REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Patent a wzór użytkowy cz. 1

Natalia Strahl
Patent a wzór użytkowy cz. 1
Patent a wzór użytkowy cz. 1

REKLAMA

REKLAMA

Patenty i wynalazki to dwa hasła, które najczęściej padają kiedy mówimy o możliwościach ochrony naszych innowacyjnych rozwiązań. Sama procedura uzyskania patentu często spędza nam sen z powiek. Czy jest szansa na uzyskanie ochrony po uzyskaniu odmownej decyzji? Czym właściwie różni się patent od ochrony wzoru użytkowego? Jak najlepiej chronić nasze rozwiązania?

Patent a wzór użytkowy cz. 1

Czym jest wynalazek?

W systemie prawa polskiego brak definicji legalnej wynalazku.  Ustawa z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (dalej zwana p.w.p.) określa jedynie co wynalazkiem nie jest (np. metoda matematyczna, odkrycie naukowe,  program do maszyn cyfrowych albo  przedstawienie informacji). Wówczas charakterystyczne cechy wynalazku należy ustalić poprzez analizę przesłanek warunkujących uzyskanie prawa ochronnego na wynalazek w postaci patentu. Zgodnie z ustawą p.w.p patent na wynalazek udzielany jest – bez względu na dziedzinę techniki – na rozwiązanie techniczne, które cechuje:

REKLAMA

 • nowość, tzn. rozwiązanie nie może być częścią stanu techniki. Oznacza to, że nasz wynalazek nie został wcześniej udostępniony do wiadomości powszechnej, a  informacje na jego temat nie są dostępne w wcześniejszych zgłoszeniach.
 • poziom wynalazczy. Kryterium poziomu wynalazczego często rodzi wiele wątpliwości. Jak interpretować hasło poziomu wynalazczego? Ustawa dość lakonicznie stanowi : art.  26 ustawy p.w.p. „Wynalazek uważa się za posiadający poziom wynalazczy, jeżeli wynalazek ten nie wynika dla znawcy, w sposób oczywisty, ze stanu techniki.” Należy przyjąć, że zgłaszany przez nas wynalazek przynosi nowy, zaskakujący efekt i stanowi efekt zaskoczenia nawet dla znawcy tej dziedziny.
 •  zdolność do przemysłowego zastosowania, czyli uzyskiwania wytworu lub wykorzystywany sposobu, w rozumieniu technicznym, w jakiejkolwiek działalności przemysłowej, nie wykluczając rolnictwa.

Patent a wzór użytkowy cz. 2

Jak wygląda procedura po zgłoszeniu wynalazku do Urzędu Patentowego?

Czym jest patent?

Zgodnie z art.  63 ustawy p.w.p. patent to prawo do wyłącznego korzystania z wynalazków  sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Wobec tego stanowi pewnego rodzaju monopol na korzystanie z danego z rozwiązania technicznego obejmując wszelkie postacie jego stosowania i czerpania z niego korzyści. Zgłoszenie do Urzędu Patentowego wymaga przygotowania stosownej, często bardzo skomplikowanej dokumentacji. Dlatego też ubiegający się o patent często korzystają z pomocy rzeczników patentowych. Patent udzielany jest przez Urząd Patentowy RP w drodze decyzji warunkowej na rzecz uprawnionego (pod warunkiem spełnienia wszystkich wymaganych warunków jego uzyskania). Czas trwania patentu wynosi 20 lat od daty dokonania zgłoszenia w Urzędzie Patentowym RP.

Czym jest patent i jakie uprawnienia się z nim wiążą?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Patentów nie udziela się na:

- wynalazki, których wykorzystywanie byłoby sprzeczne z porządkiem publicznym lub dobrymi obyczajami;
- odmiany roślin lub rasy zwierząt oraz czysto biologiczne sposoby hodowli roślin lub zwierząt;
- sposoby leczenia ludzi i zwierząt metodami chirurgicznymi lub terapeutycznymi oraz sposoby diagnostyki stosowane na ludziach lub zwierzętach.


Jakie są prawa osoby uprawnionej do patentu ?

Uprawniony tj. posiadający prawo do dysponowania wynalazkiem, może:

 •  na podstawie art.  66 pkt. 1 p.w.p. zakazać osobom trzecim, nie mającym jego zgody, korzystania z wynalazku w sposób zarobkowy lub zawodowy, polegający na:

a)  wytwarzaniu, używaniu, oferowaniu, wprowadzaniu do obrotu lub importowaniu dla tych celów produktu będącego przedmiotem wynalazku,

b)  stosowaniu sposobu będącego przedmiotem wynalazku, jak też używaniu, oferowaniu, wprowadzaniu do obrotu lub importowaniu dla tych celów produktów otrzymanych bezpośrednio takim sposobem.

 • na podstawie art.  66 pkt. 2 p.w.p. w drodze umowy udzielić innej osobie upoważnienia (licencji) do korzystania z jego wynalazku (umowa licencyjna);
 • na podstawie art.  67 p.w.p. przenieść prawa do  wynalazku na rzecz osoby trzeciej. Patent jest zbywalny, podlega również dziedziczeniu. Umowa o przeniesienie patentu wymaga, pod rygorem nieważności, zachowania formy pisemnej oraz wpisu przeniesienia do rejestru patentowego.

W jaki sposób ocenia się podobieństwo wzorów przemysłowych?

Przykłady chronionych wynalazków opublikowane w Biuletynie Urzędu Patentowego Nr 1 (1044) Rok XLII z dnia 7 stycznia 2014 r. : urządzenie do uprawy grzyba o nazwie boczniak, sposób wytwarzania sera smażonego i sposób wytwarzania zakwasu do wytwarzania sera smażonego, sposób wytwarzania implantów kostnych oraz implant kostny i impregnat do kruszyw budowlanych.

Patent a wzór użytkowy cz. 2

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

  Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

  Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

  Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

  Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

  Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

  REKLAMA

  Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

  Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

  Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

  Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

  Uszkodzony towar i paczki wypełnione powietrzem. Uwaga na zakupy online podczas Black Friday

  Black Friday i okres przedświąteczny to czas kiedy chętnie kupujemy świece, wino, wyroby szklane - często przez internet. Tego typu towary, w porównaniu z innymi produktami, są dwa razy bardziej podatne na stłuczenie w trakcie dostawy. Do tego klienci często dostają produkty w paczkach nieodpowiadających ich wielkości. 

  Jak sformułować klauzulę arbitrażową, by móc ominąć sądy państwowe?

  Arbitraż online zamiast sądów powszechnych? Duże i małe firmy coraz częściej korzystają z tego sposobu na odzyskanie zaległych płatności. Bo czasem wyrok zapada już 3 tygodnie od złożenia wniosku. W jaki sposób sformułować skuteczną klauzulę arbitrażową? 

  REKLAMA

  W co najczęściej inwestują Polacy? W siebie!

  Polacy już nie tylko odkładają pieniądze, ale i inwestują. W co najczęściej? Jak oceniają swoją wiedzę dotyczącą inwestowania?

  Jak zarejestrować spółkę z o.o., aby uniknąć błędów?

  Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, nawet przez Internet przy pomocy systemu S24 wymaga pewnej wiedzy, gdyż każdy zapis umowy spółki może wywołać skutki w zakresie różnych dziedzin prawa, począwszy od prawa cywilnego, podatkowego, ubezpieczeń społecznych, ochrony konkurencji, rodzinnego, a nawet prawa karnego. W treści niniejszego artykułu wskażemy najczęściej występujące błędy w zakresie rejestracji spółek. Jednak to, że występują one najczęściej nie oznacza, że wywołują najbardziej dolegliwe skutki. 

  REKLAMA