REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczanie VAT w działalności sezonowej

Rozliczanie VAT w działalności sezonowej /Fot. Fotolia
Rozliczanie VAT w działalności sezonowej /Fot. Fotolia
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje to okres, w którym wielu podatników decyduje się na podejmowanie działalności sezonowej. W związku z tym mają oni wątpliwości, czy powinni się z tego tytułu rejestrować do VAT, czy muszą mieć kasę fiskalną oraz jakie stawki VAT zastosować do wykonywanych przez siebie czynności.

Niezależnie od tego, czy podatnik prowadzi działalność zarejestrowaną, czy też tzw. niewidencjonowaną, tj. bez rejestracji (co umożliwia nowe Prawo przedsiębiorców), dla celów rozliczeń VAT traktowany jest jako podatnik. Obowiązki w zakresie VAT zależą od rodzaju prowadzonej działalności i wysokości osiąganych obrotów.

REKLAMA

Wybór zwolnienia podmiotowego przez podatnika prowadzącego działalność sezonową

REKLAMA

Podatnicy, którzy w trakcie roku rozpoczynają prowadzenie działalności sezonowej, mogą skorzystać z tzw. zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT. Co do zasady zwolnienie to przysługuje w kwocie 200 000 zł netto rocznie. Jednak w przypadku gdy podatnik rozpoczyna działalność w trakcie roku, limit ten jest ustalany w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej. Proporcję tę ustala się w stosunku dziennym, nie miesięcznym, nawet gdy podatnik rozpoczyna działalność od pełnego miesiąca. Ta pierwsza metoda jest bowiem dokładniejsza. Zdaniem organów podatkowych, ustalając okres prowadzenia działalności gospodarczej, należy brać pod uwagę faktyczną datę rozpoczęcia tej działalności, a nie np. datę złożenia zgłoszenia rejestracyjnego. W interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 11 maja 2015 r. (sygn. ITPP1/4512-232/15/MN) czytamy:

Za moment rozpoczęcia działalności należy przyjąć datę faktycznego wykonania pierwszej czynności (np. podpisania umowy, dokonania zakupu itp.) związanej z prowadzoną działalnością.

Podatnik rozpoczynający działalność sezonową może wyliczyć limit przysługującego mu zwolnienia podmiotowego, posługując się poniższym wzorem.

Wzór na obliczenie limitu zwolnienia podmiotowego w przypadku podatników rozpoczynających działalność gospodarczą w trakcie roku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kwota limitu = 200 000 x liczba dni od rozpoczęcia działalności do końca roku/365

Zobacz: Prawo dla firm

Przykład

Podatnik rozpoczął działalność sezonową 1 lipca 2018 r. Zakończy ją 30 września 2018 r. Będzie ją zatem prowadził 92 dni. W związku z tym limit przysługującego mu zwolnienia podmiotowego w 2018 r. wyniesie 50 410,96 zł. Wynika to z następującego wyliczenia:

200 000 x 92/365 = 50 410,96 zł

Jeżeli w poprzednim roku podatnik również prowadził sezonową działalność, to w bieżącym roku może korzystać ze zwolnienia, gdy w tym poprzednim roku nie przekroczył przysługującego mu limitu. W innym przypadku od początku musi zarejestrować się do VAT.

Utrata prawa do zwolnienia podmiotowego

Jeżeli u podatnika prowadzącego sezonową działalność wartość sprzedaży zwolnionej od podatku przekroczy ustalony proporcjonalnie limit, to od momentu przekroczenia powstaje konieczność rejestracji do VAT i opodatkowywania transakcji VAT. Należy pamiętać, że opodatkowaniu podlega cała transakcja, którą przekroczono przysługujący limit zwolnienia, a nie tylko nadwyżka ponad ten limit (art. 113 ust. 5 ustawy o VAT).

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Rozliczanie VAT w działalności sezonowej

W artykule omówiono również rejestrację do VAT przez podatników prowadzących działalność sezonową, którzy nie wybrali zwolnienia podmiotowego, rozliczenie działalności sezonowej w deklaracji VAT oraz ewidencję obrotu z tytułu działalności sezonowej na kasie fiskalnej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA