reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak rozliczyć eksport towarów, gdy błędnie naliczono VAT

Jak rozliczyć eksport towarów, gdy błędnie naliczono VAT

Jak rozliczyć eksport towarów, gdy dostawa została opodatkowania według podstawowej stawki VAT mimo posiadania przez podatnika dokumentów potwierdzających wywóz towarów? Czy wymagane jest potwierdzenie odbioru faktury korygującej w eksporcie towarów? Kiedy należy rozliczyć korektę?

W przypadku błędnego zastosowania stawki 23% w transakcji eksportu towarów, pomimo posiadania dokumentów potwierdzających wywóz, należy wystawić fakturę korygującą zmniejszającą wartość VAT. Podatnik nie ma obowiązku posiadania potwierdzenia odbioru takiej korekty przed kontrahenta. Fakturę korygującą należy wykazać w rozliczeniu za okres, w którym ujęto transakcję na podstawie pierwotnie wystawionej faktury. Podatnik powinien ponadto wykazać eksport towarów w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu tej transakcji.

Przez eksport towarów rozumie się dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej przez (art. 2 pkt 8 ustawy o VAT):

  • dostawcę lub na jego rzecz (eksport bezpośredni) lub
  • nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz (eksport pośredni),

jeżeli wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej jest potwierdzony przez właściwy organ celny określony w przepisach celnych.

Zobacz: Prawo dla firm

Zasady stosowania stawki 0% do eksportu towarów

Do eksportu towarów zastosowanie znajdzie preferencyjna stawka VAT 0%, jednak pod warunkiem, że podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy otrzyma dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej.

Dokumentem potwierdzającym wywóz towarów może być:

  • dokument w formie elektronicznej otrzymany z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych albo potwierdzony przez właściwy organ celny wydruk tego dokumentu;

W praktyce będzie to komunikat IE 599 z elektronicznego systemu ECS (Export Control System) będący odpowiednikiem karty 3 SAD, który potwierdza wywóz towaru poza terytorium UE.

  • dokument w formie elektronicznej pochodzący z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych, otrzymany poza tym systemem, jeżeli zapewniona jest jego autentyczność;
  • zgłoszenie wywozowe w formie papierowej złożone poza systemem teleinformatycznym służącym do obsługi zgłoszeń wywozowych albo jego kopia potwierdzona przez właściwy organ celny, tj. wypełnione przez urząd celny wyjścia stosowne karty dokumentu SAD (karta 3).

Wskazać jednak należy, że są to przykładowe dokumenty, które w szczególności mogą potwierdzać wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej.

Przedstawione warunki dotyczą eksportu bezpośredniego i pośredniego, z tym że w przypadku dostawy towarów wysyłanych lub transportowanych przez nabywcę lub na jego rzecz z dokumentu potwierdzającego wywóz towarów powinna wynikać tożsamość towaru będącego przedmiotem dostawy i wywozu.

Może się również zdarzyć sytuacja, gdy podatnik nie otrzyma dokumentu potwierdzającego wywóz towarów poza terytorium UE przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy. W takim przypadku nie wykazuje tego eksportu w ewidencji za okres, w którym dokonał dostawy, mimo że obowiązek podatkowy z tytułu tej transakcji powstał. Jeżeli natomiast podatnik otrzyma dokument potwierdzający wywóz towarów przed upływem terminu do złożenia deklaracji rozliczeniowej za kolejny okres - wówczas eksport ze stawką 0% powinien zostać wykazany w ewidencji i deklaracji podatkowej za ten kolejny okres rozliczeniowy.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak rozliczyć eksport towarów, gdy błędnie naliczono VAT

W artykule omówiono również korektę rozliczenia, gdy zastosowano stawkę krajową do dostawy eksportowej oraz korektę rozliczenia, gdy nabywcy nie zwrócono części wynagrodzenia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Żurowski

Dyrektor Regionalny Zebra Technologies w Europie Środkowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama