REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy ująć w pkpir składki ZUS od wynagrodzeń pracowników

Kiedy ująć w pkpir składki ZUS od wynagrodzeń pracowników /fot.Shutterstock
Kiedy ująć w pkpir składki ZUS od wynagrodzeń pracowników /fot.Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzę księgę przychodów i rozchodów. Na ostatni dzień każdego miesiąca sporządzam listę płac dla moich pracowników i wypłacam wynagrodzenia w ostatnim dniu każdego miesiąca. Składki ZUS od tych wynagrodzeń przelewam zawsze do 15. dnia następnego miesiąca. Wynagrodzenia wpisuję w księdze na ostatni dzień każdego miesiąca. Składki ZUS (w części pokrytej przez pracodawcę) wpisuję do księgi w dacie zapłaty tych składek, czyli 15. dnia następnego miesiąca. Czy moje postępowanie jest prawidłowe?

Postępowanie podatnika jest nieprawidłowe. Sposób rozliczania w kosztach składek ZUS w części finansowanej przez pracodawcę wyjaśniamy szczegółowo w uzasadnieniu.

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku wynagrodzeń pracowników istnieją różne warianty momentu ich ujęcia w kosztach uzyskania przychodów. Pracodawca zalicza wynagrodzenia do kosztów tego miesiąca, za który są należne, pod warunkiem że dokona wypłaty tych wynagrodzeń w obowiązującym go terminie. Termin ten wynika z przepisów prawa pracy, umowy o pracę lub innego stosunku prawnego łączącego strony. Gdy pracodawca naruszy obowiązujący go termin wypłaty wynagrodzeń, zalicza je do kosztów uzyskania przychodów dopiero w dacie ich wypłaty, czyli na zasadzie kasowej (art. 22 ust. 6ba updof).

Podatnik wypłaca swoim pracownikom wynagrodzenia do 10. dnia miesiąca następnego po miesiącu wykonania pracy. Wynagrodzenia za marzec 2018 r. wypłacił 9 kwietnia 2018 r. Pracodawca zalicza te wynagrodzenia do kosztów w dacie 31 marca 2018 r., jako wynagrodzenia należne za marzec. Gdyby wypłacił te wynagrodzenia 11 kwietnia, zaliczyłby je do kosztów dopiero w kwietniu 2018 r.

Podobne zasady dotyczą uwzględniania w kosztach uzyskania przychodów składek ZUS w części opłacanej przez płatnika. Składki na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez pracodawcę, składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że zostaną opłacone:

  • w terminie wynikającym z odrębnych przepisów, o ile wypłata wynagrodzeń pracowniczych miała miejsce w miesiącu, za który są należne.

Zobacz: Prawo dla firm

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykład

Podatnik 30 marca 2018 r. dokonał wypłaty wynagrodzeń za marzec. Składki na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez pracodawcę oraz na FP i FGŚP opłacił 12 kwietnia 2018 r. Zarówno wynagrodzenia, jak i należne od nich składki stanowią koszty uzyskania przychodów w marcu 2018 r.

  • zostaną opłacone nie później niż do 15. dnia miesiąca, w którym dokonano wypłaty wynagrodzeń pracowniczych, w przypadku gdy wynagrodzenia te są należne za poprzedni miesiąc, a zostały wypłacone w następnym miesiącu, ale w terminie wynikającym z przepisów prawa, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony (art. 22 ust. 6bb updof).

REKLAMA

Podatnik 7 kwietnia 2018 r. wypłacił wynagrodzenia należne za marzec 2018 r. Składki od tych wynagrodzeń w części finansowanej przez płatnika opłacono 14 maja 2018 r. (zgodnie z przepisami o systemie ubezpieczeń społecznych). Wynagrodzenia stanowią koszty uzyskania przychodów w marcu 2018 r., natomiast składki ubezpieczeniowe oraz na FP, FGŚP w maju 2018 r. Składki mogłyby zostać rozliczone memoriałowo na koniec marca, gdyby zostały uiszczone w terminie do 16 kwietnia 2018 r. (termin ulega przesunięciu, ponieważ w 2018 r. 15 kwietnia przypada w niedzielę).

W przypadku uchybienia terminom wskazanym w art. 22 ust. 6bb updof składki społeczne w części finansowanej przez pracodawcę oraz na FP i FGŚP stanowią koszty uzyskania przychodów wyłącznie kasowo, tj. w momencie ich zapłaty.

Przepisy art. 22 ust. 6ba i ust. 6bb updof posługują się czasownikiem „stanowią”. Podatnik nie ma więc swobody w wyborze momentu ujęcia wynagrodzeń czy składek ZUS w kosztach. Jeżeli podatnik opłaca te świadczenia w terminie, do kosztów zalicza je na zasadzie memoriałowej.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Kiedy ująć w pkpir składki ZUS od wynagrodzeń pracowników

W artykule omówiono również przykładowy zapis w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA