REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Brexit - jak wpłynie na polski biznes?

Brexit - jak wpłynie na polski biznes? /Fot. Fotolia
Brexit - jak wpłynie na polski biznes? /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Impas w rozmowach pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską w sprawie warunków przeprowadzenia Brexitu może wywołać poważne konsekwencje dla wielu polskich firm. Skutki Brexitu będą na pewno odczuwalne zarówno w skali makro, a także mikro - na czym może ucierpieć polski biznes.

REKLAMA

Brexit - jakie skutki dla polskich firm?

Wielka Brytania jest trzecim największym partnerem handlowym Polski i skutki Brexitu dotkną wielu rodzimych przedsiębiorców. Rynek Wielkiej Brytanii jest bardzo atrakcyjny dla polskich firm, które bardzo intensywnie współpracują z brytyjskimi kontrahentami w zakresie eksportu/importu towarów oraz usług. Brak ustalonych warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wzbudza u wielu polskich przedsiębiorców uczucie niepewności. Brak umowy Unii Europejskiej z Wielką Brytanią może doprowadzić do tzw. twardego Brexitu, który będzie skutkował wprowadzeniem ograniczeń w wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią. Zjednoczone Królestwo stanie się dla pozostałych państw UE „państwem trzecim” z dniem 30 marca 2019 r.

Potencjalne skutki twardego Brexitu:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • wprowadzenie ceł na towary i usługi eksportowane z Unii Europejskiej
  • zmiany w opodatkowaniu podatku VAT
  • utrudniona wymiana handlowa
  • spadek wartości funta, który wpłynie na zmniejszenie się możliwości nabywczych Brytyjczyków

Nastroje związane z Brexitem przekładają się także na brytyjskie firmy, które w mniejszym stopniu są skłonne do podejmowania współpracy z firmami z Unii Europejskiej. Słabnący kurs funta negatywnie wpływa na możliwości nabywcze Brytyjczyków, przez co wzrosły ceny importowanych produktów. Polska jest jednym z głównych eksporterów towarów do Wielkiej Brytanii, dlatego potencjalne skutki mogą być bardzo dotkliwe dla polskich firm. W przypadku braku porozumienia UE z Wielką Brytanią należy spodziewać się chaosu. Wielka Brytania straci wszystkie prawa i obowiązki państwa członkowskiego, co oznacza, że przestaną obowiązywać wszystkie procedury prawne, celne i biurokratyczne, które dotychczas obowiązywały w ramach współpracy z Unią Europejską. Wg Oxford Economics Polska na braku porozumienia Wielkiej Brytanii z Unią Europejską może stracić 0,8-proc. PKB, czyli około 16 miliardów złotych.

Brexit - kogo może dotknąć?

O skali możliwych konsekwencji Brexitu świadczą także wyniki sondażu SW Research dla serwisu rp.pl - 24,7-proc. ankietowanych twierdzi, że Brexit będzie miał bezpośredni wpływ na życie ich i najbliższej rodziny. Skutki Brexitu może ponieść o wiele więcej polskich firm, niż początkowo zakładano. Według danych Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, obecnie ponad 5700 polskich firm eksportuje towary do Wielkiej Brytanii. Warunki wyjścia Wielkiej Brytanii z Wspólnoty będą mieć dla tych firm fundamentalne znaczenie. Brexit może jednak w praktyce dotknąć znacznie więcej przedsiębiorców, ponieważ wiele polskich firm to podwykonawcy w pracach związanych z rynkiem brytyjskim, a także spora część firm importuje towary i usługi z Wielkiej Brytanii. Skutki Brexitu odczuje także polska branża e-commerce, przedsiębiorcy sprzedający na Ebay czy Amazon - dla tych firm brytyjski rynek jest niezwykle cenny. Twardy Brexit może skutkować utrudnionym przepływem towarów, co dla e-commerce stanowi spore zagrożenie.

Firma w Anglii, a Brexit

“W najlepszej sytuacji w kontekście wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i niepewnych negocjacji, są polskie firmy, które postanowiły na potrzebę współpracy z brytyjskimi kontrahentami przenieść swoją działalność do Wielkiej Brytanii.” - komentuje Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax.

Prowadzenie firmy w Wielkiej Brytanii niesie za sobą wiele korzyści.Także z perspektywy firmy współpracującej z brytyjskimi kontrahentami - przeniesienie działalności do Wielkiej Brytanii neutralizuje negatywne skutki Brexitu. Przeniesienie firmy do Anglii jest proste i nie wymaga fizycznej obecności w brytyjskim urzędzie - całość możemy załatwić online (sami lub za pośrednictwem profesjonalnej kancelarii księgowo-podatkowej). Brytyjski system prawno-podatkowy jest przyjazny dla przedsiębiorców, prowadzenie firmy wymaga minimum formalności. Jedną z zalet prowadzenia spółki limited (odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) w Wielkiej Brytanii jest wysoka kwota wolna od podatku, wynosząca aktualnie 11 850 funtów (około 58 tys. złotych). Wysokość składek na ubezpieczenie społeczne w UK jest zależna od osiąganych dochodów, dla miesięcznych dochodów w wysokości do 702 funtów (około 3400 złotych) dyrektor spółki nie płaci w ogóle żadnych składek na ubezpieczenie.

Firmę do Wielkiej Brytanii najczęściej przenoszą:

  • Przedstawiciele branży IT
  • Freelancerzy, graficy
  • Branża e-commerce
  • Przedstawiciele branży marketingowej (usługi online)
  • Blogerzy, muzycy

Polecamy: Przekształcenia spółek. Praktyczne aspekty prawne, podatkowe i rachunkowe

Niepewność i brak przejrzystych procedur nie sprzyjają rozwijaniu biznesu, dlatego coraz więcej polskich firm współpracujących z Wielką Brytanią decyduje się na wybór stabilnego rozwiązania w obliczu Brexitu- rejestrację spółki limited w Wielkiej Brytanii. Należy podkreślić deklaracje brytyjskiego rządu - wyjście z Unii Europejskiej oznacza dalsze ułatwienia dla przedsiębiorców w Wielkiej Brytanii. Niższa biurokracja, prostsze przepisy oraz niższe podatki - na tych fundamentach brytyjski rząd zamierza budować sukces ekonomiczny kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. To świetny prognostyk także dla wielu polskich firm prowadzących działalność w Wielkiej Brytanii.

Autopromocja
Admiral Tax Ltd
Eksperci w planowaniu podatkowym i optymalizacji kosztów fiskalnych.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA