REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatnik, Przedsiębiorca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przedsiębiorcy obawiają się Pracowniczych Planów Kapitałowych od 2019 r.

Z badania Randstad „Plany Pracodawców" wynika iż więcej niż połowa przedsiębiorców źle postrzega pomysł PPK. Komentarz ekspertki Konfederacji Lewiatan Moniki Fedorczuk.

Wyzwania dla firm w 2019 roku

Konfederacja Lewiatan przygotowała raport Nowe przepisy ważne dla firm 2019. W nadchodzącym roku na przedsiębiorców czeka wiele wyzwań.

Będą kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców w 2019 r.

Prezydent podpisał już pakiet dla MŚP, wejdzie on w życie od 1 stycznia 2019 r. Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz zapowiedziała jednak, że to nie koniec ułatwień dla przedsiębiorców.

Ułatwienia dla MŚP od 2019 r. - Prezydent podpisał ustawę

Ustawa, która zawiera pakiet ułatwień, oszczędności i przywilejów dla MŚP została podpisana przez Prezydenta. Jakie nowe rozwiązania czekają przedsiębiorców od 2019 r.?

REKLAMA

Analiza opłacalności projektów inwestycyjnych

Najprostszymi i najpowszechniej spotykanymi inwestycjami są projekty odtworzeniowe, mające na celu utrzymanie mocy produkcyjnych przedsiębiorstwa. Zakres analiz w ich przypadku często bywa ograniczony. Przyjmowane jest bowiem założenie, że większość koniecznych analiz została przeprowadzona na etapie planowania pierwotnego projektu inwestycyjnego.

Sprawozdanie finansowe już tylko w wersji elektronicznej w 2019 r.

Od 1 października 2018 r. przedsiębiorcy są zobowiązani do sporządzania rocznego sprawozdania finansowego w formie elektronicznej, opatrzonego e-podpisem osoby upoważnionej. Tym samym nie jest już możliwe przesłanie do KRS skanu sprawozdania przygotowanego w formie papierowej.

Ważne pytania, gdy wdrażasz system IT do zarządzania majątkiem

Po pierwsze: jaki system wybrać? Po drugie: jak go wdrożyć? Oba na pierwszy rzut oka proste, potrafią sprawić kłopot nawet doświadczonym menadżerom zarządzania. Z wielu powodów najczęściej używane są moduły środków trwałych w systemie ERP, a w sytuacjach mniejszej ilości składników tabele arkusza kalkulacyjnego np. MS Excel. Czy takie rozwiązania to dobry wybór?

Zarząd sukcesyjny po śmierci przedsiębiorcy - nowe rozwiązania prawne

Działalność prowadzona indywidualnie przez osoby fizyczne jest w Polsce najpopularniejszą formą aktywności gospodarczej. Budowane w ten sposób firmy nie rzadko prowadzą działalność gospodarczą na dużą skalę, co jest równoważne m.in. z dysponowaniem znacznym majątkiem rzeczowym i zatrudnianiem wielu pracowników. Dlatego śmierć przedsiębiorcy prowadzącego taką działalność powoduje poważne konsekwencje dla przedsiębiorstwa i zatrudnionych w nim osób. Ustawodawca podjął próbę uzdrowienia tej sytuacji ustawą o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej.

REKLAMA

Firmy z sektora finansowego korzystają z cloud computingu

Przedsiębiorstwa z sektora usług finansowych (FinTech - Financial Technologies) takie jak banki, zakłady ubezpieczeń, instytucje płatnicze, czy firmy inwestycyjne prześcigają się w tworzeniu narzędzi informatycznych, które pozwalają klientom na wygodne korzystanie z usług finansowych. Obecnie tylko przy wykorzystaniu potencjału technologii chmur obliczeniowych (cloud computing) mogą rozwijać swoją działalność.

Od czego zacząć by efektywnie zarządzać majątkiem organizacji?

W jaki sposób zwiększyć efektywność aktywów pracujących na zysk organizacji? Od czego zacząć by wynik naszych działań był rzeczywiście wyjątkowy? Artykuł odpowiada na te pytania.

Jaki zmieni się brytyjski rynek finansowy po Brexicie

Drugi co do wielkości polski bank inwestycyjny i korporacyjny uruchamia swoje pierwsze międzynarodowe biuro w Londynie - jest to jasny sygnał "wotum zaufania" dla Wielkiej Brytanii od zarządzających bankiem Pekao. Czy to oznacza, ze brytyjski rynek finansowy po Brexicie będzie nadal prężnie się rozwijał? Jakie mogą być skutki wyjścia Wielkiej Brytanii z UE dla polskich firm?

Jak postąpić, gdy podatnik omyłkowo nie ujął w pkpir faktury sprzedażowej

Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym i rozlicza się na podstawie pkpir. Za każdy miesiąc płaci całą należną zaliczkę. We wrześniu 2018 r. zorientowała się, że w kwietniu 2018 r. popełniła błąd i nie uwzględniła w pkpir za ten miesiąc jednej z faktur sprzedażowych. Do jakiego miesiąca doliczyć przychód z tej faktury? Do kwietnia czy do września? Jak postąpić z zaliczką na podatek?

Rzecznik Praw Podatnika 2019 - czy jest potrzebny?

Niedawno powołano Rzecznika Praw Przedsiębiorców, Czy Rzecznik Praw Podatnika będzie zatem potrzebny?

Wsparcie B+R dla przedsiębiorców

Choć firmy często tworzą nowe produkty, to bardzo rzadko sięgają po podatkową ulgę B+R. W 2017 r. zaledwie 565 firm odliczyło 543 mln zł – wynika z raportu firmy Grant Thornton.

Polacy zakładają coraz więcej firm

Na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej decyduje się coraz więcej osób. Okazuje się, że tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy w Polsce zarejestrowano niemal ćwierć miliona nowych jednoosobowych firm, a ich łączną ilość na rynku przekroczyła 3 miliony. Czy w związku z tym możemy mówić o boomie przedsiębiorczości?

Zawieszenie działalności gospodarczej po zmianach w 2018 r.

Pomysł na własny biznes to marzenie wielu z nas, niemniej rzeczywistość prowadzenia firmy w Polsce często odbiega od naszych planów. Na szczęście polski ustawodawca pomyślał o tych przedsiębiorcach, którym się nie powiodło i zdecydował się skrócić oraz ułatwić drogę zmierzającą do zawieszenia działalności. Przedsiębiorcy zawieszają swoje działalności z różnych powodów: niektórzy chcą odpocząć, inni rozkręcić nowy biznes lub po prostu popracować „u kogoś”.

Urząd Rzecznika MŚP niedługo zacznie działać

Adam Abramowicz, Rzecznik małych i średnich przedsiębiorstw poinformował Polską Agencję Prasową, że jego urząd zacznie działać niebawem ("- Jesteśmy już na mecie uruchomienia siedziby w Warszawie"). Wkrótce mają też zostać otwarte oddziały w Krakowie, Poznaniu, Gdańsku i Białymstoku.

Jaki cel, taki miernik, czyli o wskaźnikach w służbie menedżera

Coraz więcej managerów zdaje sobie sprawę, że nie da się zarządzać skutecznie przedsiębiorstwem nie mając precyzyjnej informacji nt. efektywności poszczególnych procesów, jak i całościowych wyników firmy. Współczesny manager musi być sprawnym mechanikiem i diagnostą, mającym świadomość, że duża prędkość nie jest wcale gwarancją dotarcia pierwszym na metę czy nawet przejechania trasy w całości. Wszystkie części, podzespoły i załoga muszą perfekcyjnie ze sobą współgrać.

Przedsiębiorcy coraz częściej korzystają z e-faktur

Statystyki pokazują, że polscy przedsiębiorcy coraz częściej świadomie korzystają z e-faktur, doganiając w statystykach zachodnich sąsiadów.

