| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Wsparcie B+R dla przedsiębiorców

Wsparcie B+R dla przedsiębiorców

Choć firmy często tworzą nowe produkty, to bardzo rzadko sięgają po podatkową ulgę B+R. W 2017 r. zaledwie 565 firm odliczyło 543 mln zł – wynika z raportu firmy Grant Thornton.

Podobnie jest z dotacjami unijnymi na B+R. W 2017 r. skorzystało z nich tylko 4 proc. średnich i dużych firm.

Tymczasem, według Grant Thornton, ponad połowa firm informuje na swoich stronach internetowych, że w ostatnim roku wprowadziło rynek nowy produkt. Najczęściej robią to duże firmy (59 proc.).

Polecamy: Firma w spadku - zarząd sukcesyjny

Dlaczego więc tak rzadko przedsiębiorcy korzystają ze wsparcia? Z raportu wynika, że jeżeli chodzi o dotacje unijne, przedsiębiorcy po prostu nie wiedzą, że kwalifikują się do takiego wsparcia. Natomiast odnośnie podatkowej ulgi B+R uważają oni, że nie jest ona „warta zachodu”. Wynika to z tego, że przez ostatnie lata przepisy w tym zakresie były kilkukrotnie zmieniane. Natomiast w momencie ich wprowadzana, przez Ministerstwo Finansów, ulga nie spotkała się z dużym entuzjazmem. Możliwości odliczeń były bowiem bardzo ograniczone (wąski katalog kosztów i niskie kwoty odliczeń), a warunki formalne dość trudne do spełnienia – przypomina Małgorzata Samborska doradca podatkowy z Grant Thornton. Obecnie ulga jest dużo korzystniejsza. Ekspertka przypomina, że za 2018 r. można będzie już odliczyć w zasadzie pełne kwoty poniesionych wydatków (wobec 50-30 proc. za 2017 r.) i dużo więcej rodzajów kosztów kwalifikuje się do ulgi (np. 100 proc. kosztów wynagrodzeń pracowników zaangażowanych w B+R).

Niezależnie od tego planowana jest kolejna ulga innovation box (inaczej IP Box), dla firm, które opracują nową technologię, nowatorskie urządzenie lub inne rozwiązanie, a następnie będą na tym zarabiać. Projekt nowelizacji przepisów o PIT, CIT, ordynacji podatkowej i innych ustaw (druk sejmowy 2860), który zakłada wprowadzenie nowej preferencji trafił już do Sejmu. Tak jak w przypadku ulgi na B+R będzie ona dotyczyła zarówno podatników CIT jak i PIT. Ulgi będzie tez można łączyć.

Autor: Agnieszka Pokojska

Zobacz: Prawo dla firm

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »