reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak w JPK_VAT wykazać ulgę na złe długi

Jak w JPK_VAT wykazać ulgę na złe długi

Gdy od ustalonego w umowie lub na fakturze terminu płatności minie 150 dni, a nabywca nie opłaci faktury, sprzedawca może skorygować VAT, czyli skorzystać z ulgi na złe długi. Kupujący ma natomiast obowiązek skorygować odliczony VAT z nieopłaconej faktury. Korektę tę należy wykazać zarówno w deklaracji, jak i w JPK_VAT. W ewidencji należy wprowadzić poszczególne faktury z danymi kontrahenta i kwotami „na minus”. Zdaniem MF nie można ich wprowadzać zbiorczo.

Prawo do korekty VAT należnego u sprzedawcy oraz obowiązek korekty VAT naliczonego u kupującego, który wynika z nieopłaconej faktury, powstaje, gdy wierzytelność możemy uznać za nieściągalną.

Definicja

Nieściągalność wierzytelności uważa się za uprawdopodobnioną, gdy wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie w ciągu 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze.

Ulga na złe długi u sprzedawcy

Dla sprzedawcy nie jest wystarczające, aby minęło 150 dni od ustalonego terminu płatności. Dodatkowo muszą zostać spełnione warunki wskazane w art. 89a ustawy o VAT.

Korekta może nastąpić w rozliczeniu za okres, w którym nieściągalność wierzytelności uznaje się za uprawdopodobnioną, pod warunkiem, że do dnia złożenia przez wierzyciela deklaracji podatkowej za ten okres wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie.

To oznacza, że nie korygujemy ani JPK_VAT, ani deklaracji, w której rozliczono nieopłaconą fakturę.

Zobacz: Podatki

Do ewidencji obecnie należy wpisać każdą fakturę odrębnie. Nie można wpisać zbiorczo kwoty VAT do korekty. Ponieważ w deklaracji i JPK_VAT nie ma odrębnej pozycji na rozliczanie ulgi na złe długi, więc kwoty korekty wpisujemy w tej samej pozycji, w której pierwotnie była ewidencjonowana faktura, tylko poprzedzamy je znakiem (-). Oznacza to, że w JPK_VAT korektę sprzedaży opodatkowanej stawką:

  • 5% - należy wpisać w poz. K_15 i K_16,
  • 8% - należy wpisać w poz. K_17 i K_18,
  • 23% - należy wpisać w poz. K_19 i K_20.

Minister Finansów w odpowiedzi na pytanie:

Czy korzystając z ulgi na złe długi, należy wprowadzić jako jedną kwotę zbiorczą na "minus" podstawa i na "minus" podatek do wszystkich korygowanych faktur według danej stawki z opisem, że to korekta za złe długi? Czy wprowadzić jako poszczególne faktury z danymi kontrahenta i kwotami na minus?

Potwierdził, że: Należy wprowadzić poszczególne faktury z danymi kontrahenta i kwotami na "minus".

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak w JPK_VAT wykazać ulgę na złe długi

W artykule omówiono również korektę u dłużnika i przykłady na temat ulgi na złe długi.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama