REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

JPK - przegląd zmian dla przedsiębiorców

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
JPK_VAT - przegląd zmian dla przedsiębiorców /Fot. Fotolia
JPK_VAT - przegląd zmian dla przedsiębiorców /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wysyłka danych w ramach wszystkich struktur JPK na wezwanie skarbówki to od tego roku obowiązek wszystkich firm rozliczających VAT. Można spodziewać się kolejnych zmian. Ministerstwo Finansów szykuje bowiem nową strukturę JPK, która wyeliminuje deklaracje VAT.

Jednolity plik kontrolny obowiązuje już od 2016 roku. Dużych przedsiębiorców zmiany dotknęły w pierwszej kolejności – ustawodawca objął ich nie tylko obowiązkiem wysyłki JPK_VAT, ale także raportowania wszystkich danych w ramach JPK na żądanie skarbówki. Rok później do comiesięcznej wysyłki JPK_VAT zostały zobligowane firmy z sektora MSP, które wraz z mikroprzedsiębiorcami od lipca tego roku raportują fiskusowi na jego wezwanie dane w ramach wszystkich struktur.

REKLAMA

JPK na żądanie

Skarbówka w toku kontroli podatkowej, czynności sprawdzających czy postępowania podatkowego może upomnieć się o dane w ramach wszystkich struktur JPK. Mowa o księgach rachunkowych, wyciągach bankowych, obrocie magazynowym, ewidencji zakupu i sprzedaży, faktur, podatkowych księgach rozchodów i przychodów czy ewidencji przychodów. Danych z tego zakresu fiskus może zażądać zarówno od podatnika, jak i jego kontrahenta (jeśli prowadzi on księgi podatkowe w formie elektronicznej. O ile JPK_VAT przesyłany jest przez wszystkich podatników VAT wyłącznie drogą elektroniczną, to informacje w ramach pozostałych struktur mogą być przekazywane także na nośniku danych np. płycie CD. Podatnicy mogą przekazywać niektóre dane także za pośrednictwem udostępnianych przez MF aplikacji tj. e-mikrofirma czy Klient 2.0.

Sprawdź: JPK_VAT 2018 – Instrukcja wdrożenia

Najnowsza wersja aplikacji e-mikrofirma: Ministerstwo Finansów ponformowało o nowej wersji aplikacji e-mikrofirma. Co się zmieniło? Dzięki aktualizacji można teraz wskazać kierunek automatycznego obliczania kwot na fakturze (netto->brutto albo brutto->netto), anulować fakturę sprzedaży i tworzyć kopię zapasową danych. Ponadto, dodany został nowy pakiet zarządzania zależnymi bibliotekami. Powstał także szereg nowych modułów: „zagregowany zakup”, „inna sprzedaż/lista”, „inny zakup/lista” i „o programie”. Użytkownik ma także możliwość zmiany wartości sekwencji dla numerów faktur.

Koniec deklaracji VAT

REKLAMA

„Resort będzie wdrażał nowe rozwiązania upraszczające system podatkowy, w tym ograniczające zakres obowiązków spoczywających z tego tytułu na podatnikach. Jednym z takich rozwiązań, które zostaną wdrożone w 2019 r., jest zniesienie obowiązku składania deklaracji VAT i jego zastąpienie przez plik JPK_VDEK” – informuje wiceszef KAS, Paweł Cybulski, w odpowiedzi na poselską interpelację nr 22804.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z założeniami resortu, przedsiębiorca będący czynnym podatnikiem VAT nie będzie musiał, tak jak ma to miejsce obecnie, składać deklaracji VAT oraz informacji o ewidencji JPK_VAT, ale złoży jedną informację JPK_VDEK. Będzie to podstawa rozliczenia podatkowego, a zarazem wystarczająca informacja dla fiskusa w zakresie ewidencji VAT. Choć nie znane są jeszcze szczegóły dotyczące nowej struktury JPK, resort zapewnia o korzyściach zarówno dla skarbówki, jak i podatników. Zgromadzenie wszystkich danych w formie JPK ma usprawnić czynności sprawdzające i skrócić czas potrzebny na wypełnienie obowiązków podatkowych przez przedsiębiorców.

Zobacz: Podatki

Autor: Katarzyna Witwicka

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Można mieć własną działalność gospodarczą nie płacąc składek ZUS, jak to zrobić w 2025 roku

Wysokie koszty już na wstępie, zanim jeszcze zarobi się pierwsze pieniądze, to główny hamulec przed założeniem własnej firmy. Daninę dla ZUS trzeba płacić, niezależnie od tego czy z działalności gospodarczej jest zysk czy straty. Ale nie wszyscy wiedzą, że można prowadzić własny biznes nie płacąc do ZUS nawet złotówki. Warto więc zacząć, choćby na próbę. To łatwe i nic nie kosztuje.

Jak zamknąć rok w spółce z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością po zakończeniu każdego roku obrotowego powinna – co do zasady – sporządzić sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności (jeśli nie jest zwolniona z obowiązku jego sporządzenia), przeprowadzić zwyczajne zgromadzenie wspólników, a także złożyć odpowiednie dokumenty do KRS.

Webinar. ESG compliance. Jak wdrożyć w Twojej firmie?

Webinar adresowany jest do przedsiębiorców, członków kadry zarządzającej, specjalistów ds. compliance, audytorów wewnętrznych oraz osób odpowiedzialnych za wdrażanie strategii ESG w organizacji.

Będzie trudniej i drożej. Obostrzenia w Wielkiej Brytanii

Brytyjskie plany budżetowe na kolejne lata przynoszą zmiany również dla branży transportowej. Wzrosną opłaty dla posiadaczy pojazdów ciężarowych poruszających się po kraju, a także obostrzenia dotyczące możliwości wjazdu do Wielkiej Brytanii dla kierowców pochodzących z Polski.

REKLAMA

Family Business Future Summit 2025

W dniach 24-25 kwietnia Olsztyn stanie się centrum spotkań przedsiębiorców, liderów oraz wizjonerów, którzy na co dzień rozwijają firmy rodzinne w Polsce. Obędzie się w nim druga edycja Family Business Future Summit - wyjątkowe wydarzenie poświęconym firmom rodzinnym. W tym roku rozbudowana została formuła konferencji! Przez dwa dni uczestnicy będą mieli okazję do inspirujących rozmów z ekspertami rynkowymi oraz przedstawicielami największych polskich biznesów rodzinnych.

Jerzy Owsiak: Biurokracja i brak zaufania to największe problemy biznesu. "Nie przeszkadzajcie, a będzie wszystko OK"

Jerzy Owsiak otrzymał nagrodę od przedsiębiorców. Jego zdaniem polskie firmy potrzebują, aby państwo im nie przeszkadzało w prowadzeniu biznesu. Ważne jest też zaufanie i ograniczenie biurokracji.

Biotechnologia a długowieczność - jubileuszowa konferencja CEBioForum 2025

Wykorzystanie rewolucji w biotechnologii w zapewnieniu długowieczności, miejsce europejskich firm biotechnologicznych w świecie, czy znaczenie branży we współczesnej gospodarce – to główne tematy XXIII CEBioForum, z udziałem prawie 100 najbardziej innowacyjnych firm biotechnologicznych z całego świata. Wydarzenie obchodzi w tym roku swój jubileusz, odbywa się już od 25 lat.

Darmowy e-book "Być kobietą w biznesie"

Marzec jest miesiącem Kobiet i specjalnie dla Was przygotowaliśmy wyjątkowy e-book

REKLAMA

Handel detaliczny: zmiany w przepisach 2025 i 2026 r.

Co zmieni się w handlu detalicznym w 2025 i 2026 roku? Jakie przepisy zaczynają obowiązywać? System kaucyjny startuje 1 października 2025 r., ale w niektórych przypadkach od 1 stycznia 2026 r. Co z recyklingiem opakowań i dyrektywą Omnibus?

Boom na zielone inwestycje. Wodór nowym priorytetem dla funduszy i inwestorów

W obliczu rosnącej potrzeby transformacji energetycznej oraz dążenia do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju wodór coraz częściej staje się priorytetem dla decydentów politycznych i inwestorów. Boom na zielone inwestycje.

REKLAMA