REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Weksel

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Co to jest weksel? Jakie ma zastosowania?

Współczesna gospodarka, mimo postępu technologicznego, wciąż korzysta z tradycyjnych instrumentów finansowych. Jednym z nich jest weksel, który od wieków odgrywa kluczową rolę w obrocie gospodarczym. W Polsce, jego funkcjonowanie jest ściśle regulowane przez prawo. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu narzędziu w kontekście polskiego systemu prawnego.

E-weksel w obrocie gospodarczym. Dlaczego należy go wprowadzić?

Czas na e-weksel. Czy polska gospodarka jest gotowa na elektroniczny weksel? W niniejszym artykule przyjrzymy się apelowi Rady Przedsiębiorczości oraz analizie obecnej sytuacji i potencjalnych korzyści z wprowadzenia e-weksla.

Spada zainteresowanie kredytem wekslowym

Kredyt wekslowy umożliwia bankom refinansowanie kredytów udzielonych przedsiębiorstwom sektora niefinansowego. Weksle, które banki pozyskują jako zabezpieczenie kredytów udzielanych przedsiębiorstwom, będą mogły zostać zdyskontowane w NBP.

Egzekucja z weksla in blanco

Weksle jako papiery wartościowe odpowiadające wymogom Prawa wekslowego mogą być przedmiotem egzekucji. Weksel niezupełny (in blanco) to weksel, który nie został wypełniony całkowicie w chwili wystawienia lub nie posiada niektórych cech, jakie Prawo wekslowe wymaga dla jego ważności.

REKLAMA

Jakie są skutki podpisania weksla?

Weksel stanowi formę zabezpieczenia wierzytelności i jest najczęściej stosowany wśród przedsiębiorców. Sporządzany jest w formie pisemnej, a do jego ważności konieczny jest podpis. Jakie będą skutki podpisania weksla?

Jak prawidłowo wystawić weksel?

Weksel jest wygodną i tanią formą zabezpieczenia zobowiązań wśród przedsiębiorców. By jednak dokument ten był ważny, musi zostać prawidłowo sporządzony. Jak wystawić weksel?

Jak należy podpisywać weksel?

Ważność weksla zależy od tego, czy zawiera podpis jego wystawcy. W przypadku braku podpisu nie powstanie zobowiązanie wekslowe. W jaki sposób zatem podpisywać weksel?

Korzystanie z weksla w działalności gospodarczej

Weksel jest to jedna z najefektywniejszych form zabezpieczenia wierzytelności i ochrony przed nieuczciwymi transakcjami. Wykorzystanie weksla w działalności pozwala na szybkie i relatywnie niedrogie zaspokojenie roszczenia przez wydanie nakazu zapłaty.

REKLAMA

Dochodzenie roszczeń z weksla w postępowaniu sądowym

Weksel stanowi skuteczny sposób zabezpieczania wierzytelności, który pozwala na szybsze dochodzenie roszczeń pieniężnych w postępowaniu sądowym. Okres przedawnienia należności z weksla wynosi trzy lata od dnia wymaganej płatności.

Czy weksel in blanco jest zawsze skuteczny?

Pracownicy są wyposażani przez pracodawców w coraz droższe sprzęty, których wartość może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Czy weksel in blanco jest wystarczającym zabezpieczeniem ewentualnych roszczeń pracodawcy?

Roszczenia wekslowe w postępowaniu nakazowym a przedmiotowa zmiana powództwa

Weksel jest powszechnie stosowaną w obrocie gospodarczym instytucją prawną. Pełni ona wiele różnorakich funkcji m.in. gwarancyjną, zabezpieczającą, płatniczą, które czynią z weksla użyteczne narzędzie ochrony interesów stron umowy. Elementy systemu wekslowego takie jak: rygoryzm, zaostrzona odpowiedzialność obiektywna dłużników, łatwość przenoszenia weksla przez indos, w sposób znaczny wzmacniają pozycję wierzyciela.

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o kredycie studenckim

Trudno znaleźć lepszy sposób na pozyskanie pieniędzy, niż kredyt studencki. Ten rodzaj kredytu nie ma sobie równych, dlatego warto wiedzieć, na czym dokładnie polega. Warto podkreślić, że nie każdy student może skorzystać z tej formy wsparcia.

Jak zabezpieczyć transakcję by w razie kłopotów skutecznie dochodzić swoich roszczeń?

Jednym z najlepszych sposobów uniknięcia kłopotów przy transakcjach handlowych jest zawarcie umowy z wiarygodnym, sprawdzonym, wypłacalnym partnerem. Jednak nie zawsze jest to możliwe, a nawet sprawdzony kontrahent może popaść w kłopoty. Podpowiadamy zatem jakie prawne zabezpieczenia transakcji mogą okazać się najbardziej skuteczne przy dochodzeniu naszych ewentualnych roszczeń.

Weksel in blanco, czyli sposób na ograniczenie ryzyka

Weksel in blanco jest jednym z najdogodniejszych sposobów zabezpieczania umów w obrocie gospodarczym. Umożliwia zabezpieczenie wszelkich wierzytelności pieniężnych, których wysokość w chwili jego wystawienia nie jest znana.

Jak uzupełnić weksel własny in blanco?

Prawo do uzupełnienia weksla posiada jego uprawniony posiadacz. Jest nim osoba, której weksel został wręczony w zamiarze zaciągnięcia zobowiązania wekslowego oraz jej następca wekslowy np. indosatariusz.

Praktyczne zastosowanie weksla in blanco w obrocie

Weksel jest papierem wartościowym, który może być przedmiotem obrotu. Daje to wierzycielowi możliwość uzyskania części sumy wekslowej przed terminem płatności poprzez jego przeniesienie na bank (dyskonto weksla) lub inny podmiot.

Jak i kiedy przedawniają się roszczenia z weksla?

Dla wielu przedsiębiorców weksel to najpewniejsze zabezpieczenie wierzytelności. Nie można jednak zapominać, że upływ czasu powoduje dla wierzyciela negatywne skutki.

Do czego potrzebna jest deklaracja wekslowa?

Wręczeniu weksla in blanco towarzyszy porozumienie między stronami. Obejmuje ono upoważnienie do uzupełnienia weksla o brakujące elementy. Może przybrać postać deklaracji wekslowej.

Co zrobić, gdy weksel zaginie?

Zaginięcie weksla powoduje, iż prawie niemożliwe staje się wykonywanie z nim związanych. Powstające w związku z takimi zdarzeniami problemy pozwala rozwiązać instytucja umarzania utraconych dokumentów.

Co to jest weksel trasowany poręczony?

Weksel trasowany to taki weksel, który stanowi pisemne polecenie zapłaty wystawcy skierowane do trasata, które dotyczy bezwarunkowej zapłaty na rzecz remitenta określonej sumy pieniężnej.

Co powinna zawierać deklaracja wekslowa?

Deklaracja wekslowa pozwala na określenie zasad wypełnienia weksla. Stanowi ona porozumienie wystawcy weksla i osoby, której jest on pierwotnie wręczany.

Czym jest weksel własny?

Weksel własny, określany też mianem prostego lub suchego, to taki weksel, w którym sam wystawca przyrzeka bezwarunkową zapłatę oznaczonej sumy pieniężnej na rzecz lub na zlecenie wskazanej osoby (poprzez nazwisko). W przypadku weksla własnego głównym dłużnikiem jest sam wystawca.

Kto i jak podpisuje się na wekslu?

Odpowiedź na to pytanie decyduje, czy wystawiony weksel jest papierem wartościowym, czy też bezwartościowym. Brak podpisu, będącego jednym z obligatoryjnych elementów weksla, zawsze oznaczana nieważność weksla. Uchybienia w zakresie reprezentacji przy podpisywaniu weksla z reguły powodują ten sam skutek.

Jakie pułapki czyhają na wierzyciela wekslowego?

Otrzymałem propozycję zbycia weksla z sumą wekslową opiewającą na kwotę bliską 210 000 zł za cenę stanowiąca 75 proc. wartości wierzytelności. Nie wzbudziła mojej wątpliwości proponowana przez przedstawiciela giełdy wierzytelności, forma transakcji. Zamiast spodziewanej umowy przelewu wierzytelności, na odwrocie weksla polecono mi umieścić następujące oświadczenie „Przenoszę na rzecz okaziciela. Bez protestu.” i złożyć pod nim podpis. W dwa tygodnie później otrzymałem wezwanie do wykupu weksla, a po 6 tygodniach doręczono mi pozew wraz z nakazem zapłaty. Kolejny tydzień przyniósł zawiadomienie o wszczęciu egzekucji.

Weksel jako dowód przed sądem

Weksel jest papierem wartościowym imiennym lub na zlecenie. Dochodzenie praw z weksla odbywa się zawsze w postępowaniu nakazowym.

Zagubienie weksla przez spółkę

Pomijając skuteczność sposobu zabezpieczenia wierzytelności, weksel nader często jest wykorzystywany do takiego właśnie celu. Instrument ten sprawdza się jednak o tyle, o ile wierzyciel wekslowy dysponuje prawidłowo wypełnionym dokumentem, zaś dłużnik wekslowy jest wypłacalny.

REKLAMA