Polska Strefa Inwestycji

5 września 2018 r. weszły w życie akty wykonawcze do ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji. Oznacza to, że przedsiębiorcy mają możliwość ubiegania się o wsparcie na realizację inwestycji na nowych zasadach.

JPK - przegląd zmian dla przedsiębiorców

Wysyłka danych w ramach wszystkich struktur JPK na wezwanie skarbówki to od tego roku obowiązek wszystkich firm rozliczających VAT. Można spodziewać się kolejnych zmian. Ministerstwo Finansów szykuje bowiem nową strukturę JPK, która wyeliminuje deklaracje VAT.

Telefoniczne Centrum Pomocy Systemów Informatycznych Sądów Powszechnych działa źle

System, który w założeniu miał pomóc w załatwianiu spraw przez przedsiębiorców działa zbyt wolno. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad rozwiązaniem tego problemu.

Ulga na start - zasady korzystania

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyjaśniają zasady korzystania z ulgi na start. Czy ZUS będzie ściągał składki jak od zlecenia?

Urlop ojcowski dla przedsiębiorcy 2019

Jakie warunki musi spełnić przedsiębiorca, aby móc skorzystać z urlopu ojcowskiego w 2019 r.? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Należyta staranność, czyli o tym, jak w praktyce sprawdzić kontrahenta

Nieznajomość kontrahenta nie usprawiedliwia w przypadku, kiedy ten nie płaci podatków, dlatego zanim nawiąże się relacje biznesowe, trzeba sprawdzić, z kim ma się do czynienia. Jeden źle zawarty kontrakt może spowodować, że narazimy się na zarzut braku zachowania należytej staranności.

Exit tax od 2019 r. - czy zaszkodzi przedsiębiorcom?

Ministerstwo Finansów zapowiedziało wprowadzenie podatku exit tax od 2019 r. Według Pracodawców RP pośpiech jest w tym wypadku niewskazany.

Przedsiębiorcy nie stosują mechanizmu split payment

Wdrożenie mechanizmu podzielonej płatności zostało przyjęte przez polskich przedsiębiorców z dystansem i ostrożnością – wynika z najnowszego raportu firmy doradczej EY pt. „Split payment oczami przedsiębiorców”. Podzielona płatność postrzegana jest głównie przez pryzmat ograniczeń, jakie ze sobą niesie – ponad 2/3 respondentów nie ocenia tego instrumentu korzystnie. Co prawda ponad połowa badanych czuje się przygotowanych do wprowadzenia MPP, ale jednocześnie ponad 70% respondentów nie jest zainteresowanych wdrożeniem tej formy płatności. Jednocześnie trzech na czterech podatników obawia się zamrożenia znacznych ilości ich środków finansowych na rachunku VAT.

Rzecznik Praw Podatnika – nowa instytucja od 2020 r.

Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt ustawy o Rzeczniku Praw Podatnika. Ma on wzmocnić pozycję podatnika w stosunku do organów skarbowych.

Gwałtowny wzrost cen energii

W ostatnich miesiącach gwałtownie rosną ceny energii. Jak na podwyżkę powinni zareagować przedsiębiorcy? Przedstawiamy analizę Konfederacji Lewiatan.

Wzrost zainteresowania zakładaniem własnego biznesu

W Polsce każdego dnia rejestruje się ponad 900 nowych jednoosobowych działalności gospodarczych, czyli o ponad 100 więcej niż dwa czy trzy lata temu. Ogólna liczba samozatrudnionych osiągnęła 3,043 mln. Duże zainteresowanie pracą na własny rachunek to efekt zmian i nowych trendów na rynku pracy, takich jak gospodarka fuch, czyli gig economy.

Dotacje dla przedsiębiorców: Do końca sierpnia 2018 ruszy 29 nowych naborów wniosków

Mamy dobre informacje dla przedsiębiorców. W sierpniu 2018 r. wystartuje aż 29 nowych konkursów na środki z Funduszy Europejskich.

Wady rzeczy leasingowanej

Leasing jest dość popularnym wśród przedsiębiorców sposobem finansowania licznych rzeczy wykorzystywanych w prowadzeniu działalności gospodarczej. Często dotyczy on np. samochodów. Co w sytuacji gdy leasingowana rzecz ma wady?

Mały ZUS już od stycznia 2019 roku - na czym polega oraz do kogo jest adresowany?

Mały ZUS to bardzo ważny temat dla małych przedsiębiorców, którzy chcą założyć firmę albo już ją prowadzą. Od 1 stycznia 2019 roku mają bowiem wejść w życie zmiany dotyczące m.in. zmniejszenia składki ZUS. Co zyskają przedsiębiorcy?

Czy przedsiębiorcy powinni płacić alimenty za pracowników

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy dotyczący egzekucji świadczeń alimentacyjnych. Zakłada on, że w pewnych przypadkach pracodawca będzie ponosił odpowiedzialność za zobowiązania uchylającego się od alimentów pracownika. Przedstawiamy opinię Pracodawców RP na temat projektu.

Ulga na start dla przedsiębiorców - najważniejsze informacje

30 kwietnia 2018 r. weszły w życie przepisy Konstytucji Biznesu – pakietu ustaw regulujących kwestie dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej. Mają one chronić i wspierać wolność działalności gospodarczej, gwarantować prawa przedsiębiorców oraz zapewniać ciągły rozwój działalności gospodarczej w warunkach wolnej konkurencji.

Bez pieczątki w urzędzie w 2019 r.

Do lipca 2019 r. zostaną zniesione wymagania stosowania pieczątki przez obywateli i przedsiębiorców, przewidziane w blisko 170 aktach prawnych. Dzięki temu załatwiając sprawę w urzędzie będziemy mieć wybór, czy chcemy użyć pieczątki, czy w inny, np. elektroniczny  sposób zamieścić swoje dane. Rząd przyjął dokument rekomendujący takie działanie.

Brexit - Wielka Brytania chce wolnego handlu z Unią Europejską

Brytyjski rząd opublikował długo wyczekiwany dokument omawiający główne kierunki przyszłych relacji pomiędzy Wielką Brytanią i Unią Europejską. Tzw. “biała księga Brexitu” omawia główne zagadnienia Brexitu. Gospodarka zajmuje w niej bardzo ważne miejsce.

Program dla przedsiębiorców, którzy nigdy nie korzystali z funduszy europejskich - STEP

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju uruchomiło program „Sprawdzimy Twój Eksperymentalny Pomysł” (STEP). Ma on wesprzeć przedsiębiorców, którzy nigdy nie korzystali z dofinansowania z funduszy europejskich w ubieganiu się o środki dostępne w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.

Umiarkowany optymizm wśród mikroprzedsiębiorców

Najmniejsi polscy przedsiębiorcy (mikroprzedsiębiorcy) przejawiają umiarkowany optymizm związany z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wynika to przede wszystkim z dobrej kondycji finansowej oraz przewidywanych wzrostów przychodów. Najmniejsi przedsiębiorcy odczuwają ogólną satysfakcję z prowadzenia własnego biznesu, jednak negatywny wpływ na ich nastroje mają trudne warunki prowadzenia działalności.

Ulga na start i inne zmiany w przepisach ubezpieczeniowych dotyczące przedsiębiorców

Od 30 kwietnia 2018 r. obowiązują nowe przepisy odnoszące się do przedsiębiorców, wprowadzone pakietem tzw. Konstytucji biznesu. Przewidują one m.in. ważne zmiany w zakresie opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ułatwieniem dla początkujących przedsiębiorców będzie półroczny okres zwolnienia z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Osoby uzyskujące z działalności najniższe przychody, nieprzekraczające ustawowych maksimów, w ogóle nie będą podlegały zgłoszeniu do ZUS.

Mali i średni przedsiębiorcy - JPK na żądanie od 1 lipca 2018 r.

Od 1 lipca 2018 r. wchodzą w życie nowe obowiązki dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw związane z kontrolą skarbową. Na żądanie urzędu skarbowego będą musiały złożyć jednolity plik kontrolny (JPK).

Wyroki sądów administracyjnych w sprawach podatkowych - tylko 25% korzystnych dla podatników

W 2017 roku sądy administracyjne (WSA i NSA) wydały w sumie 27 tys. wyroków w sprawach podatkowych. Orzeczeń uchylających decyzje fiskusa było 25 proc. Część sądowych rozstrzygnięć w sprawach podatkowych budzi zastrzeżenia tak ekspertów, jak i samych podatników. Ich zdaniem to efekt nie tylko profiskalnej wykładni, lecz także niedoskonałości przepisów.

Kto może zostać Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców?

30 kwietnia wszedł w życie pakiet ustaw Konstytucja Biznesu, w którego skład wchodzi ustawa o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Jest to zupełnie nowa instytucja. Kto może zostać Rzecznikiem Przedsiębiorców?

Organizowanie zadań na rzecz obronności państwa realizowanych przez przedsiębiorców

Kolejna wersja projektu ustawy o organizowaniu zadań na rzecz obronności państwa realizowanych przez przedsiębiorców, mimo wprowadzenia kilku pozytywnych zmian, nadal budzi zaniepokojenie przedsiębiorców. Projekt, pomimo ustawowego obowiązku, nie został też skierowany w ramach konsultacji społecznych do reprezentatywnych organizacji pracodawców oraz Rady Dialogu Społecznego - uważa Konfederacja Lewiatan.

Rozdzielność majątkowa a upadłość jednego z małżonków - przedsiębiorcy

Ustrój rozdzielności majątkowej małżonków powstaje w przypadku zawarcia przez małżonków umowy majątkowej małżeńskiej ustanawiającej rozdzielność majątkową, na mocy orzeczenia sądu ustanawiającego między małżonkami rozdzielność majątkową, w przypadku orzeczenia przez sąd separacji małżonków oraz z mocy samego prawa w przypadku ogłoszenia upadłości jednego z małżonków.

Konstytucja Biznesu 2018 zmieniła relacje między administracją a przedsiębiorcami

Jednym z głównych założeń pakietu ustaw Konstytucja Biznesu, który wszedł w życie 30 kwietnia 2018 r. jest poprawa relacji między administracją a biznesem. Jakie rozwiązania mają temu służyć?

600 mln złotych na inwestycje w średnich miastach

Pakiet dla średnich miast to jeden z projektów strategicznych realizujących rządową Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, ukierunkowany na wyrównanie szans rozwojowych wszystkich obszarów, w szczególności tych z największymi problemami społeczno-gospodarczymi. Pakiet opiera się na dwóch filarach: z jednej strony jest to wsparcie w podejmowaniu inwestycji publicznych, z drugiej zaś tworzenie warunków dla rozwoju przedsiębiorczości, w tym sektora MŚP.

Większa ochrona tajemnicy handlowej

8 maja rząd przyjął projekt ustawy, która wzmacnia ochronę przedsiębiorców przed nieuczciwą konkurencją. Dzięki nowym przepisom tajemnice handlowe, licencyjne, technologiczne czy organizacyjne będą bezpieczniejsze.

Rusza nabór wniosków na dotacje dla organizacji przedsiębiorców w 2018 r.

Od 21 maja do 18 czerwca 2018 r. można składać wnioski o dotację na działania zwiększające konkurencyjność i innowacyjność polskiej gospodarki na arenie międzynarodowej.

Wiele nowych obowiązków dla przedsiębiorców w 2018 r.

2018 rok to rekordowa skala zmian prawnych dla przedsiębiorców. Od tego roku obowiązkiem prowadzenia rejestru elektronicznego w postaci JPK zostali objęci, po dużych i średnich, także mali przedsiębiorcy. Również sprawozdania do KRS będą musiały być przekazywane w formie elektronicznej. W kolejnych miesiącach firmy czeka również wdrożenie przepisów, które mają uszczelnić systemu podatku VAT, a także zmiany w raportowaniu leasingu. Nowe przepisy oznaczają konieczność zmian organizacyjnych w firmach oraz dostosowanie systemów IT.

REKLAMA