REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Patent a wzór użytkowy cz. 1

Natalia Strahl
Patent a wzór użytkowy cz. 1
Patent a wzór użytkowy cz. 1

REKLAMA

REKLAMA

Patenty i wynalazki to dwa hasła, które najczęściej padają kiedy mówimy o możliwościach ochrony naszych innowacyjnych rozwiązań. Sama procedura uzyskania patentu często spędza nam sen z powiek. Czy jest szansa na uzyskanie ochrony po uzyskaniu odmownej decyzji? Czym właściwie różni się patent od ochrony wzoru użytkowego? Jak najlepiej chronić nasze rozwiązania?

Patent a wzór użytkowy cz. 1

Czym jest wynalazek?

W systemie prawa polskiego brak definicji legalnej wynalazku.  Ustawa z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (dalej zwana p.w.p.) określa jedynie co wynalazkiem nie jest (np. metoda matematyczna, odkrycie naukowe,  program do maszyn cyfrowych albo  przedstawienie informacji). Wówczas charakterystyczne cechy wynalazku należy ustalić poprzez analizę przesłanek warunkujących uzyskanie prawa ochronnego na wynalazek w postaci patentu. Zgodnie z ustawą p.w.p patent na wynalazek udzielany jest – bez względu na dziedzinę techniki – na rozwiązanie techniczne, które cechuje:

REKLAMA

  • nowość, tzn. rozwiązanie nie może być częścią stanu techniki. Oznacza to, że nasz wynalazek nie został wcześniej udostępniony do wiadomości powszechnej, a  informacje na jego temat nie są dostępne w wcześniejszych zgłoszeniach.
  • poziom wynalazczy. Kryterium poziomu wynalazczego często rodzi wiele wątpliwości. Jak interpretować hasło poziomu wynalazczego? Ustawa dość lakonicznie stanowi : art.  26 ustawy p.w.p. „Wynalazek uważa się za posiadający poziom wynalazczy, jeżeli wynalazek ten nie wynika dla znawcy, w sposób oczywisty, ze stanu techniki.” Należy przyjąć, że zgłaszany przez nas wynalazek przynosi nowy, zaskakujący efekt i stanowi efekt zaskoczenia nawet dla znawcy tej dziedziny.
  •  zdolność do przemysłowego zastosowania, czyli uzyskiwania wytworu lub wykorzystywany sposobu, w rozumieniu technicznym, w jakiejkolwiek działalności przemysłowej, nie wykluczając rolnictwa.

Patent a wzór użytkowy cz. 2

Jak wygląda procedura po zgłoszeniu wynalazku do Urzędu Patentowego?

Czym jest patent?

Zgodnie z art.  63 ustawy p.w.p. patent to prawo do wyłącznego korzystania z wynalazków  sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Wobec tego stanowi pewnego rodzaju monopol na korzystanie z danego z rozwiązania technicznego obejmując wszelkie postacie jego stosowania i czerpania z niego korzyści. Zgłoszenie do Urzędu Patentowego wymaga przygotowania stosownej, często bardzo skomplikowanej dokumentacji. Dlatego też ubiegający się o patent często korzystają z pomocy rzeczników patentowych. Patent udzielany jest przez Urząd Patentowy RP w drodze decyzji warunkowej na rzecz uprawnionego (pod warunkiem spełnienia wszystkich wymaganych warunków jego uzyskania). Czas trwania patentu wynosi 20 lat od daty dokonania zgłoszenia w Urzędzie Patentowym RP.

Czym jest patent i jakie uprawnienia się z nim wiążą?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Patentów nie udziela się na:

- wynalazki, których wykorzystywanie byłoby sprzeczne z porządkiem publicznym lub dobrymi obyczajami;
- odmiany roślin lub rasy zwierząt oraz czysto biologiczne sposoby hodowli roślin lub zwierząt;
- sposoby leczenia ludzi i zwierząt metodami chirurgicznymi lub terapeutycznymi oraz sposoby diagnostyki stosowane na ludziach lub zwierzętach.


Jakie są prawa osoby uprawnionej do patentu ?

Uprawniony tj. posiadający prawo do dysponowania wynalazkiem, może:

  •  na podstawie art.  66 pkt. 1 p.w.p. zakazać osobom trzecim, nie mającym jego zgody, korzystania z wynalazku w sposób zarobkowy lub zawodowy, polegający na:

a)  wytwarzaniu, używaniu, oferowaniu, wprowadzaniu do obrotu lub importowaniu dla tych celów produktu będącego przedmiotem wynalazku,

b)  stosowaniu sposobu będącego przedmiotem wynalazku, jak też używaniu, oferowaniu, wprowadzaniu do obrotu lub importowaniu dla tych celów produktów otrzymanych bezpośrednio takim sposobem.

  • na podstawie art.  66 pkt. 2 p.w.p. w drodze umowy udzielić innej osobie upoważnienia (licencji) do korzystania z jego wynalazku (umowa licencyjna);
  • na podstawie art.  67 p.w.p. przenieść prawa do  wynalazku na rzecz osoby trzeciej. Patent jest zbywalny, podlega również dziedziczeniu. Umowa o przeniesienie patentu wymaga, pod rygorem nieważności, zachowania formy pisemnej oraz wpisu przeniesienia do rejestru patentowego.

W jaki sposób ocenia się podobieństwo wzorów przemysłowych?

Przykłady chronionych wynalazków opublikowane w Biuletynie Urzędu Patentowego Nr 1 (1044) Rok XLII z dnia 7 stycznia 2014 r. : urządzenie do uprawy grzyba o nazwie boczniak, sposób wytwarzania sera smażonego i sposób wytwarzania zakwasu do wytwarzania sera smażonego, sposób wytwarzania implantów kostnych oraz implant kostny i impregnat do kruszyw budowlanych.

Patent a wzór użytkowy cz. 2

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA