| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wyzwania dla firm w 2019 roku

Wyzwania dla firm w 2019 roku

Konfederacja Lewiatan przygotowała raport Nowe przepisy ważne dla firm 2019. W nadchodzącym roku na przedsiębiorców czeka wiele wyzwań.

Rok 2019 przyniesie wiele zmian, które odczują polscy przedsiębiorcy. Sytuacja międzynarodowa coraz silniej wpływa na prognozy gospodarcze. Kolejne sygnały zapowiadają spowolnienie, a setki nowych przepisów dodatkowo utrudnią prowadzenie biznesu.

Po dwóch latach dynamicznego wzrostu, w 2019 roku gospodarka zwolni. Kilka przyczyn złoży się na spowolnienie. I nie chodzi tu jedynie o pogarszającą się koniunkturę w Unii Europejskiej, szczególnie w Niemczech oraz rosnące tendencje protekcjonistyczne na świecie. Przedsiębiorcy coraz mocniej będą odczuwać brak pracowników, zwłaszcza wykwalifikowanych, a wzrost cen energii podniesie koszty funkcjonowania firm.

Polecamy: Przekształcenia spółek. Praktyczne aspekty prawne, podatkowe i rachunkowe

W tej sytuacji spodziewane ożywienie w inwestycjach, szczególnie przedsiębiorstw prywatnych, może okazać się dosyć skromne. Z powodu rosnących wydatków socjalnych i obniżenia wieku emerytalnego grozi nam również pogorszenie relacji deficytu do PKB. Na dodatek, w 2019 roku wejdzie w życie wiele nowych regulacji, które zwiększą koszty funkcjonowania przedsiębiorców. Są wśród nich m.in. zmiany w rozliczaniu samochodów w firmie, uruchomienie Pracowniczych Planów Kapitałowych, nowe ustawy o związkach zawodowych czy odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. Nie poprawią też znacząco warunków wprowadzenie ulgi Innovation Box, która ma pobudzić innowacyjność w firmach czy reforma szkolnictwa zawodowego.

Przy tak wielkiej niepewności pogarszają się nastroje przedsiębiorców. 95% firm boi się w 2019 roku zmian w podatkach i wysokich kosztów zatrudnienia - wynika z badania zrealizowanego przez Konfederację Lewiatan.

Zobacz: Prawo dla firm

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »