REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak postąpić, gdy podatnik omyłkowo nie ujął w pkpir faktury sprzedażowej

Jak postąpić, gdy podatnik omyłkowo nie ujął w pkpir faktury sprzedażowej /Fot. Fotolia
Jak postąpić, gdy podatnik omyłkowo nie ujął w pkpir faktury sprzedażowej /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym i rozlicza się na podstawie pkpir. Za każdy miesiąc płaci całą należną zaliczkę. We wrześniu 2018 r. zorientowała się, że w kwietniu 2018 r. popełniła błąd i nie uwzględniła w pkpir za ten miesiąc jednej z faktur sprzedażowych. Do jakiego miesiąca doliczyć przychód z tej faktury? Do kwietnia czy do września? Jak postąpić z zaliczką na podatek?

W przedstawionej sytuacji podatnik jest zobowiązany doliczyć przychód z pominiętej faktury do przychodu osiągniętego w kwietniu 2018 r. Jeżeli po doliczeniu tego przychodu zaliczka na podatek nie przekracza 1000 zł, podatnik nie jest obowiązany do jej zapłaty. Jak postąpić z zaliczką za ten miesiąc, szczegółowo wyjaśniamy w uzasadnieniu.

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2018 r. podatnicy prowadzący działalność gospodarczą mogą nie wpłacać zaliczki na podatek, jeżeli podatek należny od dochodu osiągniętego od początku roku pomniejszony o sumę wpłaconych zaliczek od początku roku nie przekracza 1000 zł (art. 44 ust. 15 updof). To rozwiązanie dotyczy również podatników opodatkowanych podatkiem liniowym. Zwolnienie z obowiązku wpłaty zaliczki, gdy nie przekracza ona 1000 zł, jest uprawnieniem podatnika, z którego może, ale nie musi korzystać.

Załóżmy, że podatek należny podatnika po zaokrągleniu za okres od stycznia do kwietnia 2018 r. wynosił 2044 zł. Zaliczki wpłacone przez podatnika za styczeń, luty i marzec wyniosły 1104 zł. Zaliczka za kwiecień w takim przypadku wynosiła 940 zł. Podatnik mógł, ale nie musiał jej wpłacać.

Jeżeli zaliczka należna przekracza 1000 zł, podatnik zobowiązany jest do wpłaty zaliczki.

REKLAMA

Załóżmy, że podatek należny podatnika po zaokrągleniu za okres od stycznia do kwietnia 2018 r. wynosi 2044 zł. Zaliczki wpłacone przez podatnika za styczeń, luty i marzec wyniosły 1004 zł. Zaliczka należna za kwiecień w takim przypadku wynosi 1040 zł. Podatnik był zobowiązany wpłacić zaliczkę za kwiecień.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przepisy dotyczące zaliczki na podatek nie determinują natomiast obowiązku korekty przychodów. Od 1 stycznia 2016 r. obowiązują przepisy w zakresie korekty przychodów, tj. art. 14 ust. 1m-1p updof. Zgodnie z nimi, jeżeli korekta przychodu nie jest spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką, dokonuje się jej poprzez zmniejszenie lub zwiększenie przychodów osiągniętych w okresie rozliczeniowym, w którym została wystawiona faktura korygująca, lub, w przypadku braku faktury, inny dokument potwierdzający przyczyny korekty. Jeżeli przyczyną korekty jest pomyłka, to podatnik jest obowiązany do jej rozliczenia w okresie pierwotnym, w którym powstał przychód.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak postąpić, gdy podatnik omyłkowo nie ujął w pkpir faktury sprzedażowej

W artykule omówiono również przykładowy zapis w pkpir.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA