości. Jak interpretować hasło poziomu wynalazczego? Ustawa dość lakonicznie stanowi : art.  26 ustawy p.w.p. „Wynalazek uważa się za posiadający poziom wynalazczy, jeżeli wynalazek ten nie wynika dla znawcy, w sposób oczywisty, ze stanu techniki.” Należy przyjąć, że zgłaszany przez nas wynalazek przynosi nowy, zaskakujący efekt i stanowi efekt zaskoczenia nawet dla znawcy tej dziedziny.
  •  zdolność do przemysłowego zastosowania, czyli uzyskiwania wytworu lub wykorzystywany sposobu, w rozumieniu technicznym, w jakiejkolwiek działalności przemysłowej, nie wykluczając rolnictwa.

Patent a wzór użytkowy cz. 2

Jak wygląda procedura po zgłoszeniu wynalazku do Urzędu Patentowego?

Czym jest patent?

Zgodnie z art.  63 ustawy p.w.p. patent to prawo do wyłącznego korzystania z wynalazków  sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Wobec tego stanowi pewnego rodzaju monopol na korzystanie z danego z rozwiązania technicznego obejmując wszelkie postacie jego stosowania i czerpania z niego korzyści. Zgłoszenie do Urzędu Patentowego wymaga przygotowania stosownej, często bardzo skomplikowanej dokumentacji. Dlatego też ubiegający się o patent często korzystają z pomocy rzeczników patentowych. Patent udzielany jest przez Urząd Patentowy RP w drodze decyzji warunkowej na rzecz uprawnionego (pod warunkiem spełnienia wszystkich wymaganych warunków jego uzyskania). Czas trwania patentu wynosi 20 lat od daty dokonania zgłoszenia w Urzędzie Patentowym RP.

Czym jest patent i jakie uprawnienia się z nim wiążą?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Patentów nie udziela się na:

- wynalazki, których wykorzystywanie byłoby sprzeczne z porządkiem publicznym lub dobrymi obyczajami;
- odmiany roślin lub rasy zwierząt oraz czysto biologiczne sposoby hodowli roślin lub zwierząt;
- sposoby leczenia ludzi i zwierząt metodami chirurgicznymi lub terapeutycznymi oraz sposoby diagnostyki stosowane na ludziach lub zwierzętach.


Jakie są prawa osoby uprawnionej do patentu ?

Uprawniony tj. posiadający prawo do dysponowania wynalazkiem, może:

  •  na podstawie art.  66 pkt. 1 p.w.p. zakazać osobom trzecim, nie mającym jego zgody, korzystania z wynalazku w sposób zarobkowy lub zawodowy, polegający na:

a)  wytwarzaniu, używaniu, oferowaniu, wprowadzaniu do obrotu lub importowaniu dla tych celów produktu będącego przedmiotem wynalazku,

b)  stosowaniu sposobu będącego przedmiotem wynalazku, jak też używaniu, oferowaniu, wprowadzaniu do obrotu lub importowaniu dla tych celów produktów otrzymanych bezpośrednio takim sposobem.

  • na podstawie art.  66 pkt. 2 p.w.p. w drodze umowy udzielić innej osobie upoważnienia (licencji) do korzystania z jego wynalazku (umowa licencyjna);
  • na podstawie art.  67 p.w.p. przenieść prawa do  wynalazku na rzecz osoby trzeciej. Patent jest zbywalny, podlega również dziedziczeniu. Umowa o przeniesienie patentu wymaga, pod rygorem nieważności, zachowania formy pisemnej oraz wpisu przeniesienia do rejestru patentowego.

W jaki sposób ocenia się podobieństwo wzorów przemysłowych?

Przykłady chronionych wynalazków opublikowane w Biuletynie Urzędu Patentowego Nr 1 (1044) Rok XLII z dnia 7 stycznia 2014 r. : urządzenie do uprawy grzyba o nazwie boczniak, sposób wytwarzania sera smażonego i sposób wytwarzania zakwasu do wytwarzania sera smażonego, sposób wytwarzania implantów kostnych oraz implant kostny i impregnat do kruszyw budowlanych.

Patent a wzór użytkowy cz. 2

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA