REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Patent a wzór użytkowy cz. 1

Natalia Strahl
Patent a wzór użytkowy cz. 1
Patent a wzór użytkowy cz. 1

REKLAMA

REKLAMA

Patenty i wynalazki to dwa hasła, które najczęściej padają kiedy mówimy o możliwościach ochrony naszych innowacyjnych rozwiązań. Sama procedura uzyskania patentu często spędza nam sen z powiek. Czy jest szansa na uzyskanie ochrony po uzyskaniu odmownej decyzji? Czym właściwie różni się patent od ochrony wzoru użytkowego? Jak najlepiej chronić nasze rozwiązania?

Patent a wzór użytkowy cz. 1

Czym jest wynalazek?

W systemie prawa polskiego brak definicji legalnej wynalazku.  Ustawa z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (dalej zwana p.w.p.) określa jedynie co wynalazkiem nie jest (np. metoda matematyczna, odkrycie naukowe,  program do maszyn cyfrowych albo  przedstawienie informacji). Wówczas charakterystyczne cechy wynalazku należy ustalić poprzez analizę przesłanek warunkujących uzyskanie prawa ochronnego na wynalazek w postaci patentu. Zgodnie z ustawą p.w.p patent na wynalazek udzielany jest – bez względu na dziedzinę techniki – na rozwiązanie techniczne, które cechuje:

REKLAMA

  • nowość, tzn. rozwiązanie nie może być częścią stanu techniki. Oznacza to, że nasz wynalazek nie został wcześniej udostępniony do wiadomości powszechnej, a  informacje na jego temat nie są dostępne w wcześniejszych zgłoszeniach.
  • poziom wynalazczy. Kryterium poziomu wynalazczego często rodzi wiele wątpliwości. Jak interpretować hasło poziomu wynalazczego? Ustawa dość lakonicznie stanowi : art.  26 ustawy p.w.p. „Wynalazek uważa się za posiadający poziom wynalazczy, jeżeli wynalazek ten nie wynika dla znawcy, w sposób oczywisty, ze stanu techniki.” Należy przyjąć, że zgłaszany przez nas wynalazek przynosi nowy, zaskakujący efekt i stanowi efekt zaskoczenia nawet dla znawcy tej dziedziny.
  •  zdolność do przemysłowego zastosowania, czyli uzyskiwania wytworu lub wykorzystywany sposobu, w rozumieniu technicznym, w jakiejkolwiek działalności przemysłowej, nie wykluczając rolnictwa.

Patent a wzór użytkowy cz. 2

Jak wygląda procedura po zgłoszeniu wynalazku do Urzędu Patentowego?

Czym jest patent?

Zgodnie z art.  63 ustawy p.w.p. patent to prawo do wyłącznego korzystania z wynalazków  sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Wobec tego stanowi pewnego rodzaju monopol na korzystanie z danego z rozwiązania technicznego obejmując wszelkie postacie jego stosowania i czerpania z niego korzyści. Zgłoszenie do Urzędu Patentowego wymaga przygotowania stosownej, często bardzo skomplikowanej dokumentacji. Dlatego też ubiegający się o patent często korzystają z pomocy rzeczników patentowych. Patent udzielany jest przez Urząd Patentowy RP w drodze decyzji warunkowej na rzecz uprawnionego (pod warunkiem spełnienia wszystkich wymaganych warunków jego uzyskania). Czas trwania patentu wynosi 20 lat od daty dokonania zgłoszenia w Urzędzie Patentowym RP.

Czym jest patent i jakie uprawnienia się z nim wiążą?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Patentów nie udziela się na:

- wynalazki, których wykorzystywanie byłoby sprzeczne z porządkiem publicznym lub dobrymi obyczajami;
- odmiany roślin lub rasy zwierząt oraz czysto biologiczne sposoby hodowli roślin lub zwierząt;
- sposoby leczenia ludzi i zwierząt metodami chirurgicznymi lub terapeutycznymi oraz sposoby diagnostyki stosowane na ludziach lub zwierzętach.


Jakie są prawa osoby uprawnionej do patentu ?

Uprawniony tj. posiadający prawo do dysponowania wynalazkiem, może:

  •  na podstawie art.  66 pkt. 1 p.w.p. zakazać osobom trzecim, nie mającym jego zgody, korzystania z wynalazku w sposób zarobkowy lub zawodowy, polegający na:

a)  wytwarzaniu, używaniu, oferowaniu, wprowadzaniu do obrotu lub importowaniu dla tych celów produktu będącego przedmiotem wynalazku,

b)  stosowaniu sposobu będącego przedmiotem wynalazku, jak też używaniu, oferowaniu, wprowadzaniu do obrotu lub importowaniu dla tych celów produktów otrzymanych bezpośrednio takim sposobem.

  • na podstawie art.  66 pkt. 2 p.w.p. w drodze umowy udzielić innej osobie upoważnienia (licencji) do korzystania z jego wynalazku (umowa licencyjna);
  • na podstawie art.  67 p.w.p. przenieść prawa do  wynalazku na rzecz osoby trzeciej. Patent jest zbywalny, podlega również dziedziczeniu. Umowa o przeniesienie patentu wymaga, pod rygorem nieważności, zachowania formy pisemnej oraz wpisu przeniesienia do rejestru patentowego.

W jaki sposób ocenia się podobieństwo wzorów przemysłowych?

Przykłady chronionych wynalazków opublikowane w Biuletynie Urzędu Patentowego Nr 1 (1044) Rok XLII z dnia 7 stycznia 2014 r. : urządzenie do uprawy grzyba o nazwie boczniak, sposób wytwarzania sera smażonego i sposób wytwarzania zakwasu do wytwarzania sera smażonego, sposób wytwarzania implantów kostnych oraz implant kostny i impregnat do kruszyw budowlanych.

Patent a wzór użytkowy cz. 2

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA