| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Prawo autorskie > Patent > Patent a wzór użytkowy cz. 1

Patent a wzór użytkowy cz. 1

Patenty i wynalazki to dwa hasła, które najczęściej padają kiedy mówimy o możliwościach ochrony naszych innowacyjnych rozwiązań. Sama procedura uzyskania patentu często spędza nam sen z powiek. Czy jest szansa na uzyskanie ochrony po uzyskaniu odmownej decyzji? Czym właściwie różni się patent od ochrony wzoru użytkowego? Jak najlepiej chronić nasze rozwiązania?

Patent a wzór użytkowy cz. 1

Czym jest wynalazek?

W systemie prawa polskiego brak definicji legalnej wynalazku.  Ustawa z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (dalej zwana p.w.p.) określa jedynie co wynalazkiem nie jest (np. metoda matematyczna, odkrycie naukowe,  program do maszyn cyfrowych albo  przedstawienie informacji). Wówczas charakterystyczne cechy wynalazku należy ustalić poprzez analizę przesłanek warunkujących uzyskanie prawa ochronnego na wynalazek w postaci patentu. Zgodnie z ustawą p.w.p patent na wynalazek udzielany jest – bez względu na dziedzinę techniki – na rozwiązanie techniczne, które cechuje:

  • nowość, tzn. rozwiązanie nie może być częścią stanu techniki. Oznacza to, że nasz wynalazek nie został wcześniej udostępniony do wiadomości powszechnej, a  informacje na jego temat nie są dostępne w wcześniejszych zgłoszeniach.
  • poziom wynalazczy. Kryterium poziomu wynalazczego często rodzi wiele wątpliwości. Jak interpretować hasło poziomu wynalazczego? Ustawa dość lakonicznie stanowi : art.  26 ustawy p.w.p. „Wynalazek uważa się za posiadający poziom wynalazczy, jeżeli wynalazek ten nie wynika dla znawcy, w sposób oczywisty, ze stanu techniki.” Należy przyjąć, że zgłaszany przez nas wynalazek przynosi nowy, zaskakujący efekt i stanowi efekt zaskoczenia nawet dla znawcy tej dziedziny.
  •  zdolność do przemysłowego zastosowania, czyli uzyskiwania wytworu lub wykorzystywany sposobu, w rozumieniu technicznym, w jakiejkolwiek działalności przemysłowej, nie wykluczając rolnictwa.

Patent a wzór użytkowy cz. 2

Jak wygląda procedura po zgłoszeniu wynalazku do Urzędu Patentowego?

Czym jest patent?

Zgodnie z art.  63 ustawy p.w.p. patent to prawo do wyłącznego korzystania z wynalazków  sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Wobec tego stanowi pewnego rodzaju monopol na korzystanie z danego z rozwiązania technicznego obejmując wszelkie postacie jego stosowania i czerpania z niego korzyści. Zgłoszenie do Urzędu Patentowego wymaga przygotowania stosownej, często bardzo skomplikowanej dokumentacji. Dlatego też ubiegający się o patent często korzystają z pomocy rzeczników patentowych. Patent udzielany jest przez Urząd Patentowy RP w drodze decyzji warunkowej na rzecz uprawnionego (pod warunkiem spełnienia wszystkich wymaganych warunków jego uzyskania). Czas trwania patentu wynosi 20 lat od daty dokonania zgłoszenia w Urzędzie Patentowym RP.

Czym jest patent i jakie uprawnienia się z nim wiążą?

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Patentów nie udziela się na:

- wynalazki, których wykorzystywanie byłoby sprzeczne z porządkiem publicznym lub dobrymi obyczajami;
- odmiany roślin lub rasy zwierząt oraz czysto biologiczne sposoby hodowli roślin lub zwierząt;
- sposoby leczenia ludzi i zwierząt metodami chirurgicznymi lub terapeutycznymi oraz sposoby diagnostyki stosowane na ludziach lub zwierzętach.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK