REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Brexit - Wielka Brytania chce wolnego handlu z Unią Europejską

Brexit - Wielka Brytania chce wolnego handlu z Unią Europejską /Fot. Fotolia
Brexit - Wielka Brytania chce wolnego handlu z Unią Europejską /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Brytyjski rząd opublikował długo wyczekiwany dokument omawiający główne kierunki przyszłych relacji pomiędzy Wielką Brytanią i Unią Europejską. Tzw. “biała księga Brexitu” omawia główne zagadnienia Brexitu. Gospodarka zajmuje w niej bardzo ważne miejsce.

Biała księga Brexitu

REKLAMA

O niewielkim wpływie Brexitu na gospodarkę mówiło się w brytyjskich kuluarach już od początku. Przewidywania znajdują potwierdzenie w 98 stronicowym dokumencie, jaki rząd Theresy May opublikował w zeszłym tygodniu. “Biała księga Brexitu” zawiera 5 głównych obszarów dotyczących dalszego funkcjonowania współpracy Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Z perspektywy biznesu najważniejszym punktem jest zapowiedź dążeń do szerokiej i głębokiej relacji ekonomicznej z Unią Europejską. Brytyjski rząd proponuje Umowę o Wolnym Handlu z Unią Europejską, która zakłada minimalizację negatywnych skutków wynikających z opuszczenia Unii oraz możliwie maksymalne uproszczenia i ułatwienia dla wolnego handlu. Propozycja rządu Theresy May zakłada ścisłą współpracę z Unią Europejską, jakiej nie ma żaden inny kraj na świecie. Wielka Brytania jest największym rynkiem zbytu dla 27 krajów Unii Europejskiej. Tylko w 2015 roku deficyt handlowy Wielkiej Brytanii w handlu z krajami Unii Europejskiej wyniósł 61 miliardów funtów (230 miliardów funtów eksportu, wobec 291 miliardów funtów importu). Wielka Brytania importuje więcej od największych krajów Unii Europejskiej, niż do nich eksportuje. Korzystna umowa dotycząca wolnego handlu jest więc na rękę nie tylko Brytyjczyków, ale także Unii Europejskiej.

REKLAMA

“Brytyjski rząd od samego początku dyskusji na temat Brexitu podkreśla niezwykle ważne znaczenie gospodarki dla warunków porozumienia z Unią Europejską. Planowana obniżka podatku dochodowego dla przedsiębiorców ( z 19-proc. do 17-proc. w 2019) to tylko początek działań inicjowanych przez brytyjski rząd, by przyciągnąć europejskich przedsiębiorców.” – komentuje Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax.

Brexit - jaki wpływ na los Polaków na Wyspach?

REKLAMA

Polacy przebywający na Wyspach nie mają powodów do obaw w związku z Brexitem. Prawa obywateli Unii Europejskiej przebywających na Wyspach były tematem wcześniejszych negocjacji z Unią Europejską. Zgodnie z ustaleniami, każdy Polak, który legalnie przebywa w Wielkiej Brytanii zachowa wszystkie obecne prawa także po Brexicie. Największe zmiany obejmą osoby, które będą chciały przyjechać do Wielkiej Brytanii po 29 marca 2019 (planowana data wyjścia z Unii Europejskiej). Brytyjski rząd zamierza ograniczyć swobodę przemieszczania się na obecnych zasadach i przyjąć nowy system imigracyjny. W jego ramach Brytyjczycy zamierzają ściągać do siebie wysoko wykwalifikowanych pracowników z krajów Wspólnoty, także z Polski.

Brytyjskie wyjście z Unii Europejskiej nie zmieni wiele w podejściu do przedsiębiorców, także tych z Polski. “Biała księga Brexitu” zakłada uzyskanie przez Wielką Brytanię pełni kontroli nad procesem tworzenia prawa. Proste i przejrzyste prawo to jedna z najczęściej wymienianych przez przedsiębiorców zalet brytyjskiego systemu gospodarczego. Opuszczenie Unii Europejskiej zwiastuje jeszcze mniej biurokracji i rezygnację z uciążliwych procedur. Uwolnienie biznesu z okowów przytłaczającego unijnego prawa powinno skutkować jeszcze szybszym rozwojem przedsiębiorczości na Wyspach.

Firma w Anglii, a Brexit

Firma w Anglii to najpopularniejszy kierunek ekspansji zagranicznej polskiego biznesu. Wg minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz Polacy założyli na Wyspach Brytyjskich już ponad 60 tys. firm, a Wielka Brytania jest trzecim największym partnerem handlowym Polski. Planowana obniżka podatku dochodowego, wysoka kwota wolna od podatku (11 850 funtów, czyli około 57 tysięcy złotych) oraz proste i przejrzyste prawo to główne powody dla których Wielka Brytania niezmiennie cieszy się dużą popularnością wśród przedsiębiorców, zwłaszcza specjalistów IT, grafików, freelancerów oraz przedstawicieli wolnych zawodów. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że Brexit tego nie zmieni. Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie będzie miało negatywnego wpływu na biznes prowadzony w Wielkiej Brytanii przez polskich przedsiębiorców. Główny nacisk brytyjskiego rządu w kwestii porozumienia z Unią Europejską leży w obszarze ograniczenia migracji oraz odzyskania pełnej suwerenności przez Wielką Brytanię.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Admiral Tax Ltd
Eksperci w planowaniu podatkowym i optymalizacji kosztów fiskalnych.

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lokalnych biznesów nie znajdziesz w sieci [Raport]

Tylko 25% firm lokalnych posiada strony internetowe, mimo że 68% Polaków szuka w internecie opinii o firmach przed dokonaniem zakupu. 27% użytkowników internetu regularnie czyta recenzje, a 41% robi to często. Najwięcej recenzji przeglądają mieszkańcy województw lubuskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego, a także osoby z niższym wykształceniem i dochodami.

W jaki sposób założyć spółkę z o.o. – przez S24 czy z udziałem notariusza?

Rejestracja nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może zostać dokonana na dwa sposoby: poprzez system S24 lub przy udziale notariusza z umową w formie aktu notarialnego. W obu tych przypadkach wniosek o rejestrację spółki składany jest przez Internet, odpowiednio w S24 lub przez Portal Rejestrów Sądowych. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety.

Można mieć własną działalność gospodarczą nie płacąc składek ZUS, jak to zrobić w 2025 roku

Wysokie koszty już na wstępie, zanim jeszcze zarobi się pierwsze pieniądze, to główny hamulec przed założeniem własnej firmy. Daninę dla ZUS trzeba płacić, niezależnie od tego czy z działalności gospodarczej jest zysk czy straty. Ale nie wszyscy wiedzą, że można prowadzić własny biznes nie płacąc do ZUS nawet złotówki. Warto więc zacząć, choćby na próbę. To łatwe i nic nie kosztuje.

Jak zamknąć rok w spółce z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością po zakończeniu każdego roku obrotowego powinna – co do zasady – sporządzić sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności (jeśli nie jest zwolniona z obowiązku jego sporządzenia), przeprowadzić zwyczajne zgromadzenie wspólników, a także złożyć odpowiednie dokumenty do KRS.

REKLAMA

Webinar. ESG compliance. Jak wdrożyć w Twojej firmie?

Webinar adresowany jest do przedsiębiorców, członków kadry zarządzającej, specjalistów ds. compliance, audytorów wewnętrznych oraz osób odpowiedzialnych za wdrażanie strategii ESG w organizacji.

Będzie trudniej i drożej. Obostrzenia w Wielkiej Brytanii

Brytyjskie plany budżetowe na kolejne lata przynoszą zmiany również dla branży transportowej. Wzrosną opłaty dla posiadaczy pojazdów ciężarowych poruszających się po kraju, a także obostrzenia dotyczące możliwości wjazdu do Wielkiej Brytanii dla kierowców pochodzących z Polski.

Family Business Future Summit 2025

W dniach 24-25 kwietnia Olsztyn stanie się centrum spotkań przedsiębiorców, liderów oraz wizjonerów, którzy na co dzień rozwijają firmy rodzinne w Polsce. Obędzie się w nim druga edycja Family Business Future Summit - wyjątkowe wydarzenie poświęconym firmom rodzinnym. W tym roku rozbudowana została formuła konferencji! Przez dwa dni uczestnicy będą mieli okazję do inspirujących rozmów z ekspertami rynkowymi oraz przedstawicielami największych polskich biznesów rodzinnych.

Jerzy Owsiak: Biurokracja i brak zaufania to największe problemy biznesu. "Nie przeszkadzajcie, a będzie wszystko OK"

Jerzy Owsiak otrzymał nagrodę od przedsiębiorców. Jego zdaniem polskie firmy potrzebują, aby państwo im nie przeszkadzało w prowadzeniu biznesu. Ważne jest też zaufanie i ograniczenie biurokracji.

REKLAMA

Biotechnologia a długowieczność - jubileuszowa konferencja CEBioForum 2025

Wykorzystanie rewolucji w biotechnologii w zapewnieniu długowieczności, miejsce europejskich firm biotechnologicznych w świecie, czy znaczenie branży we współczesnej gospodarce – to główne tematy XXIII CEBioForum, z udziałem prawie 100 najbardziej innowacyjnych firm biotechnologicznych z całego świata. Wydarzenie obchodzi w tym roku swój jubileusz, odbywa się już od 25 lat.

Darmowy e-book "Być kobietą w biznesie"

Marzec jest miesiącem Kobiet i specjalnie dla Was przygotowaliśmy wyjątkowy e-book

REKLAMA