reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Jaki zmieni się brytyjski rynek finansowy po Brexicie

Jaki zmieni się brytyjski rynek finansowy po Brexicie

Drugi co do wielkości polski bank inwestycyjny i korporacyjny uruchamia swoje pierwsze międzynarodowe biuro w Londynie - jest to jasny sygnał "wotum zaufania" dla Wielkiej Brytanii od zarządzających bankiem Pekao. Czy to oznacza, ze brytyjski rynek finansowy po Brexicie będzie nadal prężnie się rozwijał? Jakie mogą być skutki wyjścia Wielkiej Brytanii z UE dla polskich firm?

Brexit nie załamie rynku finansowego

Londyn jest uznawany za europejską stolicę bankowości i finansów. Część ekspertów oceniających potencjalne skutki Brexitu twierdzi, że brytyjski rynek finansowy załamie się po referendum w sprawie wyjścia z UE i spowoduje spowolnienie dalszych finansowych inwestycji w Wielkiej Brytanii.

“Wierzymy, że po Brexicie Wielka Brytania pozostanie wiodącym rynkiem. Bez względu na wynik trwających negocjacji w sprawie Brexitu Wielka Brytania pozostanie ważnym partnerem dla Polski i polskich firm” - powiedział Michał Krupiński, prezes Banku Pekao S.A.

Wielka Brytania jest trzecim największym partnerem handlowym Polski i skutki Brexitu dotkną wielu rodzimych przedsiębiorców. Rynek Wielkiej Brytanii jest bardzo atrakcyjny dla polskich firm, które bardzo intensywnie współpracują z brytyjskimi kontrahentami w zakresie eksportu/importu towarów oraz usług.

“Chcemy być tam, gdzie są nasi klienci. Zauważamy coraz większą ekspansję polskich firm w Wielkiej Brytanii.” - dodał prezes Banku Pekao S.A.

Anglia stała się dla wielu międzynarodowych firm bazą dla ich działalności na rynku europejskim. Dzieje się tak z kilku powodów - proste i przejrzyste prawo pozwala przedsiębiorcom rozwijać swój biznes bez obaw o zmianę przepisów czy wysoką biurokrację. Przyjazny system podatkowy umożliwia wielu firmom oszczędność znacznych środków, które następnie mogą być zainwestowane w dalszy rozwój biznesu.

Firma w Anglii - skuteczna odpowiedź na Brexit

Brak porozumienia w sprawie Brexitu oraz niepewne skutki wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej mogą zagrozić wielu polskim firmom.

Według Oxford Economics Polska na braku porozumienia Wielkiej Brytanii z Unią Europejską może stracić 0,8-proc. PKB, czyli około 16 miliardów złotych. Przeniesienie działalności do Wielkiej Brytanii neutralizuje negatywne skutki Brexitu. Najpopularniejszą formą prowadzenia biznesu w Wielkiej Brytanii jest spółka limited, czyli odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Rejestracja firmy w Anglii jest prosta i nie wymaga fizycznej obecności w brytyjskim urzędzie - całość możemy załatwić online (sami lub za pośrednictwem profesjonalnej kancelarii księgowo-podatkowej).

Polecamy: Przekształcenia spółek. Praktyczne aspekty prawne, podatkowe i rachunkowe

Jedną z zalet prowadzenia spółki limited (odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) w Wielkiej Brytanii jest wysoka kwota wolna od podatku, wynosząca aktualnie 11 850 funtów (około 58 tys. złotych). Wysokość składek na ubezpieczenie społeczne w UK jest zależna od osiąganych dochodów, dla miesięcznych dochodów w wysokości do 702 funtów (około 3400 złotych) dyrektor spółki nie płaci w ogóle żadnych składek na ubezpieczenie. Warto przytoczyć deklaracje brytyjskiego rządu - wyjście z Unii Europejskiej ma oznacza dalsze ułatwienia dla przedsiębiorców w Wielkiej Brytanii.

Niższa biurokracja, prostsze przepisy oraz niższe podatki - na tych fundamentach brytyjski rząd zamierza budować sukces ekonomiczny kraju po opuszczeniu UE. To świetny prognostyk także dla ponad 60 tys. polskich firm prowadzących działalność w Wielkiej Brytanii. Mimo Brexitu polskie firmy nadal najczęściej wybierają Wielką Brytanię jako miejsce do prowadzenia biznesu za granicą, czego najlepszym przykładem jest decyzja banku Pekao i wielu innych polskich firm przenoszących biznes do Wielkiej Brytanii.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama