reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak postąpić, gdy podatnik omyłkowo nie ujął w pkpir faktury sprzedażowej

Jak postąpić, gdy podatnik omyłkowo nie ujął w pkpir faktury sprzedażowej

Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym i rozlicza się na podstawie pkpir. Za każdy miesiąc płaci całą należną zaliczkę. We wrześniu 2018 r. zorientowała się, że w kwietniu 2018 r. popełniła błąd i nie uwzględniła w pkpir za ten miesiąc jednej z faktur sprzedażowych. Do jakiego miesiąca doliczyć przychód z tej faktury? Do kwietnia czy do września? Jak postąpić z zaliczką na podatek?

W przedstawionej sytuacji podatnik jest zobowiązany doliczyć przychód z pominiętej faktury do przychodu osiągniętego w kwietniu 2018 r. Jeżeli po doliczeniu tego przychodu zaliczka na podatek nie przekracza 1000 zł, podatnik nie jest obowiązany do jej zapłaty. Jak postąpić z zaliczką za ten miesiąc, szczegółowo wyjaśniamy w uzasadnieniu.

Od 1 stycznia 2018 r. podatnicy prowadzący działalność gospodarczą mogą nie wpłacać zaliczki na podatek, jeżeli podatek należny od dochodu osiągniętego od początku roku pomniejszony o sumę wpłaconych zaliczek od początku roku nie przekracza 1000 zł (art. 44 ust. 15 updof). To rozwiązanie dotyczy również podatników opodatkowanych podatkiem liniowym. Zwolnienie z obowiązku wpłaty zaliczki, gdy nie przekracza ona 1000 zł, jest uprawnieniem podatnika, z którego może, ale nie musi korzystać.

Załóżmy, że podatek należny podatnika po zaokrągleniu za okres od stycznia do kwietnia 2018 r. wynosił 2044 zł. Zaliczki wpłacone przez podatnika za styczeń, luty i marzec wyniosły 1104 zł. Zaliczka za kwiecień w takim przypadku wynosiła 940 zł. Podatnik mógł, ale nie musiał jej wpłacać.

Jeżeli zaliczka należna przekracza 1000 zł, podatnik zobowiązany jest do wpłaty zaliczki.

Załóżmy, że podatek należny podatnika po zaokrągleniu za okres od stycznia do kwietnia 2018 r. wynosi 2044 zł. Zaliczki wpłacone przez podatnika za styczeń, luty i marzec wyniosły 1004 zł. Zaliczka należna za kwiecień w takim przypadku wynosi 1040 zł. Podatnik był zobowiązany wpłacić zaliczkę za kwiecień.

Przepisy dotyczące zaliczki na podatek nie determinują natomiast obowiązku korekty przychodów. Od 1 stycznia 2016 r. obowiązują przepisy w zakresie korekty przychodów, tj. art. 14 ust. 1m-1p updof. Zgodnie z nimi, jeżeli korekta przychodu nie jest spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką, dokonuje się jej poprzez zmniejszenie lub zwiększenie przychodów osiągniętych w okresie rozliczeniowym, w którym została wystawiona faktura korygująca, lub, w przypadku braku faktury, inny dokument potwierdzający przyczyny korekty. Jeżeli przyczyną korekty jest pomyłka, to podatnik jest obowiązany do jej rozliczenia w okresie pierwotnym, w którym powstał przychód.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak postąpić, gdy podatnik omyłkowo nie ujął w pkpir faktury sprzedażowej

W artykule omówiono również przykładowy zapis w pkpir.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak postąpić, gdy podatnik omyłkowo nie ujął w pkpir faktury sprzedażowej /Fot. Fotolia
Jak postąpić, gdy podatnik omyłkowo nie ujął w pkpir faktury sprzedażowej /Fot. Fotolia

Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce69.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Śmidoda

aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama