REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Brexit - jak wpłynie na polski biznes?

Brexit - jak wpłynie na polski biznes? /Fot. Fotolia
Brexit - jak wpłynie na polski biznes? /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Impas w rozmowach pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską w sprawie warunków przeprowadzenia Brexitu może wywołać poważne konsekwencje dla wielu polskich firm. Skutki Brexitu będą na pewno odczuwalne zarówno w skali makro, a także mikro - na czym może ucierpieć polski biznes.

REKLAMA

Brexit - jakie skutki dla polskich firm?

Wielka Brytania jest trzecim największym partnerem handlowym Polski i skutki Brexitu dotkną wielu rodzimych przedsiębiorców. Rynek Wielkiej Brytanii jest bardzo atrakcyjny dla polskich firm, które bardzo intensywnie współpracują z brytyjskimi kontrahentami w zakresie eksportu/importu towarów oraz usług. Brak ustalonych warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wzbudza u wielu polskich przedsiębiorców uczucie niepewności. Brak umowy Unii Europejskiej z Wielką Brytanią może doprowadzić do tzw. twardego Brexitu, który będzie skutkował wprowadzeniem ograniczeń w wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią. Zjednoczone Królestwo stanie się dla pozostałych państw UE „państwem trzecim” z dniem 30 marca 2019 r.

Potencjalne skutki twardego Brexitu:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • wprowadzenie ceł na towary i usługi eksportowane z Unii Europejskiej
  • zmiany w opodatkowaniu podatku VAT
  • utrudniona wymiana handlowa
  • spadek wartości funta, który wpłynie na zmniejszenie się możliwości nabywczych Brytyjczyków

Nastroje związane z Brexitem przekładają się także na brytyjskie firmy, które w mniejszym stopniu są skłonne do podejmowania współpracy z firmami z Unii Europejskiej. Słabnący kurs funta negatywnie wpływa na możliwości nabywcze Brytyjczyków, przez co wzrosły ceny importowanych produktów. Polska jest jednym z głównych eksporterów towarów do Wielkiej Brytanii, dlatego potencjalne skutki mogą być bardzo dotkliwe dla polskich firm. W przypadku braku porozumienia UE z Wielką Brytanią należy spodziewać się chaosu. Wielka Brytania straci wszystkie prawa i obowiązki państwa członkowskiego, co oznacza, że przestaną obowiązywać wszystkie procedury prawne, celne i biurokratyczne, które dotychczas obowiązywały w ramach współpracy z Unią Europejską. Wg Oxford Economics Polska na braku porozumienia Wielkiej Brytanii z Unią Europejską może stracić 0,8-proc. PKB, czyli około 16 miliardów złotych.

Brexit - kogo może dotknąć?

O skali możliwych konsekwencji Brexitu świadczą także wyniki sondażu SW Research dla serwisu rp.pl - 24,7-proc. ankietowanych twierdzi, że Brexit będzie miał bezpośredni wpływ na życie ich i najbliższej rodziny. Skutki Brexitu może ponieść o wiele więcej polskich firm, niż początkowo zakładano. Według danych Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, obecnie ponad 5700 polskich firm eksportuje towary do Wielkiej Brytanii. Warunki wyjścia Wielkiej Brytanii z Wspólnoty będą mieć dla tych firm fundamentalne znaczenie. Brexit może jednak w praktyce dotknąć znacznie więcej przedsiębiorców, ponieważ wiele polskich firm to podwykonawcy w pracach związanych z rynkiem brytyjskim, a także spora część firm importuje towary i usługi z Wielkiej Brytanii. Skutki Brexitu odczuje także polska branża e-commerce, przedsiębiorcy sprzedający na Ebay czy Amazon - dla tych firm brytyjski rynek jest niezwykle cenny. Twardy Brexit może skutkować utrudnionym przepływem towarów, co dla e-commerce stanowi spore zagrożenie.

Firma w Anglii, a Brexit

“W najlepszej sytuacji w kontekście wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i niepewnych negocjacji, są polskie firmy, które postanowiły na potrzebę współpracy z brytyjskimi kontrahentami przenieść swoją działalność do Wielkiej Brytanii.” - komentuje Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax.

Prowadzenie firmy w Wielkiej Brytanii niesie za sobą wiele korzyści.Także z perspektywy firmy współpracującej z brytyjskimi kontrahentami - przeniesienie działalności do Wielkiej Brytanii neutralizuje negatywne skutki Brexitu. Przeniesienie firmy do Anglii jest proste i nie wymaga fizycznej obecności w brytyjskim urzędzie - całość możemy załatwić online (sami lub za pośrednictwem profesjonalnej kancelarii księgowo-podatkowej). Brytyjski system prawno-podatkowy jest przyjazny dla przedsiębiorców, prowadzenie firmy wymaga minimum formalności. Jedną z zalet prowadzenia spółki limited (odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) w Wielkiej Brytanii jest wysoka kwota wolna od podatku, wynosząca aktualnie 11 850 funtów (około 58 tys. złotych). Wysokość składek na ubezpieczenie społeczne w UK jest zależna od osiąganych dochodów, dla miesięcznych dochodów w wysokości do 702 funtów (około 3400 złotych) dyrektor spółki nie płaci w ogóle żadnych składek na ubezpieczenie.

Firmę do Wielkiej Brytanii najczęściej przenoszą:

  • Przedstawiciele branży IT
  • Freelancerzy, graficy
  • Branża e-commerce
  • Przedstawiciele branży marketingowej (usługi online)
  • Blogerzy, muzycy

Polecamy: Przekształcenia spółek. Praktyczne aspekty prawne, podatkowe i rachunkowe

Niepewność i brak przejrzystych procedur nie sprzyjają rozwijaniu biznesu, dlatego coraz więcej polskich firm współpracujących z Wielką Brytanią decyduje się na wybór stabilnego rozwiązania w obliczu Brexitu- rejestrację spółki limited w Wielkiej Brytanii. Należy podkreślić deklaracje brytyjskiego rządu - wyjście z Unii Europejskiej oznacza dalsze ułatwienia dla przedsiębiorców w Wielkiej Brytanii. Niższa biurokracja, prostsze przepisy oraz niższe podatki - na tych fundamentach brytyjski rząd zamierza budować sukces ekonomiczny kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. To świetny prognostyk także dla wielu polskich firm prowadzących działalność w Wielkiej Brytanii.

Autopromocja
Admiral Tax Ltd
Eksperci w planowaniu podatkowym i optymalizacji kosztów fiskalnych.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA