REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć eksport towarów, gdy błędnie naliczono VAT

Jak rozliczyć eksport towarów, gdy błędnie naliczono VAT /Fot. Fotolia
Jak rozliczyć eksport towarów, gdy błędnie naliczono VAT /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak rozliczyć eksport towarów, gdy dostawa została opodatkowania według podstawowej stawki VAT mimo posiadania przez podatnika dokumentów potwierdzających wywóz towarów? Czy wymagane jest potwierdzenie odbioru faktury korygującej w eksporcie towarów? Kiedy należy rozliczyć korektę?

W przypadku błędnego zastosowania stawki 23% w transakcji eksportu towarów, pomimo posiadania dokumentów potwierdzających wywóz, należy wystawić fakturę korygującą zmniejszającą wartość VAT. Podatnik nie ma obowiązku posiadania potwierdzenia odbioru takiej korekty przed kontrahenta. Fakturę korygującą należy wykazać w rozliczeniu za okres, w którym ujęto transakcję na podstawie pierwotnie wystawionej faktury. Podatnik powinien ponadto wykazać eksport towarów w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu tej transakcji.

REKLAMA

Przez eksport towarów rozumie się dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej przez (art. 2 pkt 8 ustawy o VAT):

 • dostawcę lub na jego rzecz (eksport bezpośredni) lub
 • nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz (eksport pośredni),

jeżeli wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej jest potwierdzony przez właściwy organ celny określony w przepisach celnych.

Zobacz: Prawo dla firm

Zasady stosowania stawki 0% do eksportu towarów

Do eksportu towarów zastosowanie znajdzie preferencyjna stawka VAT 0%, jednak pod warunkiem, że podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy otrzyma dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dokumentem potwierdzającym wywóz towarów może być:

 • dokument w formie elektronicznej otrzymany z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych albo potwierdzony przez właściwy organ celny wydruk tego dokumentu;

W praktyce będzie to komunikat IE 599 z elektronicznego systemu ECS (Export Control System) będący odpowiednikiem karty 3 SAD, który potwierdza wywóz towaru poza terytorium UE.

 • dokument w formie elektronicznej pochodzący z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych, otrzymany poza tym systemem, jeżeli zapewniona jest jego autentyczność;
 • zgłoszenie wywozowe w formie papierowej złożone poza systemem teleinformatycznym służącym do obsługi zgłoszeń wywozowych albo jego kopia potwierdzona przez właściwy organ celny, tj. wypełnione przez urząd celny wyjścia stosowne karty dokumentu SAD (karta 3).

Wskazać jednak należy, że są to przykładowe dokumenty, które w szczególności mogą potwierdzać wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej.

REKLAMA

Przedstawione warunki dotyczą eksportu bezpośredniego i pośredniego, z tym że w przypadku dostawy towarów wysyłanych lub transportowanych przez nabywcę lub na jego rzecz z dokumentu potwierdzającego wywóz towarów powinna wynikać tożsamość towaru będącego przedmiotem dostawy i wywozu.

Może się również zdarzyć sytuacja, gdy podatnik nie otrzyma dokumentu potwierdzającego wywóz towarów poza terytorium UE przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy. W takim przypadku nie wykazuje tego eksportu w ewidencji za okres, w którym dokonał dostawy, mimo że obowiązek podatkowy z tytułu tej transakcji powstał. Jeżeli natomiast podatnik otrzyma dokument potwierdzający wywóz towarów przed upływem terminu do złożenia deklaracji rozliczeniowej za kolejny okres - wówczas eksport ze stawką 0% powinien zostać wykazany w ewidencji i deklaracji podatkowej za ten kolejny okres rozliczeniowy.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak rozliczyć eksport towarów, gdy błędnie naliczono VAT

W artykule omówiono również korektę rozliczenia, gdy zastosowano stawkę krajową do dostawy eksportowej oraz korektę rozliczenia, gdy nabywcy nie zwrócono części wynagrodzenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA