| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Brexit - jak wpłynie na polski biznes?

Brexit - jak wpłynie na polski biznes?

Impas w rozmowach pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską w sprawie warunków przeprowadzenia Brexitu może wywołać poważne konsekwencje dla wielu polskich firm. Skutki Brexitu będą na pewno odczuwalne zarówno w skali makro, a także mikro - na czym może ucierpieć polski biznes.

Brexit - jakie skutki dla polskich firm?

Wielka Brytania jest trzecim największym partnerem handlowym Polski i skutki Brexitu dotkną wielu rodzimych przedsiębiorców. Rynek Wielkiej Brytanii jest bardzo atrakcyjny dla polskich firm, które bardzo intensywnie współpracują z brytyjskimi kontrahentami w zakresie eksportu/importu towarów oraz usług. Brak ustalonych warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wzbudza u wielu polskich przedsiębiorców uczucie niepewności. Brak umowy Unii Europejskiej z Wielką Brytanią może doprowadzić do tzw. twardego Brexitu, który będzie skutkował wprowadzeniem ograniczeń w wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią. Zjednoczone Królestwo stanie się dla pozostałych państw UE „państwem trzecim” z dniem 30 marca 2019 r.

Potencjalne skutki twardego Brexitu:

  • wprowadzenie ceł na towary i usługi eksportowane z Unii Europejskiej
  • zmiany w opodatkowaniu podatku VAT
  • utrudniona wymiana handlowa
  • spadek wartości funta, który wpłynie na zmniejszenie się możliwości nabywczych Brytyjczyków

Nastroje związane z Brexitem przekładają się także na brytyjskie firmy, które w mniejszym stopniu są skłonne do podejmowania współpracy z firmami z Unii Europejskiej. Słabnący kurs funta negatywnie wpływa na możliwości nabywcze Brytyjczyków, przez co wzrosły ceny importowanych produktów. Polska jest jednym z głównych eksporterów towarów do Wielkiej Brytanii, dlatego potencjalne skutki mogą być bardzo dotkliwe dla polskich firm. W przypadku braku porozumienia UE z Wielką Brytanią należy spodziewać się chaosu. Wielka Brytania straci wszystkie prawa i obowiązki państwa członkowskiego, co oznacza, że przestaną obowiązywać wszystkie procedury prawne, celne i biurokratyczne, które dotychczas obowiązywały w ramach współpracy z Unią Europejską. Wg Oxford Economics Polska na braku porozumienia Wielkiej Brytanii z Unią Europejską może stracić 0,8-proc. PKB, czyli około 16 miliardów złotych.

Brexit - kogo może dotknąć?

O skali możliwych konsekwencji Brexitu świadczą także wyniki sondażu SW Research dla serwisu rp.pl - 24,7-proc. ankietowanych twierdzi, że Brexit będzie miał bezpośredni wpływ na życie ich i najbliższej rodziny. Skutki Brexitu może ponieść o wiele więcej polskich firm, niż początkowo zakładano. Według danych Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, obecnie ponad 5700 polskich firm eksportuje towary do Wielkiej Brytanii. Warunki wyjścia Wielkiej Brytanii z Wspólnoty będą mieć dla tych firm fundamentalne znaczenie. Brexit może jednak w praktyce dotknąć znacznie więcej przedsiębiorców, ponieważ wiele polskich firm to podwykonawcy w pracach związanych z rynkiem brytyjskim, a także spora część firm importuje towary i usługi z Wielkiej Brytanii. Skutki Brexitu odczuje także polska branża e-commerce, przedsiębiorcy sprzedający na Ebay czy Amazon - dla tych firm brytyjski rynek jest niezwykle cenny. Twardy Brexit może skutkować utrudnionym przepływem towarów, co dla e-commerce stanowi spore zagrożenie.

Firma w Anglii, a Brexit

“W najlepszej sytuacji w kontekście wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i niepewnych negocjacji, są polskie firmy, które postanowiły na potrzebę współpracy z brytyjskimi kontrahentami przenieść swoją działalność do Wielkiej Brytanii.” - komentuje Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax.

Prowadzenie firmy w Wielkiej Brytanii niesie za sobą wiele korzyści.Także z perspektywy firmy współpracującej z brytyjskimi kontrahentami - przeniesienie działalności do Wielkiej Brytanii neutralizuje negatywne skutki Brexitu. Przeniesienie firmy do Anglii jest proste i nie wymaga fizycznej obecności w brytyjskim urzędzie - całość możemy załatwić online (sami lub za pośrednictwem profesjonalnej kancelarii księgowo-podatkowej). Brytyjski system prawno-podatkowy jest przyjazny dla przedsiębiorców, prowadzenie firmy wymaga minimum formalności. Jedną z zalet prowadzenia spółki limited (odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) w Wielkiej Brytanii jest wysoka kwota wolna od podatku, wynosząca aktualnie 11 850 funtów (około 58 tys. złotych). Wysokość składek na ubezpieczenie społeczne w UK jest zależna od osiąganych dochodów, dla miesięcznych dochodów w wysokości do 702 funtów (około 3400 złotych) dyrektor spółki nie płaci w ogóle żadnych składek na ubezpieczenie.

Firmę do Wielkiej Brytanii najczęściej przenoszą:

  • Przedstawiciele branży IT
  • Freelancerzy, graficy
  • Branża e-commerce
  • Przedstawiciele branży marketingowej (usługi online)
  • Blogerzy, muzycy

Polecamy: Przekształcenia spółek. Praktyczne aspekty prawne, podatkowe i rachunkowe

Niepewność i brak przejrzystych procedur nie sprzyjają rozwijaniu biznesu, dlatego coraz więcej polskich firm współpracujących z Wielką Brytanią decyduje się na wybór stabilnego rozwiązania w obliczu Brexitu- rejestrację spółki limited w Wielkiej Brytanii. Należy podkreślić deklaracje brytyjskiego rządu - wyjście z Unii Europejskiej oznacza dalsze ułatwienia dla przedsiębiorców w Wielkiej Brytanii. Niższa biurokracja, prostsze przepisy oraz niższe podatki - na tych fundamentach brytyjski rząd zamierza budować sukces ekonomiczny kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. To świetny prognostyk także dla wielu polskich firm prowadzących działalność w Wielkiej Brytanii.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rzecznik Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